rozwiń zwiń

50 mitów o ateizmie

Okładka książki 50 mitów o ateizmie
Russell BlackfordUdo Schuklenk Wydawnictwo: CiS popularnonaukowa
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
50 Great Myths about Atheism
Wydawnictwo:
CiS
Data wydania:
2014-10-15
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-15
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361710165
Tłumacz:
Piotr J. Szwajcer
Tagi:
wiedza wiara wierzenia ateizm ateista mity fakty
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dlaczego jesteśmy ateistami Russell Blackford, Udo Schuklenk
Ocena 6,8
Dlaczego jeste... Russell Blackford, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
53 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Książka stanowi wyczerpujące i solidne omówienie poglądów na temat ateizmu, głównie pochodzących od teistów, którzy przypisują ateistom i ateizmowi wszelkie możliwe grzechy i podłości. Poziom jest raczej nierówny, obok mitów co najmniej dziwnych, dyskutowane się poglądy na ateizm istotne, wymagające namysłu i filozoficznych rozważań. Ciekawe dzieło skłaniające do refleksji i dalszych lektur.

Autorzy zaczynają od szczegółowego omówienia 50 mitów na temat ateizmu; na końcu książki znajdujemy bardzo ciekawy szkic historyczny o początkach i rozwoju ateizmu, oraz spory esej o relacjach pomiędzy religią a nauką.

Książka jest nierówna, omawiana są n.p. mity na które nie warto poświęcić nawet zdania (Mit nr 3: Ateiści wierzą w Boga,tylko się tego wypierają; mit nr 13: Ateiści nie mają poczucia humoru itd.); prawdopodobnie rozprzestrzenione są one w USA. Wydaje się bowiem, że książka jest skierowana głównie do odbiorcy amerykańskiego, gdzie znaczny procent chrześcijan wierzy literalnie w Biblię, tzn. że świat powstał 6 tys. lat temu a ludzkość pochodzi od Adama i Ewy itd. Z takimi poglądami trudno poważnie dyskutować.

Mamy też mity ważne i zasługujące na poważne omówienie. Na przykład mit nr 11: Ateizm odbiera życiu sens i cel; w ciekawej i wyczerpującej dyskusji na temat tego problemu autorzy piszą: „Nieistnienie boga ani boskiego planu nie oznacza w żaden sposób, że nasze indywidualne życia mają być pozbawione pasji i wartości oraz tej szczególnej satysfakcji, jaką człowiek odczuwa żyjąc w zgodzie ze sobą. Brak wiary w boga w niczym nie przeszkadza temu, by wieść dobre życie i realizować w nim te wartości, które uznaje się za ważne.”

Dosyć dobrze autorzy obalają popularny pogląd, że ateiści są niemoralni. Natomiast dyskusja mitu o relatywizmie moralnym pozostawia uczucie niedosytu. Autorzy nie piszą o tym, że wszędzie mamy relatywizm moralny, niezależnie od tego czy ktoś religijny jest czy nie. Weźmy podstawową zasadę moralną: nie zabijaj. Czy zatem zabijanie żołnierzy wroga na wojnie jest niemoralne, jest grzechem? Czy zabicie Osamy Bin Ladena było naganne?

Poza tym jako prezentacja ateizmu książka Blackforda i Schuklenka jest zbyt przegadana, nie wytrzymuje porównania z Bagginim (Ateizm, krótkie wprowadzenie) i Woleńskim (Granice niewiary), niemniej skłania do refleksji, do przemyślenia własnych poglądów i w tym właśnie upatruję jej największy walor.

Książka stanowi wyczerpujące i solidne omówienie poglądów na temat ateizmu, głównie pochodzących od teistów, którzy przypisują ateistom i ateizmowi wszelkie możliwe grzechy i podłości. Poziom jest raczej nierówny, obok mitów co najmniej dziwnych, dyskutowane się poglądy na ateizm istotne, wymagające namysłu i filozoficznych rozważań. Ciekawe dzieło skłaniające do refleksji...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    134
  • Przeczytane
    76
  • Posiadam
    28
  • Ateizm
    4
  • Filozofia
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    3
  • Religie
    3
  • Popularnonaukowa
    2
  • Popularnonaukowe
    2

Cytaty

Więcej
Udo Schuklenk 50 mitów o ateizmie Zobacz więcej
Udo Schuklenk 50 mitów o ateizmie Zobacz więcej
Udo Schuklenk 50 mitów o ateizmie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne