Urodzony 22 lipca

Okładka książki Urodzony 22 lipca Wiesław Klempisz
Okładka książki Urodzony 22 lipca
Wiesław Klempisz Wydawnictwo: Eliotpol Jacek Klempis biografia, autobiografia, pamiętnik
310 str. 5 godz. 10 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Eliotpol Jacek Klempis
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
310
Czas czytania
5 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788391318300
Tagi:
Powstanie Warszawskie Biografia Żołnierz Wojsko PRL AK
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach: ,

Dziewiętnastoletni wówczas autor został celowniczym karabinu maszynowego. Jego relacja, autentyczna w szczegółach, trzymająca w napięciu, ukazuje jego udział w powstańczych walkach na Żoliborzu. Jak rozstrzygnie się jego samotny pojedynek z czołgiem i kryjącą się za nim niemiecką piechotą? Dlaczego nie odwołano go z posterunku w budynku „Zgody” i czy został tam sam? Czy uda się uratować dziewczynkę z zasypanej piwnicy? Dlaczego przygotowywał się na śmierć? Jak wyglądała pierwsza i ostatnia defilada 9 Kompanii? To tylko niektóre z pytań, na które odpowie to trzymające w napięciu świadectwo żołnierza.
Ta książka to znacznie więcej niż konspiracja i Powstanie. Wszyscy słyszeliśmy o torturach, upokarzaniu, znęcaniu się zwolenników demokracji ludowej nad polskimi patriotami, ale czy znamy szczegóły? Czy wiemy, co to był karcer i kara twardego łoża? Ile czasu może wytrzymać człowiek niemal bez jedzenia, picia i snu? Jak wyglądały widzenia z rodziną? Za jakie „przewinienia” ludzie trafiali do więzienia? Jak wyglądało życie codzienne więźniów? Czy pobyt w Ośrodkach Pracy Przymusowej był nagrodą, czy karą? Czy urodzony 22 lipca miał z tego powodu przywileje, czy problemy?

Dziewiętnastoletni wówczas autor został celowniczym karabinu maszynowego. Jego relacja, autentyczna w szczegółach, trzymająca w napięciu, ukazuje jego udział w powstańczych walkach na Żoliborzu. Jak rozstrzygnie się jego samotny pojedynek z czołgiem i kryjącą się za nim niemiecką piechotą? Dlaczego nie odwołano go z posterunku w budynku „Zgody” i czy został tam sam? Czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1662
1653

Na półkach:

W dwudziestym wieku przez Polskę przetoczyły się dwa totalitaryzmy. Dla ludzi urodzonych w wolnej Polsce, w latach dwudziestych, wydarzenia jakie nastąpiły po wrześniu 1939 roku, były olbrzymim szokiem. Jednak dzięki patriotycznemu wychowaniu (którego początki wywodziły się z tradycji domowej),nie popadli oni w depresję, tylko cały swój młodzieńczy entuzjazm skierowali na walkę z okupantem. 8 maja 1945 roku nie był jednak dla nich dniem zwycięstwa. Walczący przez 6 lat o wolność ojczyzny zdawali sobie doskonale sprawę, że Polska 1945 roku nie była krajem za, który przelewali krew. Świat jednak chciał pokoju. Tak jak większość z nich. W wyniku zawieruchy wojennej olbrzymie rzesze Polaków znalazło się poza granicami kraju, z daleka od rodzin. To właśnie tęsknota za domem była powodem decyzji o powrocie do kraju, który w ich odczuciu był dalej zniewolony. Decydując się na ten krok, zostawali członkami organizacji, którą pewien ksiądz, były kapelan w Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Sosabowskiego, nazwał POW. Po coś Ośle Wrócił! (138).

Ten los przypadł udziałem Wiesława Klempisza, którego wspomnienia zatytułowane „Urodzony 22 lipca” niedawno ukazały się drukiem. Jacek Klempis opublikował pamiętnik pisany od 1962 roku przez ojca, całkowicie samodzielnie. Za pomysł i jego realizacje należy się pochwała, jednak wykonanie posiada pewne niedociągnięcia.

Pełna recenzja na:
http://moznaprzeczytac.pl/urodzony-22-lipca-wieslaw-klempisz/

W dwudziestym wieku przez Polskę przetoczyły się dwa totalitaryzmy. Dla ludzi urodzonych w wolnej Polsce, w latach dwudziestych, wydarzenia jakie nastąpiły po wrześniu 1939 roku, były olbrzymim szokiem. Jednak dzięki patriotycznemu wychowaniu (którego początki wywodziły się z tradycji domowej),nie popadli oni w depresję, tylko cały swój młodzieńczy entuzjazm skierowali na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    1
  • Ulubione
    1
  • Wojenne/wojskowe
    1
  • Biografie/Życie/Przetrwanie/Hobby
    1
  • Przeczytane 2019
    1
  • Biografie wspomnienia listy dzienniki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Urodzony 22 lipca


Podobne książki

Przeczytaj także