Przyjaciółki na zawsze

Okładka książki Przyjaciółki na zawsze Shannon Hale, LeUyen Pham
Okładka książki Przyjaciółki na zawsze
Shannon HaleLeUyen Pham Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Przyjaciółki [Jaguar] (tom 3) komiksy
komiksy
Przyjaciółki [Jaguar] (tom 3)
Friends Forever
Jaguar
2022-03-23
2022-03-23
Stanisław Kroszczyński

Okładka książki Giganci - 1 - Erin Lorien Aureyre, James Christ, Paul Drouin, Lylian
Giganci - 1 - ... Lorien Aureyre, Jam...
Okładka książki Pozytywka. Zagadkowe zniknięcie Benedicte Carboneill, Gijé
Pozytywka. Zag... Benedicte Carboneil...
Okładka książki Emma i Wioletta - 2 - Pierwsze wątpliwości Jérôme Hamon, Lena Sayaphoum
Emma i Wiolett... Jérôme Hamon, Lena ...
Okładka książki Mulan Mario Cortes, Gregory Ehrbar, Bob Foster
Mulan Mario Cortes, Grego...

Ósma klasa? To dopiero wyzwanie. Dążenie do spełnienia swoich marzeń i ciągła, nieustanna walka o utrzymanie wypracowanej z takim trudem sympatii rówieśników. Do tego oczywiście nauka, której przybywa z każdym dniem i zajęcia pozaszkolne, na które bardzo chce się chodzić, ale doba wydaje się dziwnie krótka. Znacie te realia? Pamiętacie? Bohaterka trzeciej części „Przyjaciółek” zmierza się właśnie z nimi i powiem wam, że jej też nie jest łatwo. Sara odnajduje się w szkole, jest lubiana, uczęszcza na zajęcia z teatru, o których marzyła, ale mimo to cały czas ma wrażenie, że w pewien sposób odstaje od rówieśników. Odpowiedni ubiór, uczesanie, makijaż, zachowanie, stosunek do chłopców i skomplikowane relacje między dziewczynami – nasza bohaterka robi wszystko (czasem wbrew sobie) żeby się dostosować, ale…no właśnie. Kiedy robimy coś wbrew sobie nie zawsze to wychodzi. Dlatego Sara wpada w niemałe kłopoty, co jest przyczyną kolejnych frustracji, nerwicy, a nawet depresji. Nie da się ukryć, że podobne problemy są na porządku dziennym i współczesnych nastolatków, stąd seria powieści graficznych o przyjaciółkach ma wartości uniwersalne. Nie tylko przedstawia zagmatwany świat młodych ludzi, ich problemy społeczne oraz zaniżone poczucie własnej wartości, ale także wskazuje sposoby, jak sobie z tym radzić. I to jest według nas największa zaleta tej książki. Kłopoty i wyzwania młodości są znane także Autorce, która nie ukrywa, iż podczas tworzenia opierała się w znacznej mierze na swoich własnych szkolnych doświadczeniach. Zazdrość i zawiść rówieśników, rywalizacja, wyścig szczurów, problemy wewnętrzne, które rzutują na oceny i niemożność poradzenia sobie z własnymi nieokiełznanymi myślami – to, co dzieje się w ludzkiej duszy jest niesamowicie złożone i właściwie u każdego odbywa się w inny sposób. Najważniejsze przesłanie traktujące o tym, iż tłumione uczucia wcale nie znikają, a jedyna metoda ogarnięcia ich, to wyjście im naprzeciw i umożliwienie, aby wybrzmiały po swojemu. Bo nie zapominajmy, iż nie wszystkie nastolatkowe problemy to błahostki; skutki niektórych powodowanych emocjami działań mogą mieć wpływ na całe dalsze życie. Tym bardziej, że okres dorastanie to bodajże najtrudniejszy, najbardziej pokręcony czas w życiu człowieka z punktu rodzica śmiem twierdzić, że cóż…łatwo nie jest. Dobrze natomiast, że istnieje literatura, która otwiera oczy dorosłym i pomaga nastolatkom. Czytajmy zatem, a jeśli mamy wokół siebie młodzież – podrzucajmy im wartościowe lektury. Żeby wiedzieli, że tak naprawdę, to nie są w tym wszystkim sami. Dzięki wydawnictwu Jaguar wydanie jest kolorowe i praktyczne. Miękka okładka z ilustracjami bohaterek, a w środku ogromnie emocjonalne i oddające klimat powieści rysunki, które można godzinami oglądać i które są inspiracją dla czytelniczek. To konkretna lektura, ale czyta się szybko i przyjemnie. Nie dziwi już fakt, że to bestseller New York Timesa. „Prawdziwe przyjaciółki” moja córka pokochała od pierwszego wejrzenia i poleca bardzo, zwłaszcza dziewczynkom 8+. Są ponadczasowe.

Sięgając po tę książkę, nie miałam pojęcia, że okaże się być… komiksem! Tak! I to dość sporym, ponieważ liczy aż 304 strony. Sporo? Niekoniecznie, ponieważ fabuła wciąga nas tak mocno, że po pewnym czasie czytamy ją, jak gdyby była filmem. I to całkiem dobrym filmem.

Na rynku ukazała się w marcu tego roku i jestem pewna, że zjedna sobie sporo czytelniczek. Choć nie czytałam poprzednich dwóch tomów, to bez problemu odnalazłam się w fabule trzeciego. „Prawdziwe przyjaciółki” oraz „Najlepsze przyjaciółki”, jak się okazało, nie obeszły się bez echa na polskim rynku wydawniczym.

Cała książka niesie za sobą przesłanie, które ma na celu uświadomienie nas, jak ważnym jest pokochać samego siebie.

Cała opowieść została oparta na grafikach o zabawnej, jedynej w swoim rodzaju, aparycji. Przerysowane oczy niejednokrotnie wzbudziły salwy śmiechu u mojej nastoletniej córki. Cóż, mnie również taki styl rysunku na długo utkwi w pamięci.

W książce poznamy Sarę, której życie postanowiło stanąć na głowie. Wszyscy jej znajomi zaczynają randkować, jednak ona czuje się odrzucona. Choć nie należy do brzydkich czy głupich, wciąż pozostaje samotna, co w jej wieku może przyprawić o niezłe kompleksy.

Choć stara się cieszyć z najbardziej błahych powodów, to wciąż czuje się źle sama ze sobą. Każdy jej ruch wydaje się być niedostatecznie dobry, a każdy wybór – zły.

Czy uda się jej pogodzić z własnym sumieniem i pokochać swoje jestestwo?

Shannon Hale i Leuyen Pham idealnie odwzorowały myśli, które nagromadzają się w umysłach ósmoklasistki. Nie ukrywają, że wydarzenia te, zostały oparte na swoich doświadczeniach.

Lektura ta, pozwala na spojrzenie na nastoletnie trwogi z całkiem innej perspektywy. Ich problemy wcale nie są trywialne. Niektóre z nich, mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, o czym warto pamiętać.

Autorki przyciągną do siebie także tych czytelników, którzy nie przepadają na kilometrami opisów, ponieważ postanowiły zastąpić je zabawnymi grafikami. Wplatając w historię humor, dodały uroku całej opowieści.

Postawiły także nacisk na to, że buzujące hormony w nastoletnim ciele potrafią nieźle namieszać, a także postawiły przed rodzicami spore wyzwanie- próbę przekonania własnych dzieci do zaakceptowania własnych słabości.

Nie ukrywajmy, młodzież coraz częściej popada w skrajności, albo przerysowując swoje młode ciała, albo popadając w kompleksy. Bardzo trudno jest im zaakceptować swoje ciała, kolor skóry czy też narodowość z jakiej się wywodzą. Autorki wyszły naprzeciw oczekiwaniom rodziców, który nie potrafią sobie poradzić z dowartościowaniem swoich dzieci. Jest to bardzo trudne, co widać na przykładzie głównej bohaterki i jej przyjaciół.

Dziewczynkom wystarczy maleńki bodziec, który może rozpętać istną burzę ich umysłach. Autorki na każdym kroku podkreślają, jak ważne jest profesjonalne podejście do tematu depresji u nastolatek. Sięgnięcie po nią, wcale nie musi być „obciachem” lecz jedynym trafnym wyjściem, które może pomóc we wsparciu dziecka.

Jako osoba dorosła, z nostalgią podchodziłam do treści książki. Tak wiele sytuacji miało odzwierciedlenie w moim życiu, o których zapomniałam. Moja córka uświadomiła mi, że te problemy wcale się nie różnią od tych, które targają i nią. Dzięki tej książce mogłyśmy odbyć wspólną podróż w moją przeszłość, a także poznałam obecną sytuację „miłosną” swojej córki.

Zdecydowanie jest to lektura, którą powinno się czytać wspólnie z dzieckiem.

Ten komiks na pewno jest inny, niż wszystkie te, które do tej pory czytałam. "Przyjaciółki na zawsze. Ósma klasa: to skomplikowane" już sam tytuł podpowiada, że poruszane będą dziewczęce problemy, na pewno coś o przyjaźni, ale jest też podpowiedź, że mowa będzie o ósmej klasie. A jak wiemy, 8 klasa to ostatnia klasa w podstawówce i to w tej klasie dzieci/młodzież musi podjąć decyzje dotyczące swojej przyszłości - do jakiej szkoły pójść dalej?, jaki wybrać kierunek? Ale to oczywiście u nas w Polsce. Autorki pochodzą z Ameryki i jedna z nich opisuje swoje przeżycia ze szkoły podstawowej. Jak pisze Shannon na końcu książki:

"... dziewięćdziesiąt pięć procent z tego wszystkiego rzeczywiście się wydarzyło."

Czyli w komiksie przeczytamy większość przeżyć tej autorki, są tu spisane jej wspomnienia, jej traumy z dzieciństwa i okresu nastoletniego. Widzimy jak łatwo dorastające dziewczyny potrafią się załamać, jak potrzebują wsparcia. Jak czasem pomoc drugiemu w potrzebie może być odebrana jako coś najgorszego na świecie. Albo jak nastolatki szybko mogą wpaść w depresję, a profesjonalne i szybkie włączenie leczenia jej nie musi być obciachem, ale ogromnym wsparciem i pomocą w tak dużym problemie. W tym wieku wielu, albo wszyscy zmagają się z całą masą kompleksów. Mam w domu 2 nastolatków, dwóch synów i uwierzcie, ale zawsze myślałam, że kompleksy to mają tylko dziewczynki i kobiety. TOTALNIE BYŁAM W BŁĘDZIE! Najstarszy syn już dawno temu mnie uświadomił, że to mu się nie widzi czy nie podoba w jego ciele, w jego wyglądzie. Przechodził różne style nawet jeśli chodzi o styl ubierania czy fryzury. A nawet jedzenia. Ileż to razy wysłuchiwałam, że tego on nie lubi, a ten totalnie go zawiódł, a z tym chciałby się przyjaźnić, ale on go olewa. Drugi syn mniej wad w sobie widzi, albo po prostu mniej o nich mówi, bo jest całkiem inny pod względem charakteru i wylewności, niż jego starszy brat. Natomiast mogę porównać siebie jako nastolatka i swoje zachowania x lat temu, a moich synów parę lat temu lub dziś :) No i do tego to co przeczytałam w tym komiksie i nakłada mi się kilka spraw na siebie. Są pewne podobieństwa, ale i są różnice. Jednak jedno jest pewne : bez względu na kraj i na płeć, okres nastoletni nie należał nigdy, nie należy i nigdy nie będzie należał do najłatwiejszych! Jest to czas buntów, czas wielu prób, testów, poznawania nowych ludzi, wchodzenia w takie pierwsze związki, poszukiwania swoich zainteresowań. Ale jest to też czas, kiedy ci młodzi ludzie potrzebują dużo uwagi, miłości i jednocześnie pewnego luzu. A my rodzice musimy starać się nie wchodzić za mocno w ich życie, a jednocześnie starać się być blisko, żeby czasem odpowiednio w porę zareagować, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Te komiksy to prawdziwy rarytas, bo nie dość, że można pozachwycać się tutaj ilustracjami przyciągającymi oko, to jeszcze treść nas - dorosłych przenosi do świata nastolatków, a każdy nastolatek czytający ten komiks na pewno odnajdzie tutaj też siebie. Bo wszystko jest pokazane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. A to co tutaj w tym komiksie jest pokazane, to przecież może przydarzyć się każdemu z nastolatków. Ta seria komiksów o przygodach Sary i jej przyjaciółkach pokazuje, że nikt nikomu nie musi niczego udowadniać na siłę

1970

Jestem Sara, często nie rozumiem, jak muszę postępować, żeby być lubianą. Czasami robię pewne rzeczy wbrew sobie, aby zdobyć przyjaciółki lub je przy sobie utrzymać. Chyba jednak nie zawsze rozumiem zasady, jakie obowiązują w relacjach. Koleżanki podpuszczają mnie, sprawdzają, wytykają wszystkie błędy... Boję się, bo nigdy nie wiem, czy moje słowa lub czyny zostaną odpowiednio odebrane. Robię wszystko, aby wiedzieć, co jest teraz modne i dobrze widziane... Ale i tak czuję się brzydka, głupia i niewarta bycia popularną. Marzę o byciu pisarką, ale na pewno mi się to nie uda. W domu też mnie nie rozumieją. Jestem średnim, niezauważanym dzieckiem, które ma być tylko grzeczne i posłuszne. Jestem beznadziejna, często boli mnie brzuch z nerwów, nie nadaję się do niczego. Czuję się samotna wśród ludzi.
***

Z Sarą utożsami się każda osoba w wieku podstawówkowym - jej rozterki ewoluują wraz z wiekiem. Każdy, nawet młody człowiek, boryka się z problemami i cudowne jest to, iż te komiksy pokazują, że wszystko mija, a po burzy zawsze wychodzi słońce. Trzeba tylko mieć przy sobie PRAWDZIWYCH przyjaciół, dla jakich nie musimy się zmieniać, a także zaakceptować siebie, bo jesteśmy wspaniali.

Jestem zachwycona tą serią - prosta, miejscami zabawna, a w innych momentach poruszająca. Żałuję, że takich cudeniek nie było, gdy byłam w podstawówce i cieszę się, iż będą mogły poznać je moje dzieci. Lektura obowiązkowa, zwłaszcza, że porusza temat nerwicy i depresji dziecięcej!

"Przyjaźń (...) była jak planszówka, ale jak zaczynałam łapać zasady - one się zmieniały. "

Jak wspominacie szkołę? A może jeszcze do niej chodzicie? Mój najlepszy okres to były studia. Uwielbiałam je i to było coś, gdzie się odnalazłam. Natomiast wcześniejsze lata edukacji wspominam źle.

Myślę że źle będzie wspominać je także bohaterka komiksu “Przyjaciółki na zawsze” autorstwa Shannon Hale i LeUyen Pham od @wydawnictwojaguar. Jest to trzeci i ostatni tom tej serii, którą tak naprawdę przeczytałam ciągiem w jeden wieczór. Zajęło mi to trochę czasu, ponieważ komiksy są grube (każdy ma około 300 stron) i tekstu jest naprawdę sporo. Pomimo że fabuła jest przytłaczająca i ciężka, a komiks daje wiele do myślenia, czyta się go bardzo dobrze.

Sara jest już w ósmej klasie. Dziewczyna dorasta i zaczyna zwracać uwagę na równie dorosłe rzeczy. Chce się podobać chłopakom i upodobnić do swoich przyjaciółek, ale najzwyczajniej w świecie za nimi nie nadąża, chociaż bardzo się stara. Sara nie rozumie, że ma prawo być inna i dążyć do swoich marzeń i żyć po prostu swoim życiem. W pewnym wieku chęć przynależenia do grupy i posiadania przyjaciół jest po prostu silniejsza. Dziewczyna pomimo tego, że nie robi nic złego, jest miła i grzeczna dla wszystkich, znowu komuś z jej otoczenia się coś nie podoba i przez to Sara cierpi. Czuje się coraz gorzej, a ciemność przysłania jej świat. Pomimo tego, że nieco polepszyły się jej relacje z własną rodziną, koniecznie musi naprawić relacje z samą sobą… Czy Sara udźwignie trudy dorastania, hormony, porażki i niesympatyczne otoczenie?

Seria “Przyjaciółki” to wartościowa i pełna nastoletnich problemów seria, która powinna rozjaśnić w głowach wielu z nas. Dzieci potrafią być niemiłe, wredne i dręczą innych tylko po to, aby dopasować się do towarzystwa. Nauka i jakiekolwiek ważne wartości schodzą na dalszy plan, a przecież nie to powinno się liczyć. Ważniejszy jest ładny strój, nowa fryzura czy znajomość wszystkich aktualnych trendów. Mimo że historia wydarzyła się w latach 80.tych, nic się nie zmieniło. I to jest niezwykle smutne.

Sara stała się uczennicą klasy ósmej. To miał być wspaniały czas, niestety był taki tylko w marzeniach. Jej rówieśnicy randkowali, ona nie, chociaż bardzo by chciała. Starała się przypodobać innym, jednak im bardziej próbowała, tym jej samoocena spadała. Czy uda jej się odnaleźć swoje mocne strony? Czy ósma klasa przestanie być dla niej koszmarem? Czy będzie szczęśliwa?

Od wydania tomu drugiego minęło ponad dwa lata i chociaż wtedy Amelka była serią zachwycona, trochę się bałam, jak ten tom odbierze. Niepotrzebnie, moja córka podrosła, ale również podrosła bohaterka. Komiks o przygodach Sary okazał się naprawdę świetny.

Historia zdecydowanie ciekawa, realistyczna, a przy tym poruszające kwestie, z którymi każde dziecko prędzej czy później się musi zmierzyć – dorastanie, pierwsze sympatie, akceptacja wśród rówieśników. Bohaterka jest bardzo realistyczna, ma problemy, takie jak wiele dziewczynek w jej wieku, a to sprawia, że można się z nią utożsamiać.

Ilustracje w komiksie są ładne, przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

„Przyjaciółki na zawsze” to świetny komiks dla dorastających dzieci. My z przyjemnością polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/04/wydawnictwo-jaguar-komiks-pt.html

Od...

PRZYJACIÓŁKI NA ZAWSZE
Shannon Hale, LeUyen Pham

"Przyjaciółki na zawsze" to trzeci tom serii "Przyjaciółek".
Jest to komiks, który autorki stworzyły w oparciu o własne wspomnienia i przeżycia.
Ósma klasa to nie przelewki. To bardzo skomplikowane problemy, potrzeba akceptacji i bycia w grupie tych "lubianych".
Sara jest w ósmej klasie, wszystko się zmienia, rówieśnicy zaczynają umawiać się na randki. Ona takiej propozycji jeszcze nie dostała, mimo to stara się być szczęśliwa. Niestety nie czuję się ze sobą dobrze. Ma wrażenie, że czego nie dotknie to wszystko jest przeciwko niej.
Czy uda jej się być szczęśliwą? Czy musi się zmienić by zadowolić innych?
Zwykle do komiksu rodzice podchodzą dosyć sceptycznie traktując to jako rysunkową historyjkę.
Uważam, że od czasów pierwszych znanych mi komiksów dużo się zmieniło i w bardzo wielu przypadkach niosą one ze sobą walory edukacyjne i motywujące.
Historia dziewczynki, która chce być lubiana, akceptowana. Dla każdego dziecka przychodzi moment, kiedy to akceptacja rówieśników staje się najważniejsza.
Autorki świetnie przedstawiły, że każdy zasługuje na to co najlepsze. Pod płaszczykiem zabawnych historii, pełnych humoru i empatii młody czytelnik może doszukać się siebie samego. Ta dziewczynka, która jest cicha i niezauważana dzięki takiej prostej formie jaka jest komiks może stać się odważniejsza, poczuć siłę, iść prosto przed siebie nie patrząc na to, że ktoś jej nie lubi.
Nie zmienia to faktu, że duża rola jest w tym też nas jako rodziców. Polecam przeczytać samemu, może to początek waszej wspólnej rozmowy.
Książka stała się bestsellerem New York Timesa, co uważam za w pełni zasłużony tytuł.
Szczerze polecam nie tylko jako czytelnik, ale jako rodzic.
Autorki wykonały kawał dobrej roboty.
Dodatkowo książka jest ślicznie wydana, a dialogi są napisane literami drukowanymi. Co jest dużym plusem dla młodszego czytelnika.

PRZYJACIÓŁKI NA ZAWSZE
Shannon Hale, LeUyen Pham

"Przyjaciółki na zawsze" to trzeci tom serii "Przyjaciółek".
Sara jest w ósmej klasie, wszystko się zmienia, rówieśnicy...

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

• ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa
  • Literatura obca
  • Rok 2022
  • Dominika 2022

Dodaj cytat z książki Przyjaciółki na zawsze