Lekcje ciemności

Seria: Esej
Wydawnictwo: Czarne
eseje, literatura, Holocaust, sztuka, religia

Mroki, ciemności... Ich penetrowanie jest wątkiem głównym niniejszego tomu. Autorowi zdaje się przyświecać przeświadczenie, iż właśnie "lekcja ciemności", wyostrzając nam wzrok, zdolna jest powiedzieć najwięcej o fundamentalnym wymiarze bytu - o złu tkwiącym nieusuwalnie w przyrodzie, historii i w nas samych. Ciemności to przede wszystkim matecznik pajęczyn. Ale są też takie mroki, które w...

Ciemności to przede wszystkim matecznik pajęczyn. Ale są też takie mroki, które w końcu rozbłyskują światłem. I ostatecznie światła, jak się zdaje, szuka Dariusz Czaja.
Lekcje ciemności. Piękna, spójna książka, teksty o wysokiej temperaturze, dramatyczne, osobiste. Ale zarazem dzieło filozofa, jeśli za jedną z najistotniejszych powinności filozofii uznajemy stawianie ciągle od nowa, z uporem, pytań, bodaj nawet bez dobrych widoków na definitywną odpowiedź.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Snoopy | 2010-02-17

Niesamowita książka. Dariusz Czaja, znany i (wbrew temu, co napisano na okładce) ceniony antropolog kultury penetruje coraz to głębsze pokłady mroku świata, człowieczeństwa i Boga, a przy tym dotyka tego, co najistotniejsze. Dokonuje wnikliwej lekcji tekstów kultury: tych o randze świadectwa (Imre Kertész, Primo Levi, W. G. Sebald) i tych czysto literackich (J. M. Coetzee, Joseph Conrad, Jonathan Littel), filozoficznych (Emil Cioran, Sergio Quinzio), a nawet malarskich (Jerzy Nowosielski, Francis Bacon) i filmowych (Werner Herzog). Już tylko te nazwiska pokazują bardzo szerokie spektrum zainteresowań autora esejów, a trzeba zaznaczyć, że zainteresowania te nie są bynajmniej powierzchowne. To jednak dopiero czubek góry lodowej. Gdyby zechcieć bowiem wymienić wszystkich wspominanych i cytowanych przez Czaję myślicieli, artystów i pisarzy, lista ta ciągnęłaby się jeszcze przez wiele linijek. Zaiste erudycja autora zdumiewa i onieśmiela. Nie jest ona li tylko czystym popisem ze strony...

Dariusz Karbowiak | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Książka niezmiernie wciągająca, Czaja pokazuje nam różne oblicza zła. Nie jest w stanie jednak pokazać ogromu cierpień i spogląda niczym obiektywem fotografa na niektóre aspekty XX wieku. Książka doskonale komponująca się z "Wytępić całe to bydło" jednakże w ujęciu literacko artystycznym. Szczególnie dobre eseje o Nowosielskim i Apokalipsie.

Chiara | 2013-02-22

Świetna, erudycyjna książka. Warto sięgać po wymagające pozycje; nie ma się wrażenia straconego czasu.

Sylwia | 2016-08-21
Marcelina | 2016-08-01