Wyzwanie czytelnicze LC

Polska Jagiellonów

Wydawnictwo: Świat Książki
Darmowe dodatki Edytuj książkę
historia

Klasyczne już dzieło, na którym uczyły się historii tysiące Polaków. Wszechstronna wizja wydarzeń politycznych, życia społecznego i kulturalnego w czasach Jagiellonów.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Opinie czytelników (1965)
Wojciech Gołębiewski | 2014-09-05
Przeczytana: 04 września 2014

W notce redakcyjnej czytamy:
„..Klasyczne już dzieło, na którym uczyły się historii tysiące Polaków.”.
Nie sądzę, gdyż żenująco mała ilość /23/ opinii na „lubimy czytać”, świadczy o znajomości tego WSPANIAŁEGO DZIEŁA, tylko przez elitarną grupę czytelników. Dla mego pokolenia to dodatkowo bezcenny BESTSELLER lat gomułkowszczyzny, gdy po latach demagogicznego nauczania historii z podręczników „radzieckich”, czytelnik miał możliwość do poznania „prawdziwej” historii Polski z „Polski Piastów” i „Polski Jagiellonów” w roku 1963, oraz „Królestwa Obojga Narodów” cztery lata póżniej /w 1967/. A co dalej ? Niestety - rok 1968, gdy otumaniony i zdesperowany Gomułka zarzucił Jasienicy syjonizm, ze względu na „żle” brzmiące nazwisko - Beynar, a gdy warszawska ulica rechotała z tępoty tow.Wiesława, to ów posunął się do nikczemnej insynuacji, jakoby Beynar-Jasienica miał zdradzić ...

almos | 2015-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Klasyka popularnej literatury historycznej, dzieła Jasienicy śmiało można postawić obok książek Daviesa. Autor nie unika kontrowersyjnych sądów, ale napisane to świetnie. Słuchało mi się audioboka z wielką przyjemnością w b.dobrym wykonaniu Ksawerego Jasienskiego. Znakomita powtórka z historii ojczystego kraju.

W moim domu rodzinnym dzieła Jasienicy stały w bibliotece na honorowym miejscu, podziwiane i czytane, ale wstyd przyznać, ja nigdy ich nie przeczytałem. Dopiero teraz sięgnąłem do audiobooka.

Dzieło to zostało wydane 50 lat temu, oczywiście nieco się zestarzało, ale ciągle czyta się\słucha wspaniale. W posłowiu Jasienica skromnie twierdzi, że stworzył esej, ale mamy tu raczej do czynienia z popularno-naukową książką historyczną, właściwie już z klasyką. Nasuwa się jedno porównanie: szanowany i sluvsznie hołubiony profesor historii Norman Da\vies pisze dzieła na podobnym poziomie.

Możemy zanurzyć się w tych dziwnych czasach, gdy posiadanie potomka męskiego przez...

Degamisz | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

O ile „Polska Piastów” podobała mi się bardzo o tyle po przeczytaniu „Polski Jagiellonów” już takiego entuzjazmu nie podzielam. Po pierwsze okres przedstawiony w „Polsce Piastów” podobał mi się dużo bardziej, powstanie państwa polskiego wydawało mi się bardziej interesujące. Ponadto treści zawarte w „Polsce Jagiellonów” uznałbym za co najmniej dyskusyjne, a przynajmniej trochę jednak odbiegają od tego, czego uczono mnie na historii w szkole.
Aczkolwiek książka bardzo mi się podobała, zwłaszcza jej pierwsza połowa, obejmująca drugą połowę XIV wieku i pierwszą wieku XV – czyli polska po Kazimierzu Wielkim, pierwszy Jagiełło, Grunwald i to co po nim. Bo druga połowa jednak troszkę mnie znudziła i rozczarowała.
Takie mam wrażenie jakby w „Polsce Jagiellonów” Jasienica pozwolił sobie na więcej. I nie można mu odmówić co prawda rzetelnego przygotowania i znajomości tematu, ale jednak czytając to gdzieś tam coś mi podświadomie zgrzytało.
No chyba, że tą książką autor specjalnie chciał...

Marcin | 2013-09-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, historia

Kontynuacja "Polski Piastów". Znakomite wprowadzenie do dziejów dynastii jagiellońskiej. Prezentacja polityki poszczególnych władców od Władysława Jagiełły po Zygmunta Augusta, a także poruszająca opowieść o Polsce "Złotego Wieku" ze szczególnym uwzględnieniem aspektów tolerancji religijnej i dziejów naszej narodowej kultury. Niektóre z tez autora nie od dziś uchodzą za dyskusyjne, niemniej jednak jest to imponujące przedsięwzięcie, a przy tym dzieło napisane pięknym, a zarazem prostym i przystępnym językiem. Historia w wydaniu Jasienicy uczy krytycznego myślenia.

byrcyn11 | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Oczywiście słyszałem coś o Jasienicy, ale nie miałem zaszczytu do tej pory nic przeczytać - mea culpa. Polskę Jagiellonów wziąłem przypadkowo szukając polskich autorów na płytach CD, których dobrze-zrozumiale się słucha podczas jazdy samochodem. Powiem krótko - rewelacja. W dobie, gdy nie było komputerów i za pomocą jednego kliknięcia nie otwiera nam się 130 stron na dany temat, to zebranie tylu historycznych informacji przez Jasienicę oceniam, jako pracę tytaniczną. A przecież to tylko wycinek jego pisarstwa. Kto choć trochę interesuje się historią Polski, ten powinien obowiązkowo przeczytać "trylogię" Jasienicy. Jak sam mocno podkreśla jest to esej, a więc forma literacko-naukowa przedstawiająca poglądy autora na dany temat. Nie jest to więc podręcznik, czy praca naukowa, gdzie trudno przebrnąć przez kilkanaście stron, a raczej powieść na faktach, która wciąga jak odkurzacz. Dowiadujemy się m.in. że związek Polski z Litwą nie przyniósł "Koronie" samych korzyści jak się...

Renax | 2012-11-20
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2011
Przeczytana: 14 maja 2011

Książki Pawła Jasienicy są wybitną opowieścią o dziejach Polski. Co prawda, wiele z teorii historycznych autora zostało obalonych przez innych badaczy, jednakże dla mnie niezaprzeczalną wartością dyskursu jest ciekawy i spójny ton opowieści. Poza tym, moim zdaniem, każda z teorii opisanych przez historyka skłania do dalszych poszukiwań i zagłębienia się w inne źródła historyczne. Rzeczpospolita w dziełach Pawła Jasienicy jest barwna, czasami kontrowersyjna, ale zawsze jest krainą pełną postaci i miejsc, a nie 'płaską' książką do historii.

Monika | 2011-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2011

Zdecydowanie bardziej podobało mi się opowiadanie pana Jasienicy o Jagiellonach niż o Piastach.

Pozytywnie zaskoczyło mnie posłowie ukazujące autora, jako osobę niezwykle skromną.

marcin | 2014-03-25
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Podręcznik historii, który czyta się jak powieść...

Mecha_Kulturacja | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Polska Jagiellonów to drugi tom rewelacyjnego cyklu historycznego, autorstwa Pawła Jasienicy. Po wprowadzeniu jakim była opowieść o początkach państwa polskiego i królowaniu Piastów, autor przechodzi do kolejnego rozdziału – dynastii Jagiellonów. Książka ukazała się ponownie nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka, w nowym ujednoliconym wydaniu.

Charakter tej opowieści utrzymany jest w tej samej konwencji, co Polska Piastów. Mamy więc do czynienia z luźną opowieścią o Polsce w czasach władców jagiellońskich, a nie typową naukową publikacją. Jasienica, który z wykształcenia był historykiem, napisał historię polski dla zwykłych odbiorców, a nie dla studentów czy badaczy.

Jagiellonowie rządzili w Polsce od drugiej połowy XV wieku i za ich panowania Polska stała się ogromnym imperium, z którym wszyscy w Europie musieli się liczyć. Oczywiście rządy Jagiellonów to nie tylko Polska, ale unia Korony Polskiej i Księstwa Litewskiego. Pierwsze w dziejach Europy państwo złożone, państwo wielu...

Getos | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

To nie jest typowa książka historyczna, to gawęda, opowieść o zawiłych losach Polski doby Jagiellonów. Autor koncentruje się głównie na polityce (mamy dziesiątki ważnych z punktu widzenia wydarzeń politycznych postaci jak kanclerze, hetmani, biskupi itp.), zawiłych koligacjach rodzinnych, kulturze. Mało jest natomiast w tej gawędzie historii militarnej (opisów wojska, opisów bitew), a przyznam szczerze to mnie interesuje bardziej niż kultura. No cóż, taką formę Autor przyjął i trudno mieć o to do niego pretensje. Na plus ciekawy język książki.

zobacz kolejne z 1955