Ubiór kobiecy i jego tajemnice 1780–1930. Styl – rzemiosło – produkt

Wydawnictwo: DiG
9 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
sztuka
Magda

Książka Ubiór kobiecy i jego tajemnice... – to bogato ilustrowana, fascynująca podróż do świata dawnej mody, widzianej od strony ówczesnej estetyki i kunsztu technicznego wykonania, na który składał się odpowiedni surowiec, struktura materiału oraz krój. Zilustrowane i szczegółowo omówione w książce stroje, noszone od końca XVIII stulecia do schyłku lat 20. XX wieku, zdradzają szereg intrygujących szczegółów, również tych ukrytych wewnątrz stroju, po lewej stronie.

Jak bardzo przez wieki zmieniała się forma odzieży, jakich używano materiałów i jak ówcześnie interpretowano jakość i komfort noszenia?

Jak na tle kształtowania się odzieży konfekcjonowanej na przełomie XIX i XX wieku ewoluowały zasady masowej produkcji i handlu tymi produktami? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań zostały przedstawione w książce.

źródło opisu: http://www.dig.com.pl/index.php?s=karta&id=1107

źródło okładki: http://www.dig.com.pl/index.php?s=karta&id=1107

Dociekliwy_Kotek | 2017-08-19
Przeczytana: sierpień 2017

No to mam zaskoczenie: książeczka wygląda niepozornie, liczy sobie niewiele ponad 120 stron, więc nie liczyłam na nic poza obrazkami na jedno popołudnie. Tymczasem to maleństwo to jedna z najlepszych książek o modzie, jaką miałam w rękach. Dlaczego? Bo opowiada o modzie od podszewki. Naprawdę.

To właśnie odróżnia "Ubiór kobiecy..." Farysia od innych publikacji. Autor dosłownie analizuje lewą stronę, pokazuje szwy i podszewki, tłumaczy, jak powstawały misterne konstrukcje falban, riusz i bufek, co mógł zrobić krawiec, aby przedłużyć żywotność stroju.
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego sute spódnice sukien z XIX wieku mimo wszechobecnego błocka na ulicach wyglądają tak dobrze? Albo dlaczego na sukniach nie ma śladu plam z potu? Gdzie damskie stroje miały kieszenie? Jakim cudem stójki w bluzkach nie opadały smętnie na ramiona? Jak kobiety radziły sobie w czasie okresu? Odpowiedzi znajdują się w tej książeczce i to zaledwie wierzchołek góry lodowej podobnych ciekawostek....

Pięknie ilustrowana, super dla początkujących w temacie. Słowniczek mógłby by być bardziej rozwinięty, ale i tak szczerze polecam :)

Szuwarek | 2019-02-25
książek: 1990