Skłócona z życiem. Intymna biografia Marilyn Monroe

Tłumaczenie: Matylda Biernacka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pascal
978-83-7642-067-7
Wiedenka

Szokująca! Tajemnicza! Nieznana! Najpełniejsza biografia Marilyn Monroe, na którą czekali wszyscy fani, wydana specjalnie na 50. rocznicę śmierci gwiazdy! Kim naprawdę była Norma Jeane Baker? Jaka jest prawdziwa historia jej krótkiego i bujnego życia? Czy była skrzywdzoną kobietą, która nigdy nie odnalazła szczęścia? A może przebiegłą kokietką, która bez skrupułów wykorzystywała swoje...

Szokująca! Tajemnicza! Nieznana!

A może przebiegłą kokietką, która bez skrupułów wykorzystywała swoje atuty, aby zdobyć władzę i pieniądze?

Nieznane nikomu fakty z życia gwiazdy, przyjaciele, którzy przemówili po raz pierwszy. Odtajnione dokumenty odkryją najgłębiej skrywane tajemnice z życia Marilyn.

Lois Banner poświęciła wiele lat na napisanie pełnej i rzetelnej biografii Marilyn Monroe. Autorka przekonała najbliższych przyjaciół i znajomych gwiazdy, aby po latach milczenia opowiedzieli historię ikony amerykańskiego kina. Nieznane dotąd listy i zapiski po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. Fakty i szczegóły dotyczące jej tragicznego dzieciństwa, licznych małżeństw i romansów, a w końcu jej przedwczesnej śmierci nareszcie zostaną wyjawione!

Książka odkryje skrzętnie skrywane sekrety, wyjaśni spekulacje, i na nowo napisze biografię najsłynniejszej blondynki na świecie!

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2012

źródło okładki: Wydawnictwo Pascal, 2012

Oficjalna recenzja
fossa książek: 321

Norma Jeane znana także jako Marilyn Monroe

O Marilyn Monroe nie przestaje być głośno. Wydaje się, że nie zaznała ona spokoju za życia ani po śmierci. Na jej wizerunku już zawsze ciążyć będą różnorakie teorie spiskowe i rewelacje. Na szczęście po tylu latach zaczęto skupiać się na faktach z jej życia, a nie na domysłach i spekulacjach karmiących się jej przedwczesną śmiercią. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej publikacji ukazujących nowe oblicze Marilyn, kobiety równie fascynującej co zaskakującej. Bo jak mawiała sama Marilyn, każda historia ma dwie strony.

Z najnowszej biografii stworzonej przez Lois Banner wyłania się portret kobiety pełnej wewnętrznych paradoksów i skrajnych zachowań. Sam tytuł (sprytnie nawiązujący do ostatniego filmu z jej udziałem) wskazuje, że pisarka pokusiła się o ukazanie skomplikowanej osobowości Marilyn. By jednak ją zrozumieć należy przede wszystkim poznać jej życie, począwszy od trudnego dzieciństwa poprzez pierwsze kroki w branży filmowej, aż po oszołamiającą karierę i przedwczesną śmierć. Bohaterami drugiego planu w tej historii są tak wybitne osobistości jak Arthur Miller, Frank Sinatra, Marlon Brando czy Truman Capote.

Marilyn Monroe nigdy nie była czarno-białym charakterem, jej biografia także taka nie jest. Marilyn przybiera różne postawy, twarze oraz maski – wachlarz jej zachowań i emocji jest naprawdę imponujący. Nie sposób i nie warto jej szufladkować. Przykładowo, łatwo uznać aktorkę za słabą psychicznie osobę, która nie radziła sobie sama ze sobą czy swoją karierą. Tymczasem trzeba pamiętać, że jej życie to ciągła walka o lepszy byt, a później także o swoją pozycję. Banner idzie właśnie tym tropem, pisząc Marilyn wyłaniająca się z tej książki jest kobietą, która stworzyła aktorkę i gwiazdę pomimo trudnego dzieciństwa i licznych ograniczeń. Cierpiała na dysleksję, jąkała się, przez całe życie dręczyły ją koszmary powodujące chroniczną bezsenność. Chorowała także na chorobę dwubiegunową oraz na szczególnie bolesną endometriozę.

Początek „Skłóconej z życiem” jest naprawdę obiecujący - największą inwencją Banner wykazała się przy opisie dzieciństwa i młodości Normy Jeane. W swojej pracy opierała się na wcześniejszych publikacjach dotyczących Monroe (niepokojący jest fakt, że Anthony Summers wydaje się być jej autorytetem w tej dziedzinie). Niemniej pisarka jest sceptyczna i powściągliwa w wielu kwestiach.

Jednak wraz z biegiem stron oraz lat przybywających MM, książka staje się coraz bardziej wtórna. Banner tak ostrożna w wysuwaniu pochopnych wniosków, do śmierci swojej bohaterki podeszła co najmniej swobodnie. Wprawdzie została uwzględniona oficjalna wersja śmierci Marilyn, ale ginie ona w gąszczu hipotez i spekulacji. To nic innego jak domysły, fantastyczne teorie zdarzeń niepoparte żadnymi dowodami. Poważna biografia powinna wyraźnie odgrodzić się od tak wątpliwych źródeł. Styl autorki także nie pozostaje bez uwag. Banner ma irytujący zwyczaj w połowie zdania/rozdziału o Marilyn kierować całą uwagę na siebie. Brzmi to mniej więcej tak: Marilyn wtedy spotkała się z pierwszy raz z R. Kennedy, ale „nie jestem tego pewna”, albo „byłam tam” i wiem, że Marilyn nie mieszkała w slumsach lub oboje [o J. Minerze] wykładaliśmy na tym samym uniwersytecie i szybko się zaprzyjaźniliśmy. Jest to dziwne, nieprofesjonalne oraz co gorsze zbija z tropu czytelnika. Poza tym książka pełna jest mniejszych niedociągnięć. Banner przy okazji wyjazdu swojej bohaterki do Londynu na zdjęcia do „Księcia i aktoreczki” pisze, że Marilyn nigdy nie opuszczała Stanów. A przecież kilkadziesiąt stron wcześniej pisała o jej podróży do Japonii i Korei. Oprócz tego niektóre interpretacje i znaczenia postaw Marilyn są wydumane albo po prostu zbędne.

Choć książka nie jest wolna od wad to całościowo robi dobre wrażenie. Doceniam Lois Banner oraz jej trud, by odkryć pod zmysłową powierzchownością Marilyn człowieka. Na szczęście też „Skłócona z życiem” nie jest tak szokująca i intymna jak obiecuje wydawca. Osobiście z utęsknieniem oczekuję takiej biografii Marilyn, która kusiłaby hasłami jak „rzetelna”, „prawdziwa” czy „wierna faktom”. Czasami jednak wydaje mi się, że żądam zbyt wiele.

Anna Aniszczenko

Cytaty za: „Skłócona z życiem. Intymna biografia Marilyn Monroe”, Lois Banner, wyd. Pascal, 2012 r.

Martyna | 2013-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2013
subtlepleasure | 2014-02-13

Dobra biografia. Właściwie jedna z lepszych, jakie czytałam o Marilyn. Doceniam bogactwo źródłowe autorki i czas, jaki poświęciła na pisanie książki (choć ponad dziesięć lat zakrawa na obsesję, mówiąc żartobliwie). Perfekcjonizm Banner jest paraliżujący - zwraca uwagę na mnóstwo szczegółów z życia gwiazdy oraz na niuanse dotyczące jej licznych znajomości i współpracy z ludźmi kina. Autorka zadała sobie trud odwiedzenia miejsc ważnych w życiu Monroe, przez co odnosi się wrażenie rzetelności opisów zawartych w biografii.

Jedyne, co mi się nie podobało, to liczne wtrącenia subiektywne autorki ("wydaje mi się", "nie sądzę" itd.). Mam własny umysł, sama chciałabym wyrobić sobie opinię na dany temat, zamiast sugerowania się cudzym zdaniem. Wydaje mi się to też lekko nieprofesjonalne - jest to powód, dla którego ucinam jedną gwiazdkę.

| 2012-12-04
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Z wielką nadzieją i nieposkromionym apetytem czekałam na nową biografie Marilyn i tym razem się nie zawiodłam. Jaka tak naprawdę była platynowa blondynka? większość z nas zna zaledwie jedną z wielu twarzy Marilyn. Książka otwiera przed czytelnikiem wiele dotkliwych, niewiarygodnych i skomplikowanych wątków z życia sex bomby, która w swoich krótkim życiu była geniuszem autoprezentacji, dążyła do perfekcji i niezależności. Mimo swojej wielkiej sławy i dużym wpływom w Hollywood była krucha emocjonalnie, wrażliwa, podatna na wahania nastrojów.
Książka nie tylko dla niedowiarków którzy uważają że MM była pustą i próżną lala, ale również dla czytelników którzy już liznęli inne biografie czy poznali życiorys MM-jak dla mnie najlepsza biografia aktorki jaką przeczytałam. Na koniec posłużę się cytatem z książki który bardzo mi się spodobał ”Była instytucją narodową tak rozpoznawalną jak hot dogi, szarlotka czy futbol”.

Książka, którą bardzo dobrze mi się czytało. Nie była nudna, nie było też zbędnych wtrąceń, wydarzeń, które praktycznie nie mają większego znaczenia z tą osobą, tak jak w niektórych biografiach to bywa.
O Marilyn Monroe, a raczej Normie Jean Baker z tej książki dowiedziałam się wiele. Było w niej też trochę zdjęć, które jak najbardziej umiliły czytanie.
Dziękuję pani Lois Banner z całego serca za tak świetną biografię tak wspaniałej osoby jaką była Marilyn.

Degamisz | 2014-04-13

Rzetelnie i porządnie potraktowany temat. Obowiązkowo dla fanów Marilyn

FraniaS | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Autorka zamieszcza tutaj pełną informację na temat życia Marylin, kobiety, którą wydawałoby się, że znamy, ale której wizerunek został sztucznie wykreowany na potrzeby kina i głównie meskiej czesci widzow. Kobiety, która posiadała niejedną twarz i niejedną płaszczyznę osobowości i która mogłaby zaoferować nam więcej, gdybyśmy jej tylko na to pozwolili, albo byli tym zainteresowani.
Szkoda, że takie prawdziwe zaciekawienie jej życiem i osobą tak naprawdę rozpoczelo sie po jej smierci.
Co mi się w tej książce spodobalo najbardziej, to...

secretbooklova.tumblr.com

Ania | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Zgadzam się ,że jest to najlepsza biografia Marylin Monroe jaką dotychczas czytałam.Sporo tu psychologiczne analizy Marylin ale nie tylko jej bo także kobiet z jej rodziny w tym matki i babki.Autorka na prawdę rzetelnie bada historię Marlin jej osobowości, kariery i kontaktów z przewijającymi się przez jej życie mężczyznami.
Śmierć Marylin pozostaje jednak zagadką choć autorka rzuciła światło na wiele nie do końca znanych mi domysłów na temat ostatnich dni życia gwiazdy.
Polecam.

cranberry | 2016-04-06
Przeczytana: 11 marca 2016

Spodziewałam się sensacji i ploteczek, choć objętość ciągłego tekstu (i tylko cienka wklejka ze zdjęciami) powinny mi dać do myślenia. Jest to biografia rzeczywiście "intymna", miejscami być może wręcz pozwalająca sobie na nadinterpretacje faktów - trudno być pewnym, co myślała lub czuła osoba, która raz, że już nie żyje, dwa, że być może sama nie była świadoma mechanizmów rządzących własnymi wahaniami nastrojów. Jednak analiza czasów, rodziny, kariery, życia osobistego i emocjonalnego Marylin wydaje mi się "poważna", w sensie zachowania szacunku dla faktów i osoby opisywanej.

Dla współczesnego czytelnika Hollywood z czasów MM i nieco wcześniejszych może wydawać się równocześnie zaskakująco współczesne i zaskakująco "dawne", a Ameryka - dobrze znana (z filmów! z okołofilmowych plotek!), jak i zupełnie obca. Np. zjawisko wielokrotnych krótkotrwałych małżeństw wydawało mi się charakterystyczne właśnie dla świata sław, a tymczasem najwyraźniej takie spojrzenie wynikało z mojego...

lookingforhappiness | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Biografie
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Marilyn Monroe. Ikona seksu. Właśnie tak postrzega ją zdecydowana większość ludzi. Od jej śmierci minęło już 51 lat, a wciąż tak wiele wątków z jej życia jest nieznanych. Także jej śmierć pozostaje zagadką, snute są kolejne hipotezy. Lois Banner skupia się na opisaniu stanu emocjonalnego gwiazdy Hollywood. Zrozumienie psychiki Marilyn jest kluczowe, gdyż wtedy dostrzegamy, że prawdziwa Monroe różni się od tej przedstawionej nam przez media. Seksbomba była impulsywna, skryta, neurotyczna, niepewna siebie, otwarta i inteligentna. Kilka cech jej charakteru już na wstępie się wyklucza, lecz taka właśnie była Marilyn - potrafia się dostosować do oczekiwań innych. Jeżeli Hollywood chciało, aby była otwarta - stawała się taka.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Marilyn była niezwykle silną kobietą. Czytała książki psychologiczne, a psychoanalizę przeprowadziła jej córka samego Zygmunta Freunda! Dążyła to zmiany siebie na lepsze, a także walczenia ze swoimi słabościami i lękami. Wiele osób...

Algoforos | 2016-06-24
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Pomimo bogactwa źródeł, z których korzystała autorka, moim zdaniem nie jest to dobra biografia. Narratorka niczego tak naprawdę definitywnie nie wyjaśnia (po tak długim czasie chyba nie jest to możliwe), za to ani na moment nie daje o sobie zapomnieć, wciąż wtrąca swoje przemyślenia, domniemania i teorie. Ale nawet z tym psychologizowaniem wypada różnie - potrafi rozwodzić się nad szczegółem, a inne, ważniejsze rzeczy prawie zupełnie pomijać. Może przyczyna tkwi w tym, że Banner próbowała stworzyć pracę odmienną od innych biografów, a życie Marilyn to temat jednak już dość wyeksploatowany? Jakkolwiek by nie było, choć objętością podobne, dziełu Banner daleko do biograficznej maestrii Gerarda Clarke'a (biografia Trumana Capotego)czy Victora Bockrisa (Andy Warhol). A skoro nie ma się na temat kogoś tak popularnego jak Marilyn do powiedzenia czegoś przełomowego albo chociaż nie ujmuje się znanych faktów w nowy, ciekawy sposób, może lepiej pozwolić spoczywać jej w spokoju i nie...