Wschodzące słońce na Pacyfiku. 1931 - Kwiecień 1942

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Seria: Seria z kotwiczką [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
The Rising Sun in the Pacific, 1931 - April 1942: History of United States Naval Operations in World War II
9788364141935
historia
Getos

Od Pearl Harbor do Colombo - pasmo niewiarygodnych sukcesów Japończyków w pierwszej fazie wojny i jedyny sukces Amerykanów: słynny nalot na Tokio pułkownika Doolittle'a. Morison jak zwykle przedstawia wojnę z różnych punktów widzenia. Fantastyczna analiza ośrodków władzy Japonii w drodze do wojny. Czy Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za wybuch wojny z Japonią? Dlaczego doszło do tak...

Czy Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za wybuch wojny z Japonią? Dlaczego doszło do tak spektakularnej klęski w Pearl Harbor? Jak to się stało, że Japonia odniosła tak wiele sukcesów w tak krótkim czasie?

Na te i wiele innych pytań odpowiada ta książka.

źródło opisu: FINNA, 2014

źródło okładki: http://finna.com.pl/

pietruszka | 2016-02-22
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 22 lutego 2016

Wreszcie, no wreszcie porządne wydanie dzieła Eliota Morisona. Za darmo Pulitzera się nie dostaje, a tenże tom właśnie został nagrodzony. Mimo upływu lat ta klasyka się nie starzeje a w historii o to ciężko (wystarczy choćby dziś 22-02-2016 wejść na jakikolwiek portal hmmm). Oj dostaje się w nim i rodakom Morisona. A teza iż polityką paliwową USA sprowokowała Japonię do wojny aktualna jest do dzisiaj. Nie ma w literaturze Polskiej lepszego opisu przygotowań floty Stanów Zjednoczonych do wojny i działanie lotniskowców w pierwszych miesiącach do rajdu na Tokio. Fantastycznie opisane przygotowania Japonii i atak na Pearl Harbor. Klasyka - Pulitzer - wreszcie dobre tłumaczenie = trzeba przeczytać.

Marcin Kowalczyk | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

Wydawać by się mogło, że powinienem cisnąć wytartym sloganem o "klasyce" walnąć maksymalną liczbę gwiazdek i po krzyku. Wszak to Morison i to w swoim najlepszym wydaniu (za ten tom dostał Pulitzera). Jednak mam zły okres i będę marudził (odejmę gwiazdkę).
Zacznijmy od wydania. Chcę głośno napisać BRAWO !!! Twarda oprawa i piękny biały papier. Tak powinna wyglądać każda publikacja z serii "z kotwiczką". Są to bowiem książki, które na pewno będę czytał wielokrotnie i nie odpowiada mi kartonowa pogięta okładka i żółtawy papier w środku. (piję do jednego z fatalnych wydań Morisona).
Autor opowiada o początku wojny z krajem wschodzącego słońca. Przedstawia nam genezę ataku na Pearl Harbor z 7 grudnia 1941 roku. Mimo pisania książki tuż po wojnie można w tym wprowadzeniu znaleźć odważne słowa o... sprowokowaniu Japonii do ataku. Dziś bowiem w świetle najnowszych badań, moim zdaniem, nie ma mowy o podstępnym ataku z zaskoczenia. Morison po części to potwierdza. Za odwagę mimo...

Bystry | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Książkę przeczytałem z ciekawości, ponieważ nie miałem zielonego pojęcia na temat zmagań na Pacyfiku, oraz jest to świetny punkt wyjścia do oglądania serialu HBO "Pacyfik", koniec książki niemal się zazębia z początkiem serialu.
Pierwsze co mnie zachwyciło w tej książce to dogłębna analiza przyczyn wybuchu wojny USA z Japonią. Mamy tu wytłumaczoną dla całkowitego laika mentalność oraz sposób myślenia przeciętnego Japończyka, jak i powody oraz sposób rozumowania szczytów władzy. Kolejną sprawą której nie można przemilczeć jest obiektywizm pisarza, nie szczędzi on ani amerykańskich dowódców (czytając książkę i widząc jak wiele porażek i nieprawidłowości było po stronie amerykańskiej sądzę, że wiele to kosztowało autora), ani tych japońskich. Ostatnią kwestią jest dążenie do poznania prawdy, każde uszkodzenie czy zatopienie okrętu jest przez autora sprawdzane po stronie amerykańskiej jak i po stronie japońskiej a strony aż kipią od odwołań do dokumentów źródłowych (przykład z kosmosu:...

Aztek_Anonim | 2017-12-24
jaszon | 2017-10-20