rozwińzwiń

Wschodzące słońce na Pacyfiku. 1931 - Kwiecień 1942

Okładka książki Wschodzące słońce na Pacyfiku. 1931 - Kwiecień 1942 Samuel Eliot Morison
Okładka książki Wschodzące słońce na Pacyfiku. 1931 - Kwiecień 1942
Samuel Eliot Morison Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Cykl: History of United States Naval Operations in World War II (tom 3) Seria: Seria z kotwiczką [FINNA] historia
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
History of United States Naval Operations in World War II (tom 3)
Seria:
Seria z kotwiczką [FINNA]
Tytuł oryginału:
The Rising Sun in the Pacific, 1931 - April 1942: History of United States Naval Operations in World War II
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Finna
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364141935
Tłumacz:
Opracowanie zbiorowe
Tagi:
Pacyfik Pearl Harbor nalot na Tokio pułkownika Doolittle'a
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
30
15

Na półkach:

Dokładnie opisane przyczyny ataku Japończyków i przebieg walk morskich w pierwszych miesiącach tego konfliktu. Jak dla mnie bardzo ciekawe było spojrzenie na te dobrze znane wydarzenia z punktu widzenia marynarki wojennej, bo do tej pory nie miałem możliwości zapoznania się z marynarskim podejściem do strategii.
Na duży minus redakcja i tłumaczenie. Ilość literówek wręcz poraża, także w nazwach własnych, czasami po kilka na jednej stronie. Z tłumaczeniem też problem, widać nieraz przekalkowane zdania, zapisane polskimi słowami anglojęzyczne związki frazeologiczne. Coś w stylu "admirał nigdy nie wiedział, że..." zamiast "admirał nie miał pojęcia, że...". Podobnie z cytatami, gdy autor próbuje spuentować rozdział jakimś wyjątkowo celnym spostrzeżeniem któregoś z oficerów, tylko że zdanie zapisane w książce nie ma najmniejszego sensu, co sugeruje, że coś się w tłumaczeniu posypało. Ogólnie ciekawa treść, słabsze wykonanie.

Dokładnie opisane przyczyny ataku Japończyków i przebieg walk morskich w pierwszych miesiącach tego konfliktu. Jak dla mnie bardzo ciekawe było spojrzenie na te dobrze znane wydarzenia z punktu widzenia marynarki wojennej, bo do tej pory nie miałem możliwości zapoznania się z marynarskim podejściem do strategii.
Na duży minus redakcja i tłumaczenie. Ilość literówek wręcz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1140
938

Na półkach: , , , ,

"Wschodzące słońce na Pacyfiku" to część 14-tomowej historii US Navy napisanej przez profesora historii na Harvardzie, a jednocześnie oficera marynarki, który brał udział w walkach na Pacyfiku. Tom poświęcony okresowi od 1931 do kwietnia 1942 roku został wydany jako trzeci w 1948 roku i właśnie za niego Samuel Eliot Morison otrzymał Pulitzera. Autor w tej części opisuje ekspansję Japonii w Azji oraz przyczyny wybuchu konfliktu i działania wojenne - od Pearl Harbor poprzez walki na Filipinach, bitwę na Morzu Jawajskim aż po rajd Doolittle'a na Tokio. Dużą zaletą pracy jest to, że autor jako oficer marynarki miał dostęp do wielu interesujących materiałów. Jasne, można trochę narzekać na być może staroświecki, trochę urzędniczy styl Morisona, bo mało jest tutaj relacji z pierwszej ręki uczestników walk, ale nie umniejsza to wartości książki. Nie bał się również autor krytykować Amerykanów oraz ich krótkowzroczności, zwłaszcza negatywnie oceniono w oparciu o dochodzenie komisji śledczej wydarzenia związane z atakiem na Pearl Harbor. Mimo swoich lat jest to bardzo dobra książka i uważam, że dla fanów drugiej wojny światowej jest to pozycja obowiązkowa.

"Wschodzące słońce na Pacyfiku" to część 14-tomowej historii US Navy napisanej przez profesora historii na Harvardzie, a jednocześnie oficera marynarki, który brał udział w walkach na Pacyfiku. Tom poświęcony okresowi od 1931 do kwietnia 1942 roku został wydany jako trzeci w 1948 roku i właśnie za niego Samuel Eliot Morison otrzymał Pulitzera. Autor w tej części opisuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
123
65

Na półkach: ,

Wreszcie, no wreszcie porządne wydanie dzieła Eliota Morisona. Za darmo Pulitzera się nie dostaje, a tenże tom właśnie został nagrodzony. Mimo upływu lat ta klasyka się nie starzeje a w historii o to ciężko (wystarczy choćby dziś 22-02-2016 wejść na jakikolwiek portal hmmm). Oj dostaje się w nim i rodakom Morisona. A teza iż polityką paliwową USA sprowokowała Japonię do wojny aktualna jest do dzisiaj. Nie ma w literaturze Polskiej lepszego opisu przygotowań floty Stanów Zjednoczonych do wojny i działanie lotniskowców w pierwszych miesiącach do rajdu na Tokio. Fantastycznie opisane przygotowania Japonii i atak na Pearl Harbor. Klasyka - Pulitzer - wreszcie dobre tłumaczenie = trzeba przeczytać.

Wreszcie, no wreszcie porządne wydanie dzieła Eliota Morisona. Za darmo Pulitzera się nie dostaje, a tenże tom właśnie został nagrodzony. Mimo upływu lat ta klasyka się nie starzeje a w historii o to ciężko (wystarczy choćby dziś 22-02-2016 wejść na jakikolwiek portal hmmm). Oj dostaje się w nim i rodakom Morisona. A teza iż polityką paliwową USA sprowokowała Japonię do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
287
112

Na półkach: ,

Książkę przeczytałem z ciekawości, ponieważ nie miałem zielonego pojęcia na temat zmagań na Pacyfiku, oraz jest to świetny punkt wyjścia do oglądania serialu HBO "Pacyfik", koniec książki niemal się zazębia z początkiem serialu.
Pierwsze co mnie zachwyciło w tej książce to dogłębna analiza przyczyn wybuchu wojny USA z Japonią. Mamy tu wytłumaczoną dla całkowitego laika mentalność oraz sposób myślenia przeciętnego Japończyka, jak i powody oraz sposób rozumowania szczytów władzy. Kolejną sprawą której nie można przemilczeć jest obiektywizm pisarza, nie szczędzi on ani amerykańskich dowódców (czytając książkę i widząc jak wiele porażek i nieprawidłowości było po stronie amerykańskiej sądzę, że wiele to kosztowało autora),ani tych japońskich. Ostatnią kwestią jest dążenie do poznania prawdy, każde uszkodzenie czy zatopienie okrętu jest przez autora sprawdzane po stronie amerykańskiej jak i po stronie japońskiej a strony aż kipią od odwołań do dokumentów źródłowych (przykład z kosmosu: amerykanie podawali w raportach, że zatopili 5 okrętów, a tak naprawdę zatopili 1, reszta uszkodzona). Książkę się bardzo dobrze czyta, szczególnie pierwszą połowę (przyczyny + Pearl Harbor),dalsze zmagania są także bardzo dobrze opisane, jednak troszkę brakuje mi tam ludzkich emocji, za dużo cyferek i faktów, za mało akcji.
W świetny sposób przedstawione zostało także powolne przechodzenie do lamusa okrętów liniowych na rzecz lotniskowców/samolotów.
Polecam każdemu miłośnikowi książek historycznych.

Książkę przeczytałem z ciekawości, ponieważ nie miałem zielonego pojęcia na temat zmagań na Pacyfiku, oraz jest to świetny punkt wyjścia do oglądania serialu HBO "Pacyfik", koniec książki niemal się zazębia z początkiem serialu.
Pierwsze co mnie zachwyciło w tej książce to dogłębna analiza przyczyn wybuchu wojny USA z Japonią. Mamy tu wytłumaczoną dla całkowitego laika...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1151
929

Na półkach: , ,

Wydawać by się mogło, że powinienem cisnąć wytartym sloganem o "klasyce" walnąć maksymalną liczbę gwiazdek i po krzyku. Wszak to Morison i to w swoim najlepszym wydaniu (za ten tom dostał Pulitzera). Jednak mam zły okres i będę marudził (odejmę gwiazdkę).
Zacznijmy od wydania. Chcę głośno napisać BRAWO !!! Twarda oprawa i piękny biały papier. Tak powinna wyglądać każda publikacja z serii "z kotwiczką". Są to bowiem książki, które na pewno będę czytał wielokrotnie i nie odpowiada mi kartonowa pogięta okładka i żółtawy papier w środku. (piję do jednego z fatalnych wydań Morisona).
Autor opowiada o początku wojny z krajem wschodzącego słońca. Przedstawia nam genezę ataku na Pearl Harbor z 7 grudnia 1941 roku. Mimo pisania książki tuż po wojnie można w tym wprowadzeniu znaleźć odważne słowa o... sprowokowaniu Japonii do ataku. Dziś bowiem w świetle najnowszych badań, moim zdaniem, nie ma mowy o podstępnym ataku z zaskoczenia. Morison po części to potwierdza. Za odwagę mimo dość podzielonej opinii publicznej kolejne punkty.
Jednak w każdym słoiku miodu musi się znaleźć łyżka czegoś gorzkiego. Tutaj też taką zjadłem. Książka jest miejscami za "sucha". Piękne opisy zmagań i bohaterstwa aż się proszą o jakieś wspomnienia świadków. Niestety tu tego nie ma. Spokojny i metodyczny dziennikarski opis zdarzeń - jakby bez emocji. W następnych tomach jest dużo lepiej. Nie mówiąc już o "Burzy nad Pacyfikiem" Flisowskiego. Za to zabieram jedną gwiazdkę. I na tym poprzestaną.
Książka zawiera też informację pomijane w innych publikacjach. Wyłuskałem kilka takich rodzynków.
Podsumowując to pierwszy z czternastu tomów klasycznego dzieła jakie napisał Morison. Jak każdy inny czyta się doskonale i napewno jest to lektura obowiązkowa dla fanatyków tego rejonu działań. Trzymam kciuki za kolejne.

Wydawać by się mogło, że powinienem cisnąć wytartym sloganem o "klasyce" walnąć maksymalną liczbę gwiazdek i po krzyku. Wszak to Morison i to w swoim najlepszym wydaniu (za ten tom dostał Pulitzera). Jednak mam zły okres i będę marudził (odejmę gwiazdkę).
Zacznijmy od wydania. Chcę głośno napisać BRAWO !!! Twarda oprawa i piękny biały papier. Tak powinna wyglądać każda...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    19
  • Marynistyka
    3
  • Historia
    3
  • II wojna - Pacyfik
    2
  • Z kotwiczką - seria
    1
  • II Wojna Światowa
    1
  • Pacyfik
    1
  • Seria z kotwiczką
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wschodzące słońce na Pacyfiku. 1931 - Kwiecień 1942


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne