Krążownik Kormoran

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Raider Kormoran
historia
Piotr

Pojedynek australijskiego krążownika „Sydney” i niemieckiego zakamuflowanego krążownika „Kormoran” to jedno z najbardziej pasjonujących i zagadkowych starć podczas drugiej wojny światowej. Podczas 352 dni rajdu prowadzącego przez Ocean Atlantycki i Ocean Indyjski łupem „Kormorana” padło 11 alianckich statków o łącznej nośności 68 724 tony. O przebiegu tego niezwykłego rajdu pisze dowódca okrętu Theodor Detmers.

źródło opisu: FINNA, 2011

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Fidel-F2 | 2015-11-25

Recenzja pierwotnie zamieszczona na portalu szortal.com

Rok na morzu

Historią wojen morskich fascynuję się niemal od zawsze. Naturalną koleją rzeczy pozycje prezentowane przez wydawnictwo FINNA weszły w zakres mojego zainteresowania. Liczne lektury utwierdziły we mnie wrażenie dużej rzetelności i solidności propozycji oferowanych przez tę oficynę. Tym razem w moje ręce dostała się książka Theodora Detmersa – Krążownik Kormoran, wydana w kultowej „Serii z kotwiczką”.
Krążownik HSK Kormoran był krążownikiem pomocniczym prowadzącym działania rajderskie w czasie drugiej wojny światowej. Występując pod wieloma banderami i różnymi nazwami (uśmiech na twarz przywołuje Wiaczesław Mołotow), wykorzystując kamuflaż statku handlowego atakował z zaskoczenia jednostki państw alianckich. W czasie swej niemal rocznej służby zatopił lub zdobył 11 statków oraz zatopił jeden okręt wojenny - HMAS Sydney. Walka z australijskim krążownikiem była jego ostatnią, uszkodzenia otrzymane w czasie tego...

Dominik | 2017-06-13

Historię "Kormorana" znałem z "Niecodziennych rejsów" Jana Piwowońskiego. Dobrze było móc do niej wrócić i poznać na nowo, zwłaszcza że książkę napisał dowódca tego okrętu.

Pio | 2012-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012