Na stanowiska bojowe!

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
9788365201522
historia
Adm_Lütjens

"Raj dla U-bootów" - tak najczęściej dowódcy pierwszych niemieckich U-bootów, które dotarły do brzegów Ameryki, określali stan amerykańskiej obrony przeciw podwodnej. Pierwszym dowódcą, który dotarł do tego "raju" był Reinhard Hardegen. Niedoszły lotnik, zrobił błyskawiczną karierę jako dowódca U-bootów. Został zapamiętany przede wszystkim z dwóch ostatnich, pełnych sukcesów patroli do brzegów...

Niedoszły lotnik, zrobił błyskawiczną karierę jako dowódca U-bootów. Został zapamiętany przede wszystkim z dwóch ostatnich, pełnych sukcesów patroli do brzegów amerykańskich, gdzie prowadził walkę w brawurowy sposób.
Pierwsze wydanie wspomnień Hardegena ukazało się jeszcze w faszystowskich Niemczech, ale wyjątkowo mało jest w nich, jak na okres wojenny, propagandy nazistowskiej.

źródło opisu: http://finna.com.pl/

źródło okładki: http://finna.com.pl/

Madmartigan10 | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Przyjemna lektura na wieczór. Mimo, że książka została napisana w czasie wojny znalazło się w niej zaskakująco mało propagandy nazistowskiej. Z tego samego powodu pewne dane zostały też utajnione, np. nazwy okrętów dowodzonych przez Hardegena czy oznaczenia sektorów operacyjnych. Na plus również bardzo obszerna wkładka ze zdjęciami. Na minus cena. Bo moim zdaniem 39 zł za książkę, która nie ma nawet 200 stron to stanowczo za dużo.

Marcin Zieliński | 2017-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2017

Mam problem z oceną tej książki. Książka jest krótka, może zbyt krótka, czyta się ją dość szybko, ale treść, hmmm...do rzeczy. Otóż w moim odczuciu treść mogłaby być lepszej jakości, lepiej napisana. Nie chodzi o to, że opis wydarzeń z życia głównego bohatera jest nudny, ale sprawia wrażenie jakby spisany z dnia na dzień - czyli pośpiesznie. Sposób w jaki autor opisuje zdarzenia sprawia wrażenie niechlujnego, do tego stopnia iż czasem jedno zdanie czytałem kilka razy aby zrozumieć. Zawiodłem się też na temat niewielkiej ilości informacji na temat normalnego życia na łodzi podwodnej tj. sposobu serwisowania silników, samej łodzi podwodnej itd. Brakowało po prostu samego życia podwodniaka. Na dodatek książka chyba jednak jest zabarwiona propagandą bo każde zdarzenie, potyczka jest opisana jako wielki wyczyn dla dobra Rzeszy. Muszę przyznać, że będę szukał innej pozycji, która będzie w stanie przybliżyć życie na łodzi podwodnej. Tutaj po prostu jest tego zbyt mało.

Marcin Kowalczyk | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Książka napisana w 1943 roku. Biorąc ja do ręki obawiałem się nazistowskiej propagandy. Rzeczywiście ją dostałem w normalnej dla tego publikacji dawce.
Reinhard Hardegen to utalentowany i odważny dowódca niemieckiego u-boota, który wysławił się tym, że jako pierwszy rozpoczął rzeź statków u wybrzeży USA.
Dotychczas utarło się przeświadczenia, że załogi u-bootów były raczej apolityczne. No może poza Joachimem Schepke i nielicznymi wyjątkami.
W książce Hardegen jawi się jako zagorzały wielbiciel Hitlera.
Tak musiało być w propagandowych książkach z tego okresu. (Spisek żydowski, wojna o przeżycie z Anglikami i bezczelnymi Amerykanami)
To, że jest publikacja pisana na życzenie ministerstwa propagandy świadczy również bijąca z niej obojętność dla rozbitków topionych statków.
Wiemy, że pomimo brudnej roboty tak nie było...
Książka jest pisana tak, żeby przedstawić same zalety służby podwodnej. Czyta się ją dobrze, niczym przygodowy esej o dzielnych marynarzach.
Dość dobrze...