Cena odwagi. Życie i śmierć mojego dzielnego męża Danny'ego Pearla

Tłumaczenie: Bohdan Maliborski
Wydawnictwo: StudioEMKA
A mighty heart : the brave life and death of my husband, Danny Pearl
literatura faktu

Świat przez pięć tygodni czekał w napięciu na informację o Danny Perlu, dziennikarzu The Wall Street Jurnal, który został uprowadzony w pakistańskim Karaczi. Aż w końcu nadeszło nagranie, porażające swą autentycznością, przedstawiające egzekucję na nim dokonaną. Książka jest szczegółowym sprawozdaniem z porwania, desperackich prób ratowania i wydarzeń, które nastąpią później. Z zadziwiającą szczegółowością, wnikliwością i odwagą relacjonuje je żona Dannego, Mariane.Cena odwagi to opowieść o dwojgu dziennikarzach zakochanych w pracy i w sobie. Mariane i Danny wspólnie wędrowali po całym świecie, poświęcając się pracy reporterskiej, która pomagała zrozumieć politykę międzynarodową i konflikty etniczno-religijne. Danny padł ofiarą konfliktu dziejącego się na styku kultur, religii i polityki. Cena odwagi to zarówno piękny obraz partnerstwa zbudowanego na ideach miłości, prawdy i sprawiedliwości, jak i krytyczne spojrzenie na charaktery i metody działania ludzi wplątanych w sieci Al Kaidy.

Grażyna | 2012-10-04
Przeczytana: wrzesień 2012

"Przysięgam, że nie skalam
mej duszy nienawiścią,
lecz zgłoszę się z pokorą
na strażniczkę natury,
na uzdrowicielkę nieszczęść,
na posłańca cudów,
na architekta pokoju."

Monika | 2011-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2011

Piękna książka o uprowadzeniu i zabójstwie dziennikarza napisana przez jego żonę.
Chylę czoła przed autorką za jej obiektywizm i za to, że nie dała się zjeść nienawiści.

Grafitowa_ | 2011-05-21
Na półkach: Przeczytane, 2011

Każdy zawód niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo. Codziennie mamy do czynienia z dziennikarzami. To dzięki nim wiemy co dzieje się w każdym zakątku Ziemi. Tylko czy jesteśmy świadomi jak ryzykują ci ludzie zyskując te informacje? "Cena odwagi" to szokująca książka, która powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń.

Jest to opowieść o małżeństwie, które jeżdzi po całym świecie poświęcając się pracy reporterskiej. Starają się zrozumieć politykę międzynarodową i konflikty etniczno-religijne. Mariane i Danny pojechali do Pakistanu. Ze względów bezpieczeństwa małżeństwo nigdy nie wyłączało telefonów. Danny miał ważne spotkanie z szejkiem Gilanim, jednak o omówionej porze nie odbiera komórki. Okazuje się, że padł ofiarą konfliktu dziejącego się na styku kultur, religii i polityki. Pakistańskie służby specjalne i amerykańscy agenci poszukują porwanego męża ciężarnej kobiety.

Książka napisana jest z punktu widzenia Mariane. Dzięki temu bliżej poznajemy odczucia kobiety, która utraciła...

Maciek | 2015-02-08

Powtarzając z okladki - "Duch Mariane Pearl jest nieujarzmiony". Podchodziłem do tej książki z dużą obawą - spodziewałem się zbioru suchych faktów, ale nie, że taką historię można opisać w tak wyciągając sposób. "Cena odwagi" jest oknem na mało znany nam świat. Oknem na zacienione i zaniedbane podwórko, ale pokazuje też, że to nasze podwórko i rzeczy, które się tam dzieją, dotyczą też nas. Pomimo tragedii, jaka spotkała autorkę, książka daje wiarę w dobrych ludzi.

pauli | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Niełatwa w odbiorze, ciężki temat, a jednak warto było do niej przysiąść.

Osobiście usunęłabym kilka akapitów i zdecydowanie skróciła ostatnią część książki, tą z listami, ale...

Ale w tej książce ważniejsza jest historia niż słowa i akapity. Historia człowieka, dla którego najważniejsze były prawda i etyka. Tym mnie Danny Pearl kupuje, zachęca do dalszego czytania i daje nadzieję, że świat może jednak zatrzyma się o krok od szaleństwa.

Polecam :)

bakabakashii | 2016-10-24