RUD€

Ewa Gogolewska-Domagała Wydawnictwo: Ewa Domagała literatura piękna
Ewa Domagała
2014-07-15
2014-07-15
literatura kobieca literatura polska pryzjaciółki przygoda życie

Cieszymy się, że książka wydana na naszej platformie www.wydacksiazke.pl zbiera przychylne recenzje. Wszystkich zainteresowanych self-publishingiem, czyli możliwością samodzielnego wydania własnych prac, zapraszamy do sprawdzenia naszego portalu www.wydacksiazke.pl. Przetestuj system, w którym możesz samodzielnie zaprojektować i opublikować własną książkę.
Pozdrawiamy
WydacKsiazke.pl

"Każdy gatunek literacki przywołuje pewne skojarzenia co do treści. Jeśli chodzi o powieść obyczajową, do jakiej zalicza się książka „Rud€” Gogolewskiej-Domagały, na myśl przychodzą mi pojęcia: „z życia wzięte”, miłość, relacje damsko-męskie, tajemnica, wzruszenie. Biorąc pod uwagę te cechy, omawiany tytuł jest typowym przedstawicielem swojego gatunku."

Reszta opinii pod adresem: http://tanayahczyta.wordpress.com/2014/09/16/rude-e-gogolewska-domagala/ :)

Reszta opinii pod...

Jak być może już zdążyliście zauważyć, nie przepadam za literaturą, którą ktoś szumnie nazwał "kobiecą". Wydaje mi się na ogół głupiutka, naiwna i po prostu kiepsko napisana. Ewa Gogolewska-Domagała udowadnia jednak, że nawet w tej "szufladce" można znaleźć całkiem dobre pozycje. Całkiem dobre? Nawet bardzo dobre, choć do ideału tej powieści jeszcze daleko, ale o tym za moment.
"Rud€" to powieść w większości o kobietach, choć nie tylko. Mnie osobiście najbardziej wzruszyła historia Huberta i nad jego losem uroniłam trochę łez. Powieść zaczyna się jednak od przedstawienia dwóch przyjaciółek – Clementine i Nicole. Obie mieszkają w Belgii i choć przyjaźnią się od lat, każda z nich jest inna. Nicole to singielka, która chadza własnymi drogami i daleko trzyma się od stałych związków. Za to bardzo lubi protestować. Przeciwko czemu? Wszystkiemu, co się da. Clementine to ułożona kobieta koło trzydziestki, matka dwójki dzieci, od roku wdowa. Nagła i niespodziewana śmierć ukochanego Angela wpędziła ją w depresję i w ramach "kuracji" udaje się (razem z dziećmi) na kilkumiesięczny urlop do Tunezji. W pięknym, pięciogwiazdkowym hotelu pozna śliczną Samirę, z którą zwiąże się na wiele lat i która stanie się dla niej kimś w rodzaju młodszej siostry. Piękny dla turystów kraj nie jest jednak tak cudowny, jak można przypuszczać oglądając fotografie w katalogach biur podróży. Poniżenie, ból, niedocenienie – to tylko część z uczuć, z jakimi borykają się tamtejsze muzułmanki, mimo że Tunezja uchodzi za jeden z bardziej zeuropeizowanych krajów muzułmańskich.. A Clementine? Cóż, i jej los nie oszczędzi, gdy pewnego dnia jej ukochane dzieci zostaną porwane, a jej przyjdzie ścigać je choćby i na krańce.... Ojej, chyba się rozpędziłam.
Niektóre wątki są wyśmienite, inne po prostu dobre. Niektóre można by trochę bardziej rozwinąć, ale ogólnie cała powieść to świetne czytadło i to na dodatek z wieloma ciężkimi tematami, z którymi trzeba się zmierzyć. Czy wylejecie nad książką wiele łez to zależy jedynie od Waszej wrażliwości. To słodko-gorzka powieść, w której przeplata się humor i dystans do samego siebie, z obserwacją różnych narodowości oraz tragedią wielu bohaterów. Tragedią osobistą i ogólną, bo trudno nie myśleć choćby o losie tych wszystkich ciemiężonych kobiet, gdy czyta się o Samirze. Trochę smutku, trochę śmiechu, cała gama miłości. Wciągająca akcja, która sprawiła, że zawaliłam noc. Ciekawi bohaterowie. Chciałoby się napisać – nic dodać, nic ująć. Niestety, powieść ma minusy...

Cała recenzja na blogu Dune Fairytales: http://dune-fairytales.blogspot.com/2014/09/rud-ewa-goholewska-domagaa.html

"I cóż, że ze Szwecji".

Pod pojęciem literatury kobiecej może mieścić się wiele znaczeń, jednakowoż w obszarze tym znajdziemy kilka stałych charakteryzujących ten gatunek, takich jak skupienie się na sferze uczuciowej, ukazanie trudnych relacji damsko-męskich, czy przedstawienie dylematów różnej natury. Połączenie takich elementów w jedną całość, i okraszenie ich dobrym piórem, może stworzyć lekką lekturę, ocierającą się jednak o trudne tematy. Z pewnością do takiej właśnie literatury można zaliczyć powieść "Rud€".

Ewa Gogolewska-Domagała urodziła się w Lublinie, od czwartego roku życia pobierała naukę gry na fortepianie. W dorosłym życiu, przez wiele lat była koncertującą na wszystkich kontynentach piosenkarką. Na długo przed emeryturą zakończyła swoją karierę wokalną. Jej debiut pisarski pt. "Blondie$" został dobrze przyjęty, o czym świadczy fakt, iż czytelnicy portalu Granice.pl uznali ją za najlepszą książkę obyczajową 2010 r. "Rud€" stanowi jej kontynuację, jednak można powieść tę czytać całkowicie odrębnie.

Clementine, trzydziestokilkuletnia matka dwójki dzieci – trzyletniego Bastiana i pięcioletniej Justine, zostaje pewnego dnia wdową. Niespodziewana śmierć męża, wywołuje w bohaterce depresję i niechęć do życia. Jej oddana przyjaciółka Nicole, w ramach nieocenionej pomocy wysyła wdowę wraz z dziećmi na kilkumiesięczny urlop do Tunezji. Clementine, w hotelowym kurorcie zaprzyjaźnia się z pracującą tam pokojówką Samirą, którą summa summarum zatrudnia jako au pair po swoim powrocie do Belgii. Clementine nie przypuszcza nawet, że Tunezyjka skrywa bolesną tajemnicę, która ciąży na jej sumieniu od lat. Przyjazd Samiry do Belgii, pomaga wdowie, ale także samej bohaterce - powrócić do przeszłości, by zakończyć pewne nierozwiązane sprawy.

Zazwyczaj, mam duże zastrzeżenia w kwestii czytania książek, które poprzedzała wcześniejsza część. Jednak w tym przypadku, fabuła powieści tak dalece mnie zainteresowała, że postanowiłam zaryzykować. I słusznie zrobiłam, gdyż na okładce książki zapewniono, że "Rud€" można czytać, nie znając części pierwszej pt. "Blondie$", i jest to zgodne z prawdą. Czytelnicy znajdą oczywiście liczne nawiązania do wcześniejszych losów niektórych bohaterów, jednak nie umniejsza to w żadnym stopniu wrażeń z lektury.

"Rud€" to powieść, którą z pełnym przekonaniem zaliczyłabym do kanonu literatury kobiecej, gdyż opowiada kobietom, czytelniczkom o problemach kobiet. A problemy, do których nawiązuje autorka mają dość szeroki zasięg, i sądzę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: utrata najbliższej osoby, gwałt, konieczność porzucenia dziecka, matczyna tęsknota, problemy sercowe, czy różnice wynikające z odmienności kultur, w jakich się wychowało. Wszystko to, okraszone wartką akcję i lekkim stylem autorki - daje niezłe, rozprężające czytadło, które zapewni Wam chwile niczym niewymuszonej rozrywki. Można byłoby się oczywiście doczepić do niektórych wątków, jak chociażby zbyt wielkie zbiegi okoliczności, czy zbyt lekkie potraktowanie niektórych tematów. Jednak biorąc do ręki tego typu powieść, nie oczekuję wielkich chwil refleksji i zadumy, dlatego też przymykam oko na takie poprowadzenie fabuły. To książka, której celem jest zapewnienie chwili relaksu i taką rolę w mojej ocenie spełnia.

W powieści wyczuwałam niesamowity realizm w oddaniu klimatu miejsc, w jakich dzieje się akcja. Belgia, Tunezja, Polska i Norwegia – to właśnie tam, wraz z bohaterami rozwiązujemy pojawiające się problemy. Autorce, pomimo dość krótkich opisów udało się oddać klimat egzotycznej Tunezji, czy mało przystępnej klimatycznie Norwegii. Ewa Gogolewska-Domagała potrafiła ukazać również rozbieżności pomiędzy dwiema ścierającymi się kulturami – Zachodu i światem muzułmańskim. Rozbieżności, które w praktyce mogą prowadzić do mrożących krew w żyłach wydarzeń, ale także do komicznych pomyłek.

"Rud€" to miejscami dowcipna, a miejscami bardzo poważna opowieść o radzeniu sobie z problemami, oraz o prawdziwej przyjaźni, mieniąca się niczym okładka książki - wieloma kolorami. Lektura tej powieści na pewno umili Wam jesienne wieczory. A ja już czekam na kolejne dzieło autorki o zabawnym tytule "Sycylijka i Mafia Chrzanowska".

"I cóż, że ze Szwecji".

"Rud€" jest drugą powieścią pióra Ewy Gogolewskiej- Domagała i luźnym nawiązaniem do debiutanckiej książki autorki "Blondie$", doskonale przyjętej przez czytelniczki i wyróżnionej w konkursie serwisu dla książkoholików Granice.pl w 2010 roku.

Trzydziestokilkuletnia Clementine niespodziewanie zostaje wdową i samotną matką trzyletniego Bastiana i pięcioletniej Justine. Nie potrafi pogodzić się i poradzić sobie ze stratą ukochanego mężczyzny. Coraz głębiej pogrąża się w smutku i depresji. Przyjaciółka Clementine, Nicole nie może patrzeć na nieszczęście kobiety i wymyśla plan, który ma postawić ją na nogi. Wysyła rozgoryczoną rodzinkę na kilkumiesięczne wczasy do słonecznej Tunezji. Zmiana klimatu dobrze wpływa na samopoczucie matki i dzieci. Do czasu. Bastian i Justine zostają porwani. Dramatyczny pościg i odbicie uwięzionych maluchów zmienia priorytety w życiu Clementine. Z nową siłą powraca do domu i stawia czoło nowej rzeczywistości.

Wraz z żałobą Clementine splata się równie tragiczna historia pewnej Tunezyjki. Samira kilka lat wcześniej porzuciła swoją nowonarodzoną córeczkę polskim turystkom. Teraz chce odnaleźć dziecko przekonać się czy decyzja z przeszłości była słuszna. Czy przyjaźń z Clementine pomoże jej uspokoić sumienie?

Bohaterki powieści ""Rud€" różnią się między sobą jak ogień i woda. Życie Clementine znaczą zmiany, tragedia i żałoba. Jako młoda dziewczyna straciła w katastrofie kolejowej oboje rodziców. Już wtedy zamknęła się w sobie i w samotności przeżywała żałobę. Ratuje się ucieczką. Kiedy udaje jej się odbudować swoje życie i zaczyna być szczęśliwa, znów traci najbliższą sobie osobę. Tym razem nie jest sama, ma dzieci, dla których musi stworzyć bezpieczny dom i zagwarantować im spokojne dzieciństwo.
Nicole to silna, niezależna osobowość. Z determinacją walczy o siebie i o swoje. Jest singielką z wyboru i dobrze czuje się w swoim towarzystwie. Na zewnątrz wydaje się zimna, oschła i wyrachowana, ale dla przyjaciół jest w stanie zaryzykować własne szczęście.
Samira jest muzułmanką. Jej życiem rządzi Allah, Koran i mężczyźni. W swoim kraju nie może mieć własnego zdania, a ograniczone możliwości zmuszają ją dramatycznych wyborów. Odżywa w Liege w Belgii. Nieskrępowana krzywdzącymi zasadami realizuje swoje marzenia.

Ewa Gogolewska- Domagała rysuje losy bohaterek w wielotonowych odcieniach różnorodnych emocji. "Rud€" doprawione są nutą nostalgii, smutku, strachu, rozgoryczenia, zaskoczenia, optymizmu, spokoju ducha, nici porozumienia i ekscytującej miłości.
Życie tych trzech kobiet łączy się, przeplata, dąży w jednym kierunku ku jednoczącej i wspierającej sile kobiecej przyjaźni. To ona podnosi na duchu i lokuje we właściwym miejscu na życiowej mapie , wynosi na wyżyny swoich możliwości, wskaże błędy i daje motywację do zmian.
Dużym plusem powieści są podróże pomiędzy Belgią, Tunezją, Polską, Norwegią. Mamy szansę podejrzeć zachowanie postaci w nowych warunkach, otoczeniu, w innej kulturze, w odmiennym sposobie myślenia, postępowania.

Autorka posługuje się językiem prostym, zrozumiałym, żywo przetkanym kolokwializmami, ironią, humorem i ogromnym dystansem do świata, do ludzi, do współczesnych wydarzeń.
Nigdzie nie znalazłam informacji o wydawnictwie, które wzięło w opiekę dzieło Pani Ewy. Podejrzewam zatem, że powieść została wydana własnym sumptem. Pod względem korekty, choć nikt się do niej nie przyznaje, nie mam większych zastrzeżeń. Symbolicznie zdarzyły się literówki.

Podsumowując "Rud€" to ciekawa propozycja dla kobiet, które mają ochotę odprężyć się po ciężkim dniu w pracy albo poleniuchować z lekką, dowcipną, życiową powieścią na współczesne czasy.

aleksandrowemysli.blogspot.com

• Egzemplarze recenzenckie