Zew krwi

Wydawnictwo: Greg
The Call of the Wild
przygoda, dzika przyroda, pies

Zew krwi to jedna z najciekawszych powieści Jacka Londona, która nie bez powodu znajduje się w kanonie lektur dla dzieci i młodzieży. Głównym bohaterem jest Buck, pies, który zostaje zaprzężony do sań. Świat oglądany oczami ufnego, honorowego zwierzęcia zaskakuje, zmusza do głębokiej refleksji. Ta zmiana perspektywy pozwala spojrzeć na nas – ludzi – w zupełnie nowy sposób. Jest to doskonała...

Jest to doskonała powieść przygodowa, z mądrym, głębokim przesłaniem. Mówi o wierności, wartości pracy, zaufaniu i przyjaźni w sposób bardzo jasny i prosty. Wartka akcja i momenty trzymające w napięciu sprawiają, że od powieści wprost nie można się oderwać. Pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela dobrej prozy!

źródło opisu: http://www.greg.pl

źródło okładki: http://www.greg.pl

Jeden z czytelników wspomniał, że jest to książka o porwanym husky. Chciałam sprostować, że Buck był mieszańcem - jego ojcem był bernardyn Elmo a matką suka rasy collie. Odziedziczył najlepsze cechy obu ras. Książka jest wspaniała i zgadzam się z innym czytelnikiem, że przedstawia walkę o byt, przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Jest tu również miejsce na lojalność, przyjaźń, wierność ale i umiejętność odnalezienia się w nowym stadzie.

Zew krwi to studium psychiki psa. Mówi jak bardzo pies wiąże się z człowiekiem, jak wiele dla niego zdolny jest poświęcić. A także jak bardzo cierpiał w XIX wieku, z ręki prześladowcy człowieka. Jak człowiek tą wierność wykorzystywał do wzbogacania się. Nie licząc się nawet z tym czy jego towarzysz przeżyje. Wiele tu okrótnych scen np. jak Buck dostaje cięgi pałką od "człowieka potwora" w czerwonym swetrze. Autor pisze o okrucieństwie jak o czymś koniecznym, psy muszą dostawać razy by ciągły dobrze zaprzęg, nawet same siebie muszą upominać gryzieniem.
London wyjaśnia nam co to jest "Zew krwi". To dzikość psa i człowieka polegająca na wsłuchiwaniu się w zew natury, gdy człowiek jeszcze chodził skulony, miał dzidę i polował, a pies gryzł wszystkich którzy mu zagrażali i nie okazywał litości.
Opowieść trzyma w napięciu, akcja toczy się jak na opowieść z końca XIX wieku w zawrotnym tempie. Polecam.

fulmir | 2018-10-19
Przeczytana: 16 października 2018

JACK LONDON (1876-1916)- to amerykański pisarz, który urodził się i zmarł w stanie Kalifornia. Oprócz pisania imał się najprzeróżniejszych zajęć. Był m.in. gazeciarzem, żeglarzem, trampem i reporterem. Zmarł przedwcześnie w wieku zaledwie czterdziestu lat. Niektórzy sądzą, że jego śmierć była samobójstwem na skutek przedawkowania morfiny. Ci, którzy tak uważają upatrują w jego śmierci analogię do samobójstwa bohatera jednego z utworów Londona. Inna hipoteza mówi, że zmarł na skutek ostrej niewydolności nerek. Jak było naprawdę- nie wiadomo.
Książka Londona, jaką wypożyczyłem z biblioteki to jego dzieła wybrane zawierające kilka opowiadań plus nowelę Zew Krwi, która spośród tych dzieł jest najdłuższa bo około stu stronicowa. Tymczasem każde opowiadanie zostało napisane na około 20-30 stron i spośród nich w pamięci najbardziej utkwiły mi trzy:
1.”Dobrodziejstwo wątpliwości”- opowiadanie mówiące o tym, że w razie wątpliwości o winie oskarżonego wyrok orzeka się na jego korzyść....

Stworek_vel_Oka | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Książka niby nieduża (jeśli chodzi o objętość), jednak bogata w treści. Mamy tu historię psa Bucka, który tak naprawdę szuka swojej tożsamości, ciągnięty przez zew, którego nie rozumie. Służy wielu panom, sporo życia spędza w psim zaprzęgu, podążając za pogłoskami o złożach złota na Alasce.
W pierwszym momencie myślałam, że to będzie dziecięca bajeczka, jednak po dobrnięciu do końca nie jestem tego taka pewna ;) Pozostawia po sobie refleksje, zwłaszcza w momentach, kiedy zachowanie psa jest dzikie i nieprzewidywalne, a także kiedy człowiek zachowuje się jak "pan i władca".
To ciekawa książka, w sumie nie tylko o psich przygodach (pokazuje również człowieka i jego naturę), zawierająca wiele ładnych opisów, a także sceny działające na wyobraźnię.
Warto przeczytać, chociażby dla odmiany :)

Jack London jako autor książek przygodowych i o psach? To dość krzywdząca opinia o tym pisarzu. Zwłaszcza, że 'Zew krwi' to pozycja, która nie ma nic wspólnego z tym, o czym wcześniej napisałam.
Kiedyś, jako dziecko, uwielbiałam przeglądać wydanie z obrazkami, które miałam w domu. I sama wymyślałam sobie fabułę książki :-). Okazało się jednak, że oryginalna opowieść jest o niego lepsza, niż sobie to mogłam wyobrazić. Dla mnie 'Zew krwi' to historia o Amerykanach i ich wyobrażeniach o świecie (zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi tzw. 'gorączka złota', walka z Indianami i podbój Północy kraju), o wierności i o tym, jaka zachodzi przemiana w starciu z naturą (naturalizm pełną gębą).
Szczerze pisząc, z perspektywy dorosłej osoby, która trochę rzeczy już przeczytała, dochodzę do wniosku, że historia Bucka nie nadaje się dla dzieci (jak często słyszałam opinie na ten temat).

Shimik | 2015-08-14

Jak można w ten sposób traktować psa?! To, to jest nieludzkie! Oczywiście pies może pracować i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Natomiast trzeba także dbać o czworonoga. W tej książce psy są zmuszane do pracy ponad swoje siły, a do tego są okropnie traktowane! Małe racje żywnościowe przy bardzo ciężkiej pracy! Nie dbanie o zranione/chore zwierzaki co powoduje ich śmierć! Och... szkoda słów, po prostu są one tutaj okropnie traktowane!

Gosia | 2013-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Ciężko coś napisać o książce, którą wszyscy znają i kiedy się ją czyta, to wiadomo już o czym będzie. To taka klasyka, którą nie wiadomo czy jeszcze ktoś czyta.

Opowieść o dzielnym, wspaniałym i mądrym psie Bucku czytało mi się tą książkę lekko, przyjemnie.
"Zew krwi" to przecudna historia o instynkcie zwierząt...piękna, dzika przyroda..urocza sceneria, akcja znakomita.
Uważam książkę za klasykę dla mnie piękna,cudna bo tam są niesamowite, ciekawe przygody zwierząt.
Poruszająca poruszyła moje serce.

visenna88 | 2012-08-14

Przeczytałam tę książkę jako mała dziewczynka, a surowy klimat i brutalność natury opisywana w tej powieści mnie zafascynowały do tego stopnia, że natychmiast sięgnęłam po podobne pozycje z biblioteki. Z jego poezją cichego twórczego bohaterstwa, z jego pogańską potęgą walki, z jego apoteozą trudu jest jednym z moich ulubionych autorów.

Danway | 2011-11-09
Przeczytana: 1997 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niesamowita powieść Jacka Landona, o psie imieniem Buck.. W młodości pies ten wiódł spokojne życie u sędziego, lecz później został sprzedany na daleką Północ, gdzie był psem w zaprzęgu pocztowym... To doświadczenie bardzo zmieniło łagodnego psa w zahartowanego i wytrwałego drapieżnika... Po drodze oczywiście pies staje się najlepszym przyjacielem człowieka by ostatecznie wrócić do natury...