Zew krwi

Wydawnictwo: Zielona Sowa
83-7389-874-3

Inne wydania

Dla Bucka beztroskie lata szczenięce mijają z chwilą, gdy zostaje porwany i sprzedany poszukiwaczowi złota. Będzie musiał stawić czoła licznym niebezpieczeństwom, stwarzanym przez dziką przyrodę, ale i złych ludzi. To książka o niesamowitych przeżyciach dzielnego psa.

Jeden z czytelników wspomniał, że jest to książka o porwanym husky. Chciałam sprostować, że Buck był mieszańcem - jego ojcem był bernardyn Elmo a matką suka rasy collie. Odziedziczył najlepsze cechy obu ras. Książka jest wspaniała i zgadzam się z innym czytelnikiem, że przedstawia walkę o byt, przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Jest tu również miejsce na lojalność, przyjaźń, wierność ale i umiejętność odnalezienia się w nowym stadzie.

Zew krwi to studium psychiki psa. Mówi jak bardzo pies wiąże się z człowiekiem, jak wiele dla niego zdolny jest poświęcić. A także jak bardzo cierpiał w XIX wieku, z ręki prześladowcy człowieka. Jak człowiek tą wierność wykorzystywał do wzbogacania się. Nie licząc się nawet z tym czy jego towarzysz przeżyje. Wiele tu okrótnych scen np. jak Buck dostaje cięgi pałką od "człowieka potwora" w czerwonym swetrze. Autor pisze o okrucieństwie jak o czymś koniecznym, psy muszą dostawać razy by ciągły dobrze zaprzęg, nawet same siebie muszą upominać gryzieniem.
London wyjaśnia nam co to jest "Zew krwi". To dzikość psa i człowieka polegająca na wsłuchiwaniu się w zew natury, gdy człowiek jeszcze chodził skulony, miał dzidę i polował, a pies gryzł wszystkich którzy mu zagrażali i nie okazywał litości.
Opowieść trzyma w napięciu, akcja toczy się jak na opowieść z końca XIX wieku w zawrotnym tempie. Polecam.

książek: 1991

Jack London jako autor książek przygodowych i o psach? To dość krzywdząca opinia o tym pisarzu. Zwłaszcza, że 'Zew krwi' to pozycja, która nie ma nic wspólnego z tym, o czym wcześniej napisałam.
Kiedyś, jako dziecko, uwielbiałam przeglądać wydanie z obrazkami, które miałam w domu. I sama wymyślałam sobie fabułę książki :-). Okazało się jednak, że oryginalna opowieść jest o niego lepsza, niż sobie to mogłam wyobrazić. Dla mnie 'Zew krwi' to historia o Amerykanach i ich wyobrażeniach o świecie (zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi tzw. 'gorączka złota', walka z Indianami i podbój Północy kraju), o wierności i o tym, jaka zachodzi przemiana w starciu z naturą (naturalizm pełną gębą).
Szczerze pisząc, z perspektywy dorosłej osoby, która trochę rzeczy już przeczytała, dochodzę do wniosku, że historia Bucka nie nadaje się dla dzieci (jak często słyszałam opinie na ten temat).

Stworek | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Książka niby nieduża (jeśli chodzi o objętość), jednak bogata w treści. Mamy tu historię psa Bucka, który tak naprawdę szuka swojej tożsamości, ciągnięty przez zew, którego nie rozumie. Służy wielu panom, sporo życia spędza w psim zaprzęgu, podążając za pogłoskami o złożach złota na Alasce.
W pierwszym momencie myślałam, że to będzie dziecięca bajeczka, jednak po dobrnięciu do końca nie jestem tego taka pewna ;) Pozostawia po sobie refleksje, zwłaszcza w momentach, kiedy zachowanie psa jest dzikie i nieprzewidywalne, a także kiedy człowiek zachowuje się jak "pan i władca".
To ciekawa książka, w sumie nie tylko o psich przygodach (pokazuje również człowieka i jego naturę), zawierająca wiele ładnych opisów, a także sceny działające na wyobraźnię.
Warto przeczytać, chociażby dla odmiany :)

Shimik | 2015-08-14

Jak można w ten sposób traktować psa?! To, to jest nieludzkie! Oczywiście pies może pracować i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Natomiast trzeba także dbać o czworonoga. W tej książce psy są zmuszane do pracy ponad swoje siły, a do tego są okropnie traktowane! Małe racje żywnościowe przy bardzo ciężkiej pracy! Nie dbanie o zranione/chore zwierzaki co powoduje ich śmierć! Och... szkoda słów, po prostu są one tutaj okropnie traktowane!

Opowieść o dzielnym, wspaniałym i mądrym psie Bucku czytało mi się tą książkę lekko, przyjemnie.
"Zew krwi" to przecudna historia o instynkcie zwierząt...piękna, dzika przyroda..urocza sceneria, akcja znakomita.
Uważam książkę za klasykę dla mnie piękna,cudna bo tam są niesamowite, ciekawe przygody zwierząt.
Poruszająca poruszyła moje serce.

książek: 1901
Gosia | 2013-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Ciężko coś napisać o książce, którą wszyscy znają i kiedy się ją czyta, to wiadomo już o czym będzie. To taka klasyka, którą nie wiadomo czy jeszcze ktoś czyta.

Danway | 2011-11-09
Przeczytana: 1997 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niesamowita powieść Jacka Landona, o psie imieniem Buck.. W młodości pies ten wiódł spokojne życie u sędziego, lecz później został sprzedany na daleką Północ, gdzie był psem w zaprzęgu pocztowym... To doświadczenie bardzo zmieniło łagodnego psa w zahartowanego i wytrwałego drapieżnika... Po drodze oczywiście pies staje się najlepszym przyjacielem człowieka by ostatecznie wrócić do natury...

visenna88 | 2012-08-14

Przeczytałam tę książkę jako mała dziewczynka, a surowy klimat i brutalność natury opisywana w tej powieści mnie zafascynowały do tego stopnia, że natychmiast sięgnęłam po podobne pozycje z biblioteki. Z jego poezją cichego twórczego bohaterstwa, z jego pogańską potęgą walki, z jego apoteozą trudu jest jednym z moich ulubionych autorów.

Canis | 2012-07-31

Czytałam tą książkę bardzo dawno i podobała mi się równie bardzo jak Biały Kieł, także Jacka Londona. Przeżywamy w niej wiele wspaniałych przygód z Buck'iem (głównym bohaterem). Książka bardzo przyjemna na długie, najlepiej zimowe wieczory. :)

Lewym prostym: boks i literatura

Żeby pisać nokautującą prozę, nie trzeba być bokserem. Inna sprawa, że związki twórców, także tych z najwyższej półki, z boksem są zaskakująco częste; częstsze, niż podpowiadałaby statystyka. „Król” Szczepana Twardocha rzuca znów literackie światło na ten najbardziej krwawy ze literackich sportów. Kto jeszcze pisał lewym prostym?

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.