Darwin, Bóg i sens życia

Okładka książki Darwin, Bóg i sens życia Steve Stewart-Williams
Okładka książki Darwin, Bóg i sens życia
Steve Stewart-Williams Wydawnictwo: CiS popularnonaukowa
404 str. 6 godz. 44 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Darwin, God and the Meaning of Life
Wydawnictwo:
CiS
Data wydania:
2014-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-01
Liczba stron:
404
Czas czytania
6 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361710127
Tłumacz:
Piotr J. Szwajcer
Tagi:
nauki humanistyczne biologia ewolucja filozofia psychologia religia altruizm
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
149
31

Na półkach:

Książka prowadzi przez kolejne argumenty za tym, że cały znany nam świat i znana nam wiedza świadczą o nieistnieniu Boga.
Argumentacja w różnych miejscach bardzo nierówna. Czasami bardzo pogłębiona z wieloma odniesieniami. W innym miejscu płytka, wręcz infantylna.
Miejscami zachodzi wrażenia, że książkę pisał wojujący ateista.

Książka prowadzi przez kolejne argumenty za tym, że cały znany nam świat i znana nam wiedza świadczą o nieistnieniu Boga.
Argumentacja w różnych miejscach bardzo nierówna. Czasami bardzo pogłębiona z wieloma odniesieniami. W innym miejscu płytka, wręcz infantylna.
Miejscami zachodzi wrażenia, że książkę pisał wojujący ateista.

Pokaż mimo to

avatar
795
718

Na półkach: , , , , , , ,

Najpierw - do kogo adresowana jest książka. Na pewno idealnym jej odbiorcą (szczególnie pierwszej części) są ludzie, których wiara chwieje się w posadach, ale nie umieją postawić kropki nad "i" i wciąż jeszcze kurczowo trzymają się jej na bazie kilku wciskanych od przedszkola "mądrości". Ta książka rozwieje je wszystkie - kto to wszystko stworzył? Po co to istnieje? Jeżeli nie ma Boga, to skąd się bierze dobro i zło? Czy człowiek jest "ukoronowaniem stworzenia"? - na te i dziesiątki innych pytań książka odpowiada w sposób nie pozostawiający wątpliwości.

Tak naprawdę jednak grono adresatów tej pozycji jest dużo szersze i każdy człowiek jeżeli tylko umie wznieść swoją myśl ponad religijne dogmaty winien po nią sięgnąć, ponieważ filozoficzne implikacje teorii ewolucji sięgają każdego z nas i to bardzo głęboko, w samą istotę naszego człowieczeństwa, myślenia, współżycia społecznego, moralności.

Ksiązkę Williamsa można z grubsza podzielić na trzy części. W pierwszej rzeczowo, punkt po punkcie, wskazuje na konsekwencje teorii ewolucji. Teraz dopiero zrozumiałem, dlaczego heliocentryzm, teoria kwantowa czy inflacyjny wszechświat nie mają tylu wrogów, zaś ewolucja - jak najbardziej. Konsekwencje są bowiem dla teistycznych religii miażdżące. Druga część to seria pytań o człowieka, nowe postawienie naszego gatunku w świecie przyrody. Skoro nie jesteśmy już "ukoronowaniem stworzenia", to czym jesteśmy? Czy jesteśmy lepsi od zwierząt, bardziej godni życia? Jaki w ogóle jest sens życia, po co żyć w nihilistycznym świecie atomów, świecie bez Boga? No i wreszcie trzecia część, dość głęboko sięgająca w korzenie moralności, jej pochodzenie i sens.

Ta książka jest tym, czy mógł być (a nie jest) "Bóg Urojony" Dawkinsa. Dopiero teraz, po przeczytaniu "Boga, Darwina i Sensu życia" widzę, jak bardzo ułomnym i niepełnym dziełem jest najbardziej kontrowersyjne dzieło rottweilera Darwina, w którym to Dawkins, jakkolwiek mając rację w każdej chyba sprawie, wiele rzeczy pomija, upraszcza, schodzi na boczne tory dyskusji nie mające dużo wspólnego z właściwym tematem czy też wchodzi w ślepe uliczki argumentacji, kiedy próbuje czegoś dowodzić, ale sam do końca nie wie czego. W książce Williamsa Szczególnie zaimponowały mi rozdziały o moralności, ponieważ Dawkins ledwo prześlizgnął się po temacie, jakby czuł, że wypada coś wspomnieć, ale nie bardzo wiedział co napisać. Tutaj temat potraktowany jest bardzo dogłębnie, rzetelnie i wyczerpująco.

W kwestii moralności książka stawia mnóstwo kłopotliwych pytań, stawia wiele na głowie. Autor z pewnym zakłopotaniem przyznaje, że nie wszystkie pytania są dla niego komfortowe, szczególnie, że nasuwające się odpowiedzi są bardzo niepokojące.

Czapki z głów, książka jest doprawdy wspaniała!

Najpierw - do kogo adresowana jest książka. Na pewno idealnym jej odbiorcą (szczególnie pierwszej części) są ludzie, których wiara chwieje się w posadach, ale nie umieją postawić kropki nad "i" i wciąż jeszcze kurczowo trzymają się jej na bazie kilku wciskanych od przedszkola "mądrości". Ta książka rozwieje je wszystkie - kto to wszystko stworzył? Po co to istnieje? Jeżeli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
80
41

Na półkach: ,

Ciekawa pozycja, chociaż czasami za bardzo skupia się na oczywistych faktach dotyczących ewolucji. Chyba adresowana jest także do tych nieprzekonanych do tej teorii. Jestem po lekturach na ten temat m.in. Dawkinsa i dla mnie książka ta była takim lekkim, "smacznym" dodatkiem. Generalnie polecam.

Ciekawa pozycja, chociaż czasami za bardzo skupia się na oczywistych faktach dotyczących ewolucji. Chyba adresowana jest także do tych nieprzekonanych do tej teorii. Jestem po lekturach na ten temat m.in. Dawkinsa i dla mnie książka ta była takim lekkim, "smacznym" dodatkiem. Generalnie polecam.

Pokaż mimo to

avatar
109
81

Na półkach:

No przeczytałem ostatnio dwie niby podobne książki. Tej daję połowę gwiazdek, bo chyba jest kierowana do młodego czytelnika którym już niestety nie jestem...

No przeczytałem ostatnio dwie niby podobne książki. Tej daję połowę gwiazdek, bo chyba jest kierowana do młodego czytelnika którym już niestety nie jestem...

Pokaż mimo to

avatar
585
571

Na półkach: , , , ,

Polecam.

Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
2478
697

Na półkach: ,

Być może się starzeję i staję się bardziej wybredny, ale coraz częściej mam ochotę zaczynać tekst od słów „To mogła być naprawdę dobra książka”. Osobiście spodziewałem się zdecydowanie bardziej pogłębionego wykładu, co nie znaczy, że przenaukowionego czy przefilozofowanego. Temat wpływu teorii Darwina (należało by chyba już pisać – ewidentnego faktu, że ewolucja zachodzi) na postrzeganie świata, światopogląd każdego człowieka etc. jest na tyle ważny, ze nie należy go traktować po łebkach. Tymczasem wiele rozdziałów, wiele tematów wydaje się być potraktowane bardzo przyczynkarsko. Z jednej strony autor pisze tak, jakby założył, że czytelnik sporo wie o ewolucji, ale i o dogmatach religijnych a z drugiej strony nie pogłębia zbytnio różnych kwestii odsyłając czytelnika do bardziej fachowej literatury.
Książka już na starcie dość mocno irytuje. Przywykłem już do anglosaskiej maniery zaczynania książek od tasiemcowych podziękowań. Tu – całe szczęście – mamy tylko dwie strony. Ale poraził mnie wstęp. Zazwyczaj wstęp, jak sama nazwa wskazuje, powinien być wprowadzeniem w temat, naprowadzeniem czytelnika na tok myślenia autora. Tymczasem dostajemy… dziesięć kartek abstraktu, streszczenia całej książki! Autor ni mniej ni więcej tylko rozpisuje się o tym, o czym już za chwileczkę, już za momencik będzie pisał. Lekturę możemy więc zacząć … dopiero od strony 37.
Pierwsza połowa książki dość słaba. Autor próbuje pokazać, jak teoria Darwina podważa większość podstawowych dogmatów religijnych, ideę Boga osobowego itp. Owszem, wywody wydają się logiczne, ale… niedowiarka na pewno nie przekonają a przekonywać ateisty nie muszą, bo ateista i tak to wszystko już wie, bo doszedł do tych wniosków sam, albo o tym już wielokrotnie czytał w innych, lepszych książkach. Więc dla kogo jest ten tytuł? Nie wiem. Ciekawiej w drugiej połowie, gdzie autor pokazuje, jak teoria ewolucji koliduje z niektórymi poglądami na temat moralności i jakie to może mieć dla nas konsekwencje czy może raczej, jakich to nie będzie miało konsekwencji, choć nas się tym ciągle straszy.
Ktoś, kto czytał już nie tylko Dawkinsa, ale chociażby Ridleya, Wrighta, Pinkera, Denneta, czy inne podobne pozycje, ten często będzie się nudził. W końcu to blisko 400 stron tekstu. Owszem, plusem jest fakt zebrania w jednym tomie większości kontrowersji na styku ewolucjonizm vs. religia, Darwin vs. Bóg, darwinizm a moralność, ale kiedy autor co chwila niedwuznacznie sugeruje, że jeśli czytelnik się chce więcej dowiedzieć, nich sobie poczyta pana X czy Y, może to zirytować. Przypisów odwołujących się do innych lektur i autorów mamy sporo.
No i to ciągłe przypominanie, że autor już o tym wspominał w poprzednim rozdziale, albo zapowiedzi, że poszerzy temat w kolejnych rozdziałach. Najbardziej mnie ubawiło zdanie na końcu przedostatniego rozdziału: „Temu pytaniu [postawionemu w ostatnim akapicie] poświęcę kolejny rozdział, który będzie ostatnim rozdziałem mojej książki.”. Super. Dobrze, że zostałem powiadomiony, bo pewnie bym się nie domyślił.
Nie chce odnosić się do poszczególnych kwestii poruszanych przez autora, bo nie miejsce tu na światopoglądowe dyskusje, ale napomknę o (jak często mi się to ostatnio przytrafia) stronie wydawniczej.
Przywykłem, że książki wydawnictwa CiS to nie tylko lektury ciekawe, ale i dobrze opracowane. Tu zaskoczenie. Otwórzmy tzw. stronę redakcyjną. I co zobaczymy? Ano książka nie ma redaktora. Ma za to korektora. Do tłumaczenia nic nie mam, bo pan Szwajcer już dawno przyzwyczaił mnie do solidnej roboty. Ale pani korektor się tu nie popisała. Przede wszystkim jest całkiem sporo literówek. Gdybyż to jeszcze były typowe literówki, ale jeśli ze zdań wypadają przyimki czy spójniki, to już lekka przesada. Po raz pierwszy też spotkałem się z ciekawym błędem technicznym. Naliczyłem się ośmiokrotnie wierszy pozbawionych zupełnie spacji miedzy wyrazami! Słowa zapisano jedno za drugim. Przykład ze str. 59: „pozaziemskiejinteligencji***.CzęśćteoretykówIDprzyznaje”
W rozdziale pierwszym mamy też coś, co można nazwać „nadnawiasowatością”. Autor stosuje liczne wtręty w zdaniach oddzielając je nawiasami. Do tego stosuje je również tam, gdzie – w języku polskim przynajmniej - nie ma to absolutnie żadnego uzasadnienia. W wielu miejscach owe nawiasy można by śmiało zastąpić przecinkami. Niby nic, ale jednak przeszkadza w czytaniu.
Na końcu książki dostajemy skromniutki, niespełna dwustronicowy aneks „Lektury zalecane” oraz wielostronicowa bibliografię. Dawno, dawno temu wydawało mi się, że bibliografia to niepotrzebne pogrubianie książki, że nikt tego nie przegląda. Dość szybko jednak zmieniłem zdanie. Przeglądam bibliografię, żeby przekonać się, czy jakieś pozycje zostały wydane w języku polskim. I tu wydawnictwo mnie powaliło na łopatki. W „Lekturach zalecanych” mamy informacje, czy dany tytuł był już przetłumaczony, czy nie. Tymczasem w bibliografii ani widu. A właśnie na liczne tytuły z bibliografii powołuje się autor. Uważny czytelnik może dojść do przekonania, że po polsku to nic ciekawego o Darwinie i ewolucjonizmie nie poczyta. A nie jest to prawda.
Podsumowując: dla kogoś, kto zupełnie nie ma wyrobionego zdania na temat, jak pogodzić wiedzę o ewolucji z wiarą w taki czy inny nadprzyrodzony Absolut i czy w ogóle to da się pogodzić, książka może podsunąć sporo tropów. Dla czytelnika oczytanego trochę w temacie książka niewiele przyniesie nowości – szkoda pieniędzy i czasu.

Być może się starzeję i staję się bardziej wybredny, ale coraz częściej mam ochotę zaczynać tekst od słów „To mogła być naprawdę dobra książka”. Osobiście spodziewałem się zdecydowanie bardziej pogłębionego wykładu, co nie znaczy, że przenaukowionego czy przefilozofowanego. Temat wpływu teorii Darwina (należało by chyba już pisać – ewidentnego faktu, że ewolucja zachodzi)...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    127
  • Przeczytane
    74
  • Posiadam
    29
  • Filozofia
    5
  • 2022
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • Ateizm
    2
  • Religia
    2
  • Popularnonaukowa
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Darwin, Bóg i sens życia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne