Bóg w Hollywood

Wydawnictwo: AA
film, hollywood, Bóg, aktor, nawrócenie
religia
Marta

To nie jest książka o kinie stricte religijnym. Zestawienie opisanych w niej osób i filmów dla tych, którzy spodziewali się znaleźć tu Ben Hura i Pasje, może być zaskakujące, a nawet kontrowersyjne. Przeczytamy tu o świecie reżysera ćpuna, który szuka Jezusa na „ulicach nędzy”, raperze rymującym o Bogu w rytmie karabinu AK47 i księżach z Hollywood, walczących z czystym złem. Spotkamy wielkie gwiazdy kina, które dostrzegają inny, najgłębszy wymiar życia i nie boja się wyznać swojej wiary: Denzela Washingtona, Marka Wahlberga, Whitney Houston, Steve’a McQuinna, Stephena Baldwina, Martina Sheena, Samuela L. Jacksona, Andy’ego Garcie, DMX-a. Spotkamy twórców, którzy zmagają się ze swoja wiara, potrafiąc dać temu wyraz w absolutnie niezwykły i niepowtarzalny sposób na srebrnym ekranie: Alfreda Hitchcocka, Andy Warhola, Martina Scorsese, Abla Ferrare, Terrence’a Malicka, Toma Shadyaca, Kevina Smitha. Poznamy hollywoodzki obraz walki z demonicznym złem, obraz katolickiego kapłana, a także pastora walczącego z karabinem maszynowym w dłoni o życie sudańskich dzieci. Zobaczymy, jak Hollywood mierzy się z czarnymi mitami Opus Dei i papieża Piusa XII.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie własne

Marta | 2014-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Wbrew temu co sugeruje tytuł „Bóg w Hollywood” nie jest książką religijną. To raczej opowieść o ludziach z pierwszych stron gazet, którzy nie boją się mówić otwarcie o swojej wierze, o tych, którzy pogubili się w życiu, o nawróconych grzesznikach, o twórcach, którzy swoje obawy, wątpliwości i religijne wahania potrafią przekuć w arcydzieła kinematografii.

Łukasz Adamski (dziennikarz, publicysta, recenzent filmowy) pisze ciekawie, widać, że kino jest jego wielką pasją. Autor potrafi intrygować, wie jak sprawić, żeby czytelnik zaraz po lekturze rzucił się na poszukiwanie omawianych filmów. Bezpośredni, luzacki styl dziennikarza ma swój urok i dodaje jego opowieści lekkości, ale wyjątkowo irytowało mnie, kiedy autor strofował sam siebie, pisał o sobie „Adamski”. Denerwuje mnie w życiu, kiedy ktoś mówi o sobie w trzeciej osobie, więc również w książce nie uszło to mojej uwadze.

Dobór filmów zastosowany przez Łukasza Adamskiego jest zaskakujący. Jeśli spodziewacie się omówienia...

Alicja | 2015-07-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 18 lipca 2015

Książka z dość przewrotnym tytułem (bo jak to? Bóg? i to jeszcze w tak zepsutym miejscu jak Hollywood?) jest zestawieniem osób i filmów mających wspólny mianownik- a mianowicie religię. Autor dość specyficznie prowadzi czytelnika po krętych ścieżkach filmowych obrazów ukazując ich wymiar ewangeliczny. Pokazuje znanych twórców i aktorów, osoby deklarujące sie jako wierzące ale też i takich, którym nie po drodze było z religią, bądź też ciągle poszukiwali istoty wiary, a potrafili stworzyć niesamowite dzieła, które poruszają zarówno wierzących jak i agnostyków. Warto przeczytać :) wiele dowiedziałam się z tej książki a jednocześnie mam kilka filmów do obejrzenia :)

dervorin | 2014-09-11

'Za mało" chciałoby się rzec. Książka ciekawa, chociaż nie wszystkim może przypaść do gustu styl p. Adamskiego.

Koronczarka | 2018-11-14

Poziom wnikliwości i wiedzy filmoznawczej na poziomie studenta politechniki, który "jara się dobrym kinem". Właśnie Adamski tak się jara filmami. Tylko mało w tym profesjonalizmu, dużo tego, co mu się wydaje. Szuka Boga w Hollywood na siłę, nic dziwnego, bo Boga tam niewiele. Ale stwierdzenie, że "Egzorcysta" ma katolicki przekaz, jest nawet nie naciągane, tylko po prostu totalnie nieprawdziwe.

Heatcliff | 2018-01-29
Przeczytana: 07 lutego 2018