Fronda
czasopisma
A--

Spis treści: Koniec epoki „świętego spokoju” To, co nie udawało się kiedyś komunistom, dziś stało się łatwe. Dzięki medialnej propagandzie usunięcie krzyża z przestrzeni publicznej odbyło się przy współudziale części duchownych. Tomasz P. Terlikowski Manipulatio. Podstęp, ale nie każdy Wybuchła wrzawa. Jeden z młodych dziennikarzy stracił kompletnie dystans i krzyczał wściekły: – Tak nie...

Spis treści:

Koniec epoki „świętego spokoju”

Manipulatio. Podstęp, ale nie każdy
Wybuchła wrzawa. Jeden z młodych dziennikarzy stracił kompletnie dystans i krzyczał wściekły: – Tak nie wolno! To świństwo! To niedozwolone! Anna Giszczak-Dobek

Mit dziennikarskiego obiektywizmu
Neutralność światopoglądowa stała się swoistą religią. Wprawdzie proporcja jeden do miliona specjalnej równowagi nie daje, ale jest wypowiedź „za” i jest „przeciw” – i mamy średnią! Franciszek Kucharczak

Media III RP. Studium manipulacji
Gdyby ktoś przyleciał do Polski z Marsa, to by pomyślał, że u nas nadal rządzą Kaczyńscy, ponieważ podobno tylko ich retoryka jest odpowiedzialna za wszystko złe, co dzieje się w Polsce. Bronisław Wildstein

Zmanipulować logosferę człowieka
Człowiek wtedy pada ofiarą manipulacji, gdy jego logosfera nie jest zorganizowana, lecz funkcjonuje na zasadzie spontaniczności i działań nieprzemyślanych. O technikach manipulacji i sposobach obrony przed nią – Biskup Adam Lepa

Manipulacje w mediach: konsekwencje dla życia osobistego i rodziny
Ostatecznym celem manipulacji w polityce i mediach jest to, by większość ludzi w danym społeczeństwie krzywdziła samych siebie i innych ludzi oraz by nie radziła sobie z własnym życiem. Prawda? ks. dr Marek Dziewiecki

Piąte: ZACIERANIE
W swojej zagraconej sprzętem biwakowym i lotniczymi akcesoriami celi rezydenta-emeryta, ojciec Dominik Orczyk, harcerz, kapucyn, szybownik i kapelan skautowego baloniarstwa, kończył właśnie odprawiać mocno opóźnioną jutrznię. Vladimir Volkoff. Kontekst: Leopold Potocki

Wojna w Wietnamie: zwycięstwo na froncie, porażka w mediach
Ho Chi Minh był jedynym przywódcą wrogiego państwa, którego młodzi ludzie w Ameryce fetowali, podczas gdy walczył on przeciw ich rodakom. Jak do tego doszło? Łukasz Adamski

Kanada trącąca lewicą
Kanada jest krajem, w którym – choć normalnemu człowiekowi wydaje się to horrorem – aborcja jest dopuszczalna do dziewiątego miesiąca ciąży. Jak to w ogóle jest możliwe? Z Johnem Henrym Westenem rozmawia Tomasz P. Terlikowski

Mniejsze zło, które doprowadziło Kanadę do duchowej katastrofy
Kategoria „mniejszego zła” usprawiedliwiała w ustach konserwatystów kompromisy w kluczowych kwestiach moralnych. Twierdzili oni, że na głosowanie zgodne z nauczaniem Kościoła nie mają wystarczającej zgody społecznej. Z Michaelem D. O’Brienem rozmawia Tomasz P. Terlikowski

Mistyka męczeństwa według Ignacego Antiocheńskiego
Dla starożytnych krzyż to najokrutniejsze narzędzie tortur, miejsce uśmiercania tych, którzy zasłużyli na hańbę. Wierzyć, że na tym Krzyżu powieszono Boga, było największą prowokacją. Rafał Tichy

Blogowisko
Krytyka, komentarze i inne wycieczki pod adresem, czyli parę słów od internautów. Dyskutantów nakręca: portal fronda.pl
Polska wśród kanibali
Władimir Putin przybył do Polski na obchody wybuchu II wojny światowej z ofertą współpracy między Berlinem a Moskwą(!). Zaproponował wizję tworzenia nowej wielkiej Europy. Stanisław Żaryn

Warszawa na geopolitycznej szachownicy
Jeśli będziemy myśleć o Polsce, że jest brzydką panną na wydaniu, to zarówno nasza polityka zagraniczna, jak i polityka bezpieczeństwa nie będą specjalnie efektywne. Z Markiem A. Cichockim rozmawia Stanisław Żaryn

1933/1968: Zrozumieć Niemcy
Niedawno ukazało się polskie tłumaczenie Unser Kampf ’68 – publikacji wykazującej analogie między niemiecką generacją ’33 a pokoleniem ’68. O książce i o tym, dlaczego w Niemczech spotkał ją intelektualny bojkot, z Götzem Alym rozmawia Ewa Stefańska

Dyskretny urok Stasi
Błyskawiczne wyparowanie NRD z mapy politycznej dla wielu pozostaje zagadką. W rzeczywistości najbardziej zadziwiające jest to, że nikt się w ogóle nie liczył z takim rozwojem wypadków. Ewa Stefańska

Od „końca historii” do „końca prywatności”
Ukraińscy pisarze biją na alarm: porównują dzisiejszą ekspansję Gazpromu w Europie do triumfalnego marszu Adolfa Hitlera przed 1939 rokiem. Taras Suchorebryk

Apologeta mimo woli
W Twarzach Jezusa Geza Vermes chce dowieść, że nie było zmartwychwstania, a nawet jeśli Jezus jako taki w ogóle istniał, to był kimś innym niż Ten, w Którego wierzymy. Mirosław Rucki

Tajemnice Sybilli
Kiedy Michał Anioł oddawał w 1512 roku zdobiony malowidłami sufit Kaplicy Sykstyńskiej, oprócz siedmiu proroków umieścił również na nim pięć Sybilli. Jakub Szymański

Sybilla Tyburtyńska
W tych dniach na ziemi będzie wiele niegodziwości, ludzkiej złości, biskupi będą (zwierzchnikami) występnych sekt, a na ziemi nastanie rozlew krwi. Prawodawcy zhańbią świątynie, a wśród ludu będą nieczyste nierządy. NN (Przekład: Grzegorz Kotłowski)

List do autora epitafium
Artur Mrówczynski-Van Allen

źródło opisu: Fronda, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/wp-content/uploads/2010/10/img087.jpg

• Dziewczyny z Dubaju
  • Podróż zimowa