Europa i jej narody

9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia europy, etnogeneza
historia
Agnieczka

Dla Europy wniosek jest jasny: jej najgorszym wrogiem wewnętrznym, przekazywanym niczym wirus z pokolenia na pokolenie i jak wirus zdolnym podlegać najdziwniejszym mutacjom, pozostaje partykularyzm narodowy, państwowy, ideologiczny, który, choć różnie usprawiedliwiany, zawsze powoduje albo autarkię, albo dążenie do hegemonii. Nic nie świadczy, by ten wirus stał się nieszkodliwy. Wszystko...

Nic nie świadczy, by ten wirus stał się nieszkodliwy. Wszystko nakazuje raczej wierzyć, że przyczaił się jedynie i czeka, aż odzyska dawną jadowitość. Tylko stworzenie szczepionki przeciw jego przyszłym, jeszcze nieprzewidywalnym postaciom umożliwi realizację trzeciego zjednoczenia europejskiego.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Carmel | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Tożsamość europejska z jej kolorytem wielonarodowości i dziedzictwem setek lat burzliwej historii, to główny temat książki profesora Krzysztofa Pomiana "Europa i jej narody". Najnowsze wydanie z 2009 roku składa się z głównego eseju historycznego, stanowiącego ok. 60% zawartości, i z mniejszych esejów zawierających teksty tematyczne skupione na kondycji współczesnej Europy. Całość stanowi świetny asumpt do pochylenia się nad pytaniami o nas - skąd przychodzimy, gdzie jesteśmy i czego powinniśmy od siebie wymagać na przyszłość, jako Europejczycy. Historyk w swojej pracy nakreślił podstawowe procesy historyczne, które zebrane w jednej zwartej narracji, definiują ramy geopolityczno-gospodarczo-kulturowo-społeczne dla tworu, który zwiemy Europą.

Pomian w głównym historycznym i chronologicznym eseju, odtworzył kluczowej fakty z dziejów kontynentu, ale tak, by pokazać konsekwencje procesów dziejowych, formowanie się granic wpływów i dziedzictwa - greckiego, rzymsko-łacińskiego,...

patelka | 2015-09-25

Ksiązka ciekawa, jednak trudna w przyswojeniu. Nie mniej docenic nalezy szeroki pogląd Krzysztofa Pomiana na dzieje Europy

mpszczolka | 2013-07-17

Bardzo ciekawe (i z dość szerokiej perspektywy) spojrzenie na historię Europy.

radek6666 | 2019-03-22
Aurel Pasterny | 2017-04-21