Dlaczego wierzymy w boga(-ów)

Tłumaczenie: Dariusz Jamrozowicz
Wydawnictwo: Błękitna Kropka

W swojej nowatorskiej pracy J. Anderson Thomson wraz z Clare Aukofer oferuje zwięzłe, lecz wszechstronne studium na temat, w jaki sposób i dlaczego mózg ludzki generuje wierzenia religijne. Dr Thomson – uznany i ceniony psychiatra znany ze swoich badań nad terroryzmem samobójczym – przeprowadza badanie składników i przyczyn wiary religijnej w taki sam sposób, w jaki każdy naukowiec badałby ruch ciał niebieskich lub ewolucję życia, które są czysto naturalnymi zjawiskami.

Można podziwiać, jak dr Thomson przedstawia dowody z dziedziny psychologii kognitywnej oraz neurobiologii – w sposób przystępny dla każdego czytelnika oraz wyjątkowo przekonujący – prezentując tezę, że bóg(-owie) został/li stworzeni przez człowieka, a nie odwrotnie. Wraz z tą książką dr Thomson stał się jednym z tych autorów, których prace są lekturą obowiązkową, i jednocześnie jednym z wiodących myślicieli w debacie na temat prymatu rozumu i nauki nad przesądami i religią.

źródło opisu: http://www.blekitna.pl/tytuly/143-dlaczego-wierzymy-w-boga-ow

źródło okładki: http://www.blekitna.pl/tytuly/143-dlaczego-wierzymy-w-boga-ow

żabot | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Moja niska ocena nie wynika z lekceważenia tematu. Autor porusza ważna kwestie. Na ile wiara jakakolwiek w istnienie nadprzyrodzonego Absolutu, Boga czy jakkolwiek byśmy ową Istotę nazwali, ma rzeczywiste podstawy, mówiąc prościej – ów Absolut jest czymś istniejącym, choć niewidocznym – a na ile wiara weń jest wytworem ludzkiego umysłu, efektem ewolucji naszego gatunku, a zwłaszcza ewolucji naszego mózgu i zdolności poznawczych.
Autor głosi tezę, że wiara w istoty nadprzyrodzone jest efektem ubocznym adaptacyjnych modyfikacji naszego mózgu i rozwoju pewnych jego struktur, które były pierwotnie adaptacjami strukturalnymi i funkcjonalnymi umożliwiającymi przetrwanie społeczeństw pierwotnego Homo, niekoniecznie jeszcze sapiens.
Owszem, teoria do mnie przemawia i jestem gotów jej przyklasnąć, ale… nie dzięki owej książce. Zresztą nazywanie tego tomiku książką jest raczej pomyłką. Gdyby nie gruby papier, na którym go wydrukowano, twarda oprawa, duża czcionka, gdyby nie dodatki,...

ŁadneKwiatki | 2013-05-15
Przeczytana: 13 maja 2013

Świetna rzecz, choć w pierwszej chwili po przeczytaniu powstaje niedosyt, z tego samego materiału mogłoby powstać kilka książek. Po chwili zastanowienia niedosyt znika, w końcu autor już w podtytule zapowiedział, co nas czeka w środku: "Krótki przewodnik po nauce o wierze". I faktycznie, autor słowa dotrzymał, a jednocześnie wskazuje na wiele innych źródeł, gdyby czytelnik zainteresował się omawianymi tam tematami. Wiele z nich jest dostępnych po polsku.
Głównym atutem książki jest prosty język i sugestywne obrazy, dzięki temu jest ona przystępna dla wszystkich. Lektura otwiera oczy na nas samych i na nasz mózg ukształtowany przez rozmaite procesy ewolucyjne. To, co było dla ns dobre (i często nadal jest) zostało zawłaszczone przez kapłanów wszelkich religii, którzy zyskali władzę nad naszymi podstawowymi instynktami. Każdy kolejny rozdział coraz bardziej zbliża nas do odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule.
Bardzo dobrze, że taka książka ukazała się po polsku. Jej miejsce jest...

bookwormik | 2016-05-04
Przeczytana: 03 maja 2016

Dla każdego kto jest zainteresowany biologicznymi mechanizmami, które sprawiają, że ludzie są podatni na wiarę i które otwierają furtkę do manipulowania ludzkimi umysłami przez twórców przeróżnych religii w całej historii ludzkości. Pomimo upływu lat mechanizmy są wciąż te same i wciąż tak samo skuteczne.

Steviola | 2017-07-26
Yuzuki | 2017-07-14