Europa i jej narody

Tłumaczenie: Małgorzata Szpakowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Idee i historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Europe et ses nations
historia
mosquitokiller

Dla Europy wniosek jest jasny: jej najgorszym wrogiem wewnętrznym, przekazywanym niczym wirus z pokolenia na pokolenie i jak wirus zdolnym podlegać najdziwniejszym mutacjom, pozostaje partykularyzm narodowy, państwowy, ideologiczny, który, choć różnie usprawiedliwiany, zawsze powoduje albo autarkię, albo dążenie do hegemonii. Nic nie świadczy, by ten wirus stał się nieszkodliwy. Wszystko...

Nic nie świadczy, by ten wirus stał się nieszkodliwy. Wszystko nakazuje raczej wierzyć, że przyczaił się jedynie i czeka, aż odzyska dawną jadowitość. Tylko stworzenie szczepionki przeciw jego przyszłym, jeszcze nieprzewidywalnym postaciom umożliwi realizację trzeciego zjednoczenia europejskiego.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://empikmed...»

patelka | 2015-09-25

Ksiązka ciekawa, jednak trudna w przyswojeniu. Nie mniej docenic nalezy szeroki pogląd Krzysztofa Pomiana na dzieje Europy

mpszczolka | 2013-07-17

Bardzo ciekawe (i z dość szerokiej perspektywy) spojrzenie na historię Europy.

donolla | 2016-10-03
Przeczytana: 26 września 2016