Walka jest kobietą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
literatura faktu

Kiedy walczą mężczyźni, wybuchają bomby i latają koktajle Mołotowa. Kiedy walczą mężczyźni, rozbrzmiewają fanfary i przypinane są ordery. Walka mężczyzn tworzy historię, o której możemy przeczytać w tysiącach książek. A walka kobiet? Wiele z nich prowadzi swoją walkę po cichu. Łączniczki z Powstania Warszawskiego walczą o to, by nie być zapamiętane jako seksowne pin-up girls na gruzach...

Łączniczki z Powstania Warszawskiego walczą o to, by nie być zapamiętane jako seksowne pin-up girls na gruzach Warszawy. Żołnierki w Afganistanie muszą zmierzyć się nie tylko z wrogiem, lecz także z dyskryminacją i protekcjonalnym traktowaniem. Niepełnosprawne kobiety chcą wreszcie zrobić sobie makijaż i włożyć krótką spódnicę. Matki Polki walczą o to, by wychować dzieci w kraju, w którym aborcja jest nielegalna, ale nikogo nie interesuje, skąd po porodzie wezmą pieniądze. Katoliczki muszą wybierać – wiara albo dziecko

Walka, o której mówi się dopiero od niedawna i ciągle za mało – z czym, o co, dlaczego i jak walczą w Polsce kobiety.

„Od kurzu i słońca skóra twardnieje, robi się ciemniejsza. Jeśli jedziesz poza bazę, nie ma się jak umyć, pięć dni, tydzień, tylko mała butelka z wodą, odwracasz się do kolegów tyłem albo chowasz za rosomakiem. Okres się zatrzymuje, nie miesiączkujesz – i dobrze, bez niego i tak jest już wystarczająco ciężko. Pocisz się jak mysz w tym całym pancerzu, który na sobie nosisz. Łuszczy ci się skóra.

Ciało cię tu wyróżnia, to ono sprawia, że musisz bardziej, więcej. Udowodnić, że to nie przeszkoda. Starasz się więc ukryć to, co kobiece.

Albo odwrotnie, pakując się na misję, do kosmetyczki wkładasz puder, tusz, zalotkę. wzięłaś lokówki. Na szyi nosisz nieśmiertelnik, ale na przegubie dłoni bransoletkę. Dbasz o siebie nawet bardziej niż w domu”.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/

BetiFiore | 2016-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Bardzo lubię czytać reportaże i spodziewałam się czegoś lepszego po tej serii książkowej. Niektóre teksty trochę odstają jakościowo i pozostawiają niedosyt, ale ogólnie, czytało się ciekawie i przyjemnie.

Anna-mojeksiążki | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Za opowiadaniami nie przepadam, za reportażem średnio i tak z lekkim wahaniem sięgnęłam po książkę Urszuli Jabłońskiej. Zaczęłam czytać….
I przepadłam. Całe popołudnie na leżaku spędziłam z książką „Walka jest kobietą”, odłożyłam dopiero jak skończyłam. Niesamowita książka!

Urszula Jabłońska zaprosiła do udziału w tym projekcie znane dziennikarki i pisarki. Powstał z tego cykl opowiadań opartych na faktach, ujętych tytułem „Walka jest kobietą”. Bo kobieta to walka, a takiej siły jak kobiety – faceci nie mają. A o co walczą kobiety? Generalnie, o wszystko, bo mężczyznom zawsze jest łatwiej w życiu, ale kobiety są bardziej zdeterminowane.
W książce poznajemy różne historie kobiet, które walczą o swoją dumę, honor, wiarę, przekonania, o miłość, o dzieci. Walczymy z całym światem, aby pokazać ile jesteśmy warte. Niejednokrotnie jest bardzo ciężko, ale warto. Z opowiadań wyłania się kobieta o wielu twarzach, ale o tej samej determinacji i sile. Oto Polka, Polka walcząca o swoje prawa...

anetapzn | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Walka jest kobietą to ostatni tom trylogii reportaży, która w całości poświęcona jest. kobietom. Redaktorką książki i swoistym zbieraczem tekstów jest Urszula Jabłońska, dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą. Poprosiła ona osiem kobiet o opisanie historii współczesnych Polek walczących. Wynika z nich, że kobiety walczą nie tylko na różnorodnych frontach, ale także przez bez mała całe życie. Wśród sportretowanych pań znajdziemy szeroką paletę pań. Wszystkie one toczą (toczyły) walkę heroiczną, każda z nich przeszła swoje własne piekło, każda z nich żyje, trwa i każdego dnia walczy dalej. Mnie najbardziej za serce chwyciły żołnierki służące na Bliskim schodzie, które muszą walczyć nie tylko z wrogiem, ale także z własnymi kolegami, współtowarzyszami broni, a przede wszystkim ze swoim wnętrzem, duszą, tęsknotą.
Pozostałe teksty opowiadają o kobietach Solidarności, o walczących w Powstaniu Warszawskim, ale także o nastolatkach (i dorosłych kobietach) walczących z anoreksją z...

Goldie | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Zaintrygował mnie tytuł. Dopiero na końcu książki z zapowiedzi dowiedziałam się, że to seria książek, więc teraz będę szukać tych pozostałych. Dziewięć opowiadań-wywiadów-spowiedzi, ciężko określić, bo każda część nieco inna, w innej formie pisana. Ale każda szczera do bólu. I dlatego tak ważna. Warto poznać, szczególnie że w naszym otoczeniu możemy spotkać kobiety z takimi problemami lub podobnymi. Możemy je nawet znać, ale nie wiedzieć o ich walce. Albo nas same kiedyś mogą takie rozterki czy sytuacje dotknąć. Dzięki głębokiej szczerości wypowiedzi książka uczy empatii i zrozumienia. Oraz spojrzenia na temat ze strony drugiej osoby. Warto!

Iwona | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Najlepsza część cyklu, m.in. dlatego że wszystkie reportaże mają dość uniwersalny wymiar, tzn. nie są to tylko historie ludzi, których problemy traktujemy z dystansem, bo mimo iż czujemy empatię, wzruszają nas i obchodzą, to jednak ich problemy wydają się bardzo nam odległe i bardzo nie nasze... W tym cyklu każdy czytelnik może znaleźć jakieś "lustro" - albo swoje, albo swoich bliskich, przez co reportaże dają nadzieję, dodają sił, a czasem po prostu otwierają na pewne problemy oczy. Warto przeczytać.

Marek Krzystek | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Zbiór reportaży, bardziej nadających się do publikacji w gazetach lub czasopismach niż jako materiał na książkę. Nie gustuję w gazetach, więc wstrzymam się z „ogwiazdkowaniem”. Mnie pozytywnie zaskoczyła Monika Tutak-Goll w reportażu „Siedzi mi w głowie kobieta”. Dobry pomysł, intrygująco rozwinięty, potrafiący zaciekawić.
Na szczęście w całej książce nie było aż tak wiele walki (obawiałem się, że walki głównie z mężczyznami), za to były losy kobiet zmagających się z przeróżnymi sytuacjami. Dla mnie tego typu literatura prezentująca kobiece spojrzenie na współczesne problemy jest bardzo inspirująca. A kiedy przyjdzie faktyczne równouprawnienie? Wtedy kiedy w publikacjach typu „Walka jest kobietą” zostanie zachowany parytet, niekoniecznie pół na pół, mam na myśli, że i mężczyźni doczekają się podobnych tytułów. Tak się składa, że mężczyźni też czasami mają ciężko. Dostrzeżenia tego życzę współautorkom powyższej książki.

Maka | 2017-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2017

"Walka jest kobietą" powinien tą książkę przeczytać każdy kto ma staroświecki pogląd na życie.....jest XXI wiek dlaczego ludzie się tak nienawidzą i robią wszystko aby drugi człowiek nie miał lepiej od niego samego....

Krokodyla | 2015-01-03
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Z całego tomu warte polecenia są reportaże: Urszuli Jabłońskiej "Krótki kurs sprzątania po polsku", Sylwii Chutnik "Wdowia Góra", Magdaleny Kicińskiej "Córeczko, a po co ty tam?" oraz Moniki Tutak-Goll "Siedzi mi w głowie kobieta". Trudno ocenić ten zbiór jednoznacznie, bo jednak jest dość nierówny. Są reportaż bardzo dobre, ale są też przeciętne, a nawet słabe warsztatowo (przekaz bardzo jednostronny jak na reportaż). Poza tym, we wstępie jest trochę niepotrzebnego patosu odbierającego właściwie siłę bohaterkom reportaży. Mimo tych niedoskonałości polecam, nie tylko feministkom :-)

Marta | 2015-06-13
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Trzecia książka z serii o kobietach, którą przeczytałam i uważam że jest najsłabsza. Historie mało interesujące, chociaż poruszające ważne tematy.

Leśna_czytelnia | 2014-06-03