Imiona wojny

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-332-5

Czy można w tym samym utworze pokazać dramat, rozterki kobiety imieniem Wanda, na którą zwaliła się jak największe nieszczęście wojna, czyniąc ją wdową, kobiety, której celem jest nie konspiracja, lecz wychowanie urodzonego podczas okupacji dziecka, a równolegle z tym opisać decyzje polityczne i wojskowe, wreszcie dramat generała Sikorskiego, który zaczął orientować się, że sprawa polska stanowiła przeszkodę w planach porozumienia się Churchilla, Roosevelta ze Stalinema I pokazać w szeregu wyrazistych scen dylematy, w tym tragiczne, drugiego przywódcy Polaków, Grota-Roweckiegoa Czy można śledzić losy Jana, dawnego oficera Flotylli Pińskiej, potem więźnia sowieckich obozów, który, uniknąwszy Katynia, zostaje żołnierzem elity elit, cichociemnym, by zginąć na ulicach Berlina w pojedynku z innym Paulem von Buchendorfem, a równocześnie pokazać finał hitlerowskiego szaleństwaa Można. świadczy o tym powieść Imiona wojny, nawiązująca do znanej czytelnikom powieści Imiona honoru, ocenionej przez krytykę jako fresk polityczno-obyczajowy z zaskakującą fabułą, barwnymi postaciami i ciekawymi szczegółami.

allison | 2016-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Bardzo chwaliłam pierwszy tom "Imion". Niestety, druga część okazała się słabsza.
Autor znacznie mniej miejsca poświęcił tu postaciom fikcyjnym, do których przyzwyczaił czytelnika w "Imionach honoru". Wielka szkoda, bo te poplątane przez wojnę perypetie bardzo ożywiały fabułę i trzymały w napięciu.

W "Imionach wojny" przeważają sceny historyczne, z gabinetów Stalina, Hitlera, Sikorskiego. Te zakulisowe działania są ciekawe, ale zdają się przytłaczać najbardziej interesujące wątki.

Niewątpliwą zaletą powieści jest jej wiarygodność, dbałość o szczegóły i bardzo dobra znajomość historycznych realiów. Duże wrażenie robią w tym kontekście przygotowania sowietów do wymordowania polskich oficerów więzionych w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku i innych obozach. Te przerażające fakty boleśnie zderzają się tu z nadzieją rodzin pomordowanych.

Mimo wspomnianych minusów, polecam i tę drugą część cyklu. Czyta się ją może mniej pasjonująco niż pierwszą, ale nadal jest to...

wiejskifilozof | 2014-11-15

Jakoś twórczość tego autora mi nie podchodzi,chyba nie wiem czy czytał będę jego inne książki.
Tu spodziewałem się,czegoś w stylu Czasu Honoru.
Tymczasem znalazłem fabularyzowany podręcznik do historii.
Może i to jest książka zgrabnie napisana,lecz mnie się tak po ludzku nie bardzo podobała.
Za mało opisanych działań wojennych,a za dużo opisów rozmów przy stole.
Nie dla mnie.

Aleksandra Maciejewska | 2014-10-30