Ameryka Nowy Rzym

Weltmacht Amerika. Das neue Rom
83-88807-57-9
Ameryka, imperium, supermocarstwo, usa
historyczna

Ameryka. Nowy Rzym to napisana według klasycznych wzorów historia równoległa Stanów Zjednoczonych i Starożytnego Rzymu. Jak dowodzi Bender, imperia te stały się supermocarstwami niejako z defensywy, co różni je zasadniczo od opartych na podboju imperiów Aleksandra Wielkiego, Napoleona i Hitlera. Autor analizuje głównie okres Republiki Rzymskiej, fascynuje go skuteczność rzymskich elit politycznych, ale dostrzega w nich także paranoiczną potrzebę bezpieczeństwa, która doprowadziłam.in. do zniszczenia Kartaginy i Koryntu. Jego zdaniem Stany Zjednoczone jeszcze w większym stopniu niż Rzym ideologizują swoją politykę zagraniczną i ulegają irracjonalnemu poczuciu zagrożenia.

Łukasz | 2012-01-28
Przeczytana: 2007 rok

Interesujący pogląd na rozwój Ameryki i jej potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, która miałaby wymusić rozwój militarny i w rezultacie zajęcie pozycji dominującego supermocarstwa. Zgrabnie napisana, choć skrótowa historia porównawcza, która stanowi znakomitą zachętę po sięgnięcie po bardziej szczegółowe pozycje z tej tematyki.

Jeśli ktoś wątpi, ze studia z zakresu historii antyku mają jakąkolwiek doniosłość w zakresie współczesnej geopolityki, to pozycje takie jak ta dobitnie ten fakt udowadniają.

urszula | 2011-01-15
Przeczytana: 2007 rok

Świetne dzieło, na wielu płaszczyznach porównujące dwa imperia. Zdecydowanie warte przeczytania.

komestor | 2016-03-09
PieprzowyPirat | 2015-11-17