Czyngis Chan

Okładka książki Czyngis Chan Jack Weatherford
Okładka książki Czyngis Chan
Jack Weatherford Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Biografie znane i nieznane historia
historia
Biografie znane i nieznane
Genghis Khan and the Making of the Modern World
Świat Książki
2006-01-01
2006-01-01
Dorota Kozińska
Czyngis Chan Mongolia Mongołowie historia średniowiecze XIII wiek

Książka bardzo nierówna, wstęp (30 stron),oraz ostatnie kilkadziesiąt stron bardzo kiepskie, natomiast środek opisany w oparciu o Tajną Historie Mongołów jest całkiem przystępny.
Z plusów to właśnie środek książki gdzie autor uchyla tajemnicę Mongolskich podbojów spisaną ich oczami na podstawie Tajnej Historii Mongołów. Kolejny plus to zaangażowanie autora w Świat ludów stepowych, to dość ważne, bo autor pisze z pasją i wielkim uznaniem dla ludzi stepu.... no ale niestety z tą pasaj jest też problem, bo tam gdzie autor wychodzi po za ramy czasowe i geograficzne Tajnej Historii Mongołów, to niestety "różowe okulary" przysłaniają obiektywny osąd podbojów Mongolskich. Przytoczę jeden cytat z którym ciężko się zgodzić Polskiemu, ale nie tylko Polskiemu czytelnikowi, który trochę zna historii:

"Europa nie znalazła się wprawdzie pod panowaniem Mongołów, jednak pod pewnymi względami przyjęła większość zdobyczy ich głównego systemu. Europejczycy skorzystali ze wszystkich dobrodziejstw handlu, przepływu technologii i "wielkiego przebudzenia", nie ponosząc w zamian kosztów mongolskich podbojów. Choć w bitwach zginął kwiat rycerstwa węgierskiego i niemieckiego , tamtejsze miasta uniknęły zniszczeń i okupacji mongolskiej."

Cytatu chyba nie ma co komentować, ale chciało by się zapytać, gdzie ten kwiat niemieckiego rycerstwa (może w bitwie pod Legnicą polegli :)) i ciekawie brzmi, że miasta nie były zniszczone....i niestety takich minięć się z prawdą w książce jest znacznie więcej zwłaszcza w części początkowej i końcowej, mam tylko nadzieję, że to tyczyło się tylko do naszej części Świata i historii...historii innych krajów nie znam tak dobrze, wiec nie wiem czy autor tam też nie naciągał faktów...
Niestety polskie wydanie najwyraźniej nie miało dobrego redaktora i to jest duży minus tej książki, ale i tak warto przeczytać ze względu na opis Tajnej Historii Mongołów, który jest zdecydowaną większością tej książki.

Sam się zaskoczyłem, jak bardzo wciągnęła mnie ta opowieść o genialnym przywódcy i strategu. Miałem ją tylko przekartkować, ale szybko się zatrzymałem i doczytałem do końca z wypiekami na twarzy, a nieczęsto czytam książki historyczne. Jest to pozycja naprawdę warta przeczytania. Trzyma w napięciu i pokazuje, jak olbrzymia i niszcząca była siła armii imperium mongolskiego. Polecam gorąco!

• Do kupienia
  • Biografie