Atlas zbuntowany

Zysk i S-ka
2008-05-06
2008-05-06
Iwona Michałowska-Gabrych
powieść amerykańska mężczyzna budowa kolej transkontynentalna kariera literatura amerykańska John Galt randyzm obiektywizm filozofia obiektywistyczna indywidualizm

no jest konkret. bardzo gruba książka ale jaka mądra. warto!

no jest konkret. bardzo gruba książka ale jaka mądra. warto!

Są takie książki, które powinien przeczytać każdy, "Zbrodnia i Kara", "Bracia Karamazow", "Lalka" i właśnie "Atlas Zbuntowany". W każdej z nich jest człowiek, jednostka, a nie społeczeństwo, które żeruje na innych. Atlas został napisany jakieś 70 lat temu, a jakbym czytał o dzisiejszej Polsce. Próba zmienienia języka, którym mówimy (zmiana pojęć),próba wykreślenia ja, na rzecz my. Do tego regulacje, urzędnictwo. Raynd pokazała, do czego prowadzi socjalizm i wyższość nierobów nad ciężko pracującymi jednostkami. Jakbym widział dzisiejszych pasożytów z EU i Wiejskiej. Ponad 120 ministrów, minister ds równości. Podobne prawda? Mouch byłby dumny z dzisiejszej Polski i EU, czułby się, jak u siebie, widziałby co robić i komu wbijać szpilę. Nie zdziwiłoby mnie, gdyby ta książka trafiła na jakiś indeks książek zakazanych w tzw UE.

Literacko nieźle się pochłania taka fabuła typowo filmowa trochę melodramat. Myślę że to skutek wykształcenia autorki która uczyła się pisanie scenariuszy. Świat przedstawiony przedstawiony trochę ubogi podział na ci "dobrzy" to takie silne bezwzględne postacie istni nadludzie a ci "źli" to całkowite miernoty. A co poglądów przedstawionych w książce ? Sama Aynd Rand jest można powiedzieć prorokiem libertarian. Zacznę od plusów. Rynd całkiem dobrze opisuje socjalizm etatyzm kolektywizm . Dość dobrze wytyka szkodliwość tych prądów.Ale przedstawia w zamian? Kreuje się na tzw filozof obiektywistyczną czyli coś na pograniczu filozofii realistycznej Arystotelesa i św Tomaszu z Akwinu. Jednak to co głosi jako alternatywę nie jest niczym dobrym. Traktuje że klasa najbogatszych posiadających to są Atlasi którzy niczym mitologiczny Atlas podtrzymują rzeczywistość żeby się nie zawaliła. Wg Rynd ich darzenie do zysku będzie tożsamo korzystne dla większości ludzi. Zwykły człowiek ma się podporządkować najbogatszym tym tzw nadludziom. Wydaję się to nęcące ale historia pokazuje co innego. Socjalizm nigdy się nie sprawdził ale kapitalizm który papież Leon XIII traktował w swoich encyklikach drugą stronę tego samego medalu w gruncie rzeczy prowadzi do zniewolenia. Bo cóż za różnica czy kapitał będzie posiadać państwo czy jak głosi Ryand wąska grupa. Jest to w gruncie rzeczy to samo zniewolenie. Prawdziwa wolność gospodarcza jest wtedy gdy dominuje klasa średnia gdy każdy w mniejszym lub większym stopniu coś posiada. Książka pod tym względem jest dość szkodliwa. Nie polecam nie ukształtowanym umysłom bo tu trzeba przyznać autorka potrafi zauroczyć czytelnika szkodliwymi poglądami

Dzieło monumentalne i mimo upływu czasu w ogóle nie tracące na aktualności. Dla niektórych czytelników może być dość toporne i nie do przejścia ze względu na dużą ilość filozofii i retoryki. Ale wspaniałe postacie wszystko wynagradzają.

Mnie wciągnęło, szczególnie ostatni akt.

Bohaterowie przerysowani, fabuła przewidywalna, świat czarno-biały, sposób myślenia i działania bohaterów jest oderwany od rzeczywistości - mi się podobało. Nakreśla i wyizolowuje od rzeczywistości pewną ideę. W notatkach Ayn Rand (na wstępie tego wydania) jest zarysowane, że celem książki jest pokazanie jak skończy świat po odrzuceniu pewnych idei. W rzeczywistości działamy w spektrum i historia pokazuje, że lepiej jest być na tym spektrum bliżej Ayn Rand niż Marksa.

Mnie wciągnęło, szczególnie ostatni akt.

Credo amerykańskiego kapitalizmu w wersji hard, to dzielenie ludzi na lepszych - przedsiębiorców, kapitalistów, tych, którzy myślą, ciężko pracują i coś produkują oraz gorszych - leni, głupców, którzy sięgają po to, co im się nie należy, grabieżców. I jeszcze ci pierwsi są prześladowani, za to, że są tacy zdolni, cierpią za grzechy ludzkości... Pochwała kapitalizmu i potępienie socjalizmu/komunizmu, potraktowana bardzo zero-jedynkowo. Nie ma w wizji Ayn Rand żadnego miejsca na kompromis, nie ma też refleksji dlaczego cała rzesza tych, którzy ciężko pracują, jednak fortuny się nie dorabiają... Źle pojmowany darwinizm społeczny... Pół biedy jeszcze gloryfikacja rozumu i ciężkiej pracy, co wydaje się słusznym kierunkiem, gorzej, że autorka perorująca tyle o moralności sprowadza wszystko to pieniędzy, przydając ich posiadaczom wszelkim cnót, a biedakom ich odmawiając. Bogacze są nie tylko mądrzy, ale i dobrzy, ich adwersarze przeciwnie. Kult ciężkiej pracy? Praca tak, ale czy serio praca jest jedynym, co nas definiuje i co jest w życiu ważne, jak twierdzi Rand? Czy pracoholizm i brak życia osobistego jest tym, czego pragniemy? Rand z pewnością nie była fanką Opowieści wigilijnej, w jej narracji co prawda zdarza się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale tylko dlatego, że aby je zdobyć trzeba użerać się z głupcami, rzucającymi przedsiębiorcom kłody pod nogi.

Długo by można było pisać o tym, co w tej wizji jest nie tak... Pewne elementy wydają się słuszne, ale jako całość to utopia, taka sama jak marksizm i leninizm. Skrajności nigdy nie działają, a historia uczy, że skrajny kapitalizm, taki promuje Rand prowadzi do wyzysku ludzi i dewastacji środowiska naturalnego.

Inna sprawa, że pod względem literackim ta powieść to porażka. Kompletnie niewiarygodni bohaterowie, skonstruowani na zasadzie opisanej powyżej, nadludzie, istna Liga Sprawiedliwości. Tyle, że nawet Superman miał jakieś życie wewnętrzne i miłosne, a tu nic... Autorka chyba nie miała bladego pojęcia o ludzkiej psychologii, jeśli wydawało jej się, że możemy oprzeć się wyłącznie na rozumie, a odrzucić emocje. Niedzisiejszy język można by było wybaczyć, gdyby nie liczne i długie (czasem kilkunastostronicowe) quasifilozoficzne tyrady, w których Rand odmienia przez wszystkie przypadki moralność, cnotę, rozum, postęp, itd. Absurdalne dialogi, w których rozmówcy nie rozmawiają ze sobą, ale wygłaszają kazania.

Szczerze wątpię, czy ta powieść faktycznie jest drugą najczęściej czytaną po Biblii książką w USA. Zwłaszcza współcześnie, kiedy ledwo jesteśmy w stanie przebrnąć przez dłuższy post w internecie, a co dopiero zmierzyć się z tomiskiem o takich gabarytach i podobnie niestrawnej treści.

Trudna dla mnie lektura. Rozbudowana, niemal epicka opowieść z wieloma wątkami. Trochę to manifest filozoficzny promujący przedsiębiorczość, niezależność. Miejscami dłużący się jednak. Nie do końca rozumiem status tej powieści w USA, traktowanej na równi z Biblią. Nie powiem, miejscami była interesująca, ale mogłaby śmiało zamknąć się w połowie objętości.

Ta książka jest warta o wiele więcej niż za nią zapłaciłem.

Ta książka jest warta o wiele więcej niż za nią zapłaciłem.

Książka, którą podniecają się co najwyżej absolwenci SGH i inni korwiniści (jako absolwentka SGH też się nią jarałam lata temu). Dzisiaj - po porażce reganomiki i taczeryzmu - może tylko śmieszyć. Tyle w warstwie ekonomiczno-filozoficznej, hołdującej zasadzie źle rozumianego "darwinizmu społecznego".
O warstwie literackiej szkoda gadać: rozciągnięta do bólu, rozpisana jak dla przygłupa w stylu marvelowskim, zakończenie typowo amerykańskie (obraz, jak z broszurek świadków jehowy). Intelektualnie nie wymaga od czytelnika absolutnie nic (co jest obelgą dla rozumu),ale pochłania mnóstwo czasu (co intelektualnie uwstecznia, bo w tym czasie można byłoby przeczytać coś wesołego lub mądrego).
Ale filozoficznie stwierdzam (jako wykładowca SGH),że tę randowską chorobę musi chyba przejść każdy nowy miot biznesowych wilczków...

O warstwie literackiej szkoda gadać: rozciągnięta do bólu, rozpisana jak...

Warto przeczytać, bo komunizm to choroba, której zawsze należy się bać i leczyć wszelkie jej oznaki.

Można się przyczepić, że jest jednostronna, bo jest. Większość (są wyjątki, ale nikłe) przedsiębiorców, to ludzie perfekcyjni, fizycznie i intelektualnie. A większość komuchów jest odrażająca fizycznie i głupia. Męczy też wszechobecny patos i to, że postacie nie rozmawiają, a przemawiają do siebie tonem księdza z ambony.

Trochę niepotrzebne są również te wstawki "science fiction". Cudowny metal (nie było tego w Lalce?),silnik napędzany powietrzem, działo na fale dźwiękowe, a to wszystko w świecie, gdzie nie ma jeszcze komputerów.

Bywa też naiwna. Większość komuchów dochodzi w końcu do wniosku, że ich ideologia nie ma sensu. Nie sądzę, żeby to było możliwe w prawdziwym życiu na taką skalę.

Ale przekaz jest silny i budzi emocje. Nie uważam przedsiębiorców za świętych. Ktokolwiek trochę popracował, ten wie jak wyglądałby świat, gdyby to oni go urządzali. Ale komunizm jest o wiele gorszy od kapitalizmu.

Przemowa Francisco o pieniądzu wspaniała, wystąpienie Johna w radiu już mniej. Chociaż miał rację, to jednak smęcił i powtarzał to co w książce było już wcześniej wałkowane wiele razy.

Jeśli uważasz, że rząd powinien ci coś dać, a 500+ to najlepszy pomysł tego wieku, to nie czytaj. Niczego nie zrozumiesz. Reszcie polecam.

• Beletrystyka
  • Literatura piękna