ROZWIŃ ZWIŃ

Zysk i S-ka
2008-05-06
2008-05-06
Iwona Michałowska-Gabrych
powieść amerykańska mężczyzna budowa kolej transkontynentalna kariera literatura amerykańska John Galt randyzm obiektywizm filozofia obiektywistyczna indywidualizm

więcej Więcej

Ta książka robi ogromne wrażenie. Każde słowo jest przemyślane, błyskotliwe i trafne, choć jest to raczej przedstawienie idei niż typowa proza narracyjna.
Jedyny minus to tendencyjny podział ról i płaskie przedstawienie bohaterów negatywnych - głównie dlatego, że od pierwszej litery nie ma wątpliwości kto jest pozytywny, a kto negatywny. Wszyscy przeciwnicy Dagny i Galta...

Na szczęście przed Atlasem przeczytałem Źródło. W odwrotnej kolejności po Źródło bym już nie sięgnął.

Uwielbiam tę książkę. Przeczytana ponad dwa lata temu, a ja dalej jestem pod jej wielkim wrażeniem. Jak to się stało, że jeszcze na jej podstawie nie powstał genialny film?!

po przeczytaniu 100 stron nastąpiła blokada i książka odłożona na półkę, może kiedyś do niej wrócę

może gdyby zrobić uwzpółcześniony przekład i wyrzucić co zbędne to ta lektura była by do przejścia, a tak to kojarzy się z "Nad Niemnem" czyli nudą

Poglądy Rand owszem są mocne, ale tylko w świecie, który sama stworzyła. Pozycja utopijna, zamknąłbym ją w dziele fantastyki.

Bardzo dobry manifest wyższości kapitalizmu. Nie ma tam dyskusji, komuniści, socjaliści, są głupkami. Do tego ciekawa historia. Wszystko dosyć spójne. Każde wydarzenie w tej książce ma sens, jeśli autorka by któreś usunęła, nie mogłaby przedstawić pewnego konspektu. Nie zgadzam się z nią merytorycznie, ale miło byłoby przeczytać odpowiedź z drugiej strony barykady.

Sięgając po ten tytuł nie spodziewajcie się mistrzostwa literackiego- nie z tym zamysłem została napisana.

Sięgając po tę książkę sięgacie po Ideę.

Przez ponad 1000 stron Obiektywizm zostanie przełożony na każdy ważny aspekt naszego życia- pracę, rodzinę, miłość, moralność, marzenia, by pod koniec spiąć je wszystkie za pomocą manifestu Autorki.

Pozycja z pewnością...

Kiedyś zrecenzowałbym tę książkę inaczej. Choć nie oceniam dzieł za poglądy, to muszę przyznać, że w czasach, gdy zgadzałem się z Rand nie dostrzegałem wyraźnie literackich wad jej twórczości. Nie ma ich znów tak wielu, ale te, które są, męczą strasznie.

Postaci pozytywne to w zasadzie jedna i ta sama osoba o innej biografii, płci i wyglądzie. Tak ma być, można...

Pozbawiona jakichkolwiek realizmu psychologicznego, społecznego czy chociaż logicznej narracji, niewiarygodnie długa i ślimacząca się powieść w stylu domek-z-gówna. 1200 stronicowe opko gimnazjalisty w pokracznym, kompromitującym tłumaczeniu pani Michałowskiej-Gabrych. Wstydzę się, że wytrzymałem aż 330 stron. Książka leci na śmietnik.

4 029
    1 498