Atlas zbuntowany

Zysk i S-ka
2008-05-06
2008-05-06
Iwona Michałowska-Gabrych
powieść amerykańska mężczyzna budowa kolej transkontynentalna kariera literatura amerykańska John Galt randyzm obiektywizm filozofia obiektywistyczna indywidualizm

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Zmęczona po dobrych kilku miesiącach czytania. Jak na książkę propagandową przystało, czasem uroczo naiwna, a czasem przesycona nieudolnymi próbami manipulacji. Sama historia byłaby bardzo ciekawa i wciągająca, gdyby nie podporządkowywanie jej na siłę przekazowi ideologicznemu - im dalej, tym bardziej, aż w końcu wszystko się kompletnie rozłazi w szwach.

Książka przydługa.
Porusza negatywne skutki interwencjonizmu państwowego, ale jednak przesadza, jest zbyt nierealistyczna.
Upadek państw socjalistycznych nie odbył się tak szybko i nie wyglądał w ten sposób.
Ponad to ukazany tam raj wolnorynkowy też jest oderwany od rzeczywistości. Wizja autorki pomija jak ważna jest konkurencja, efekt skali, wymiana gospodarcza, a nawet pracownicy dla gospodarki.
Jak na kogoś, kto tak zdecydowanie mówi nam co jest słuszne, a co nie w gospodarce to chyba mało wiedziała o ekonomii.

Książka przydługa.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cóż... Jeśli potrzeba 1175 stron do opowiedzenia pewnej historii, to najprawdopodobniej można by opowiedzieć ją lepiej. Zdecydowanie zbyt obszerna, momentami męcząca. Warto jednak przetrwać trudniejsze chwile i doczytać do końca. Książka pozwala zrozumieć czym jest pieniądz i do czego służy, w jaki sposób państwo, poprzez tworzone prawo, wpływa na rozwój gospodarki i sektora prywatnego, a także czy nieustanne dążenie do zysku jest moralne.

Polecam wszystkim miłośnikom państwa opiekuńczego i dodatków socjalnych!

1944

Dla urodzonej w Rosji w 1905 roku Ayn Rand, świadka rewolucji, literatura stała się obok filozofii polem odpowiedzi na ideę kolektywizacji, odrzucaną przez nią w każdej formie: zarówno komunizmu jak amerykańskiego interwencjonizmu państwowego. Monumentalna powieść „Atlas zbuntowany”, podobnie jak wcześniejsze „Źródło”, zawiera literackie przedstawienie jej koncepcji twórczej wolności jednostki jako fundamentu cywilizacji. To także rodzaj dystopii, pokazującej destrukcję amerykańskiego dobrobytu przez niszczycielską siłę oderwanej od realiów ideologii. Czytelnikom z byłego bloku wschodniego jej sposób przedstawiania mechanizmu kolektywizacji może się wydawać nieco naiwny; zaś czas jaki minął od powstania powieści obnażył słabe punkty jej skrajnie indywidualistycznej „pochwały egoizmu”. Jednak w wielu punktach książka Ayn Rand nie straciła nic na aktualności, a niektóre wątki, odczytane po dekadach, wydają się wręcz profetyczne.
Jakkolwiek jednak patrzylibyśmy na filozofię Ayn Rand, musimy docenić powieść jako taką: jej rozmach, wciągającą fabułę, bogaty język, konstrukcję. To się po prostu dobrze czyta. A pewna widoczna już dziś anachroniczność, dydaktyzm i uproszczenie podziału na „dobrych i złych” nadają jej posmak moralitetu, przenoszącego nas w świat, w którym dobro i zło wciąż jeszcze pozwalają się odróżnić...

Książka absolutnie kompletna. Przez jej objętość jak i ciężar merytoryczny zawaliłem roczne wyzwanie, ale lepiej przejść przez jedną konkretną niż 20 niewiele znaczących.

Pomijając całe przesłanie ideologiczne tej książki (najczęściej krytykowane), zbiór zasad życiowych, dogmatów i idei przysłania jej prokapitalistyczną narrację, która w zasadzie staje się tłem dla opisanych wydarzeń.

Oczywiście można podejść zero jedynkowo i potraktowac ją jako manifest polityczny, ale głębia opisywanych stanów bohaterów, pomniejszych wydarzeń daje daleko więcej niż tylko politycznie nadany tok historii.

Osobiście uważam, że świat zmierza w kierunku opisanym przez autorkę i rządzi się prawdami/sposobami zawartymi w książce. Bohaterowie, ich cechy i mocno zarysowana siła przedstawia jako źródło czerpania siły gospodarczej.

Trzeba to przeczytać samemu, aby widzieć jak jednostki wybitne dławione są przez system, jak wiele przeszkód generuje Państwo i w jaki sposób odnosi się to do masy. Pomimo wielu lat temat nadal aktualny, można znaleźć sporo odniesień. Jedna z ważniejszych, wartościowych książek jaką miałem w rękach.

Świetna, niestety jakże aktualna obecnie. Odnoszę wrażenie że świat zmierza do upadku tym samym sposobem co opisany w książce. Polecam.

O ile w sporej części zgadzam się z prezentowaną tu filozofią, jest to tak brutalnie przegadane, przerysowane i walące moralizatorstwem po twarzy, że długi momentami przyjemność z lektury była żadna.

Aż kusi sprawdzić, jak po latach zareagowałbym na "Źródło".

Aż kusi sprawdzić, jak po latach zareagowałbym na "Źródło".

Cieszę się, że tak w młodym wieku przeczytałem najważniejszą książkę mojego życia! Ma realny wpływ na sposób myślenia, w czasach gdy brzydkie słowo na S rozplenia się jak rak po organizmie społeczeństwa. Na ulicach powinno się ją promować, najpierw bijąc przechodniów, koniecznie twardą okładką, a gdy już równo spuchną, pozwolić ją czytać!

1200 stron męki przedzierania się przez grafomański styl, przeładowanie ideolo, całkowicie sztuczne postaci i dialogi. Nawet jeśli autorka ma coś do powiedzenia i nawet jeśli niektóre z jej założeń są słuszne, to i tak to wszystko ginie w zalewie straszliwego bełkotu. Ta książka to raczej coś jakby anty-produkcyjniak, a nazywanie Rand Orwellem w spódnicy to potwarz dla Goerga. NIE POLECAM

Rewelacja! Jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w swoim życiu!

Rewelacja! Jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w swoim życiu!