Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Przemysław Bieliński
Wydawnictwo: Insignis
War Crimes
aspolski

W Zbrodniach wojennych będziemy świadkami sądu nad Garoszem Piekłoryczem, który został okuty w kajdany po przegranej potyczce z bohaterami w trakcie oblężenia Orgrimmaru. Fabuła książki stanowić będzie pomost między epilogiem dodatku Mists of Pandaria a osią fabularną nadchodzącego Warlords of Draenor, w którym to Garosz odegra kluczową rolę (przynajmniej na początku).

źródło opisu: http://www.insignis.pl/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/

astaldohil | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

"Zbrodnie wojenne" są chlubnym wyjątkiem od reguły, w myśl której większość powieści opartych na franczyzach mających swoje źródła w medium innym, niż literatura, z góry skazane są na bycie przeciętnymi czytadłami, popełnianymi masowo przez średnio (bądź wcale) utalentowanych wyrobników.

Sam nie oczekiwałem wiele po powieści nieznanej mi wcześniej Christie Golden. Zaskoczony wysokim poziomem - i to nie tylko w kontekście literatury składającej się na "warcraftowe" rozszerzone uniwersum - poszperałem trochę więcej i okazało się, że jest to autorka ceniona wśród fanów powieści osadzonych w realiach gry "World of Warcraft", jak i w światku wielbicieli "Gwiezdnych Wojen". "Zbrodnie wojenne" udowadniają, że jest to uznanie całkowicie zasłużone.

Powieść ujęła mnie zaskakującym i dość ryzykownym zabiegiem, polegającym na osadzeniu jej struktury w ramach "dramatu sądowego". Wiem, że nie wszyscy fani uniwersum "World of Warcraft", oczekujący powieściowej "relacji" z wydarzeń,...

Przeczytana: 10 czerwca 2014

(...) Christie Golden po raz kolejny udowodniła, że rozumie warcraftowy świat. Jaina Proudmoore przeżywa swoje tragedie na nowo i choć daleko jej do tej miłującej pokój dyplomatki, jaką jeszcze do niedawna była, wydaje się powoli uspokajać. Jednak miejsce osoby, która jęczy o pokój i miłość na świecie, a której z czasem wszyscy zapewne będą mieli dosyć, nie zostało puste... (ale to już moje osobiste: lubię kogoś, lub nie ;] ). Starcie Baine'a Bloodhoofa z Tyrande Whisperwind wymagało wnikliwej analizy cech obu postaci i o ile tauren mnie nie zaskoczył, o tyle night elf dosyć mocno. W powieści znaczną rolę odgrywają również siostry Windrunner - Veerysa i Lady Sylvanas, co fanów pięknej (choć nieco martwej) królowej nieumarłych zapewne ucieszy.

"Zbrodnie wojenne" to opowieść dosyć statyczna, dlatego dla czytelników spodziewających się akcji może być pewnym rozczarowaniem. Jednak właśnie taka fabuła jest potrzebna. Trzeba było bowiem wiele wyjaśnić, posprzątać w przeszłości i...

Patrycja | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Książka jest długa, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej treść. Opowiada o procesie Garrosha Hellscreama. Szczerze mówiąc spodziewałam się że autorka opisze nieznane czytelnikom szczegóły czynów Garrosha , inną perspektywę, może wyznania prostych ludzi. Tymczasem otrzymujemy zlepek wszystkich zdarzeń o których już czytaliśmy, opowiedziany z perspektywy jedynie głównych bohaterów.
Sama filozofia książki także nie jest dla mnie zrozumiała. Pozwalanie ludobójcy i mordercy na życie, z nadzieją że się kiedyś zmieni (co oczywiście kończy się kolejną masową masakrą) i uważanie takiego rozumowania jako mądrość i dojrzałość jakoś do mnie nie trafia. Mam wrażenie że mamy tu do czynienia ze źle pojmowaną tolerancją, której brak przestrzegania jest gorzej odbierany niż masowe morderstwa.
Ostatecznie więc nie uważam ją ani za pouczającą, ani zaskakującą. Uważam że nic szczególnie nie wnosi nawet w fabułę świata WarCraft. Pozostaje więc pytanie czy warto poświęcać swój czas na czytanie tego typu książki.

baju | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Chyba najlepsza część z opowiadań Christie Golden z serii Warcraft. Nie tak prostolinijna jak pozostałe. Wciągająca. Najlepiej ją jednak przeczytać na końcu, znając już wszystkich bohaterów.

oxfordka | 2015-05-16
Przeczytana: 14 maja 2015

Zbrodnie wojenne to kolejna książka z serii World of Warcraft i tym razem również akcja toczy się w nowo odkrytym obszarze - Pandarii. Mimo że powieść nie należy do tych dynamicznych gdzie akcja przebiega w zastraszającym tempie to zaciekawiła mnie ta pozycja. Jest to jakoby spowiedź bohaterów, ich żal za grzechy wyrządzone w przeszłości. Jeśli ktoś po przeczytaniu Cieni Hordy czy Wichrów wojny miał jakiekolwiek wątpliwości to uważam, że w Zbrodniach wojennych znajdzie na nie odpowiedź. Mamy tu styczność z tym co miało miejsce, teraźniejszością jak i tym co może, aczkolwiek nie musi się stać.

Garrosh Hellscream zostaje pozbawiony tytułu wodza, a mieszkańcy Azeroth, którzy znienawidzili dawnego władcę będą świadkami wyroku, który ma ułaskawić lub skazać Garrosha na śmierć. W książce przytoczone będzie wiele wydarzeń, które miały swoje miejsce w poprzednich częściach serii World of Warcraft. Będą to sceny okrutne, pełne cierpienia, łez i bólu jaki wyrządził dawny władca swojemu...

Michał Wojtacha | 2016-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Na razie chyba moja ulubiona książka. Dużo przegrałem w samego Warcrafta, jak i World of Warcraft i kocham ten świat w postaci growej i komiksowej (dotychczas). Autorka świetnie zdołała uchwycić charakter i emocje bohaterów, a było ich masa, bo w Pandarii, w której sądzone są tytułowe Zbrodnie wojenne, pojawiają się postacie, których nawet ja nie znam. Widać także że autorka miał już wcześniej do czynienia z tym światem. Rzeczy, które zostały przedstawione kilka lat temu w jakimś tygodniowym evencie zapomnianym przez wszystkich, są wspominane przez autorkę. Brawo też dla Pana Przemysława Bielińskiego który na szczęście nie zabrał się za przedkładanie nazwisk bohaterów na Polski. Nikt chyba nie chce czytać że jego ulubiona bohaterka Jaina Proudmoore, zamienia się w Janinę Dumnar.
Dlatego książkę oceniam bardzo pozytywnie, bo nawet jeżeli nie jest to arcydzieło to fanom Azeroth na pewno się spodoba :)

Grimalkin | 2014-06-17

Uwielbiam uniwersum World of Warcraft, a Christie Golden pisze wręcz wspaniale. Według mnie Zbrodnie Wojenne to najlepsza część serii przetłumaczona na polski. Cały czas trzyma w napięciu, a w niektórych momentach można się po prostu popłakać.

Jarek Kaszuba | 2016-06-11
Przeczytana: 2015 rok

Christie Golden wydaje się być jedną z tych autorek, którym pisanie powieści osadzonych w światach gier fantasy wychodzi całkiem solidnie. Zarówno ,,Władca Klanów", jak i drugi warcraftowy tytuł jej autorstwa który przeczytałem (,,Zbrodnie wojenne"), są przyzwoicie napisane i przyjemnie się przez nie przechodzi. Pozycja obowiązkowa dla fanów słynnego uniwersum Blizzarda, ale także wielbiciele przyzwoitego ,,fantasy dla masowego odbiorcy" również mogą po nią sięgnąć.

Velaris | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Powiem tak - żeby czerpać przyjemność z czytania tej książki trzeba mieć spore pojęcie o uniwersum.
Książka jak dla mnie nie jest tak przystępna jakby się mogło wydawać. Autorka zasypuje nas postaciami, nazwami, wydarzeniami, o których jeśli nie mamy pojęcia, to czyta to się źle.
Może ta pozycja ma trafiać do innych odbiorców, nie takich jak ja - którzy owszem grali, ale dawno i nie pamiętają wielu wątków z fabuły.

andziorek | 2014-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2014

Nie będę ukrywać, że jest to moja pierwsza przygoda z serią Warcraft. Nie miałam dotąd do czynienia ani z grami komputerowymi, ani tym bardziej z książkami czy opowiadaniami. Dopadły mnie więc pewne wątpliwości czy zdołam przebrnąć przez dzieło Christie Golden. Zdecydowałam się jednak podjąć to wyzwanie i nie ukrywam – nie żałuję…

Fabuła „Zbrodni wojennych” oparta jest na procesie Garrosha Hellscreama. Postać ta, znienawidzona zarówno przez siły Przymierza, jak i Hordy, ma zostać sprawiedliwie osądzona za swoje wyjątkowo okrutne czyny. Każdy liczył, że po schwytaniu Garrosha, czeka go niechybna śmierć. Niebianie postanowili jednak inaczej. Najpierw sprawiedliwy i obiektywny proces, następnie wyrok; nic dziwnego, że wiadomość ta doprowadziła wszystkich do furii.

Na sali obrad zasiedli wszyscy najwięksi przywódcy. Nikt nie chce przegapić tej historycznej chwili. Część z nich wystąpi w roli świadków. Nie będzie to łatwe zadanie, bowiem wiąże się to z przeżywaniem na nowo niezwykle...