World od Warcraft: Zbrodnie wojenne

Okładka książki World od Warcraft: Zbrodnie wojenne Christie Golden
Okładka książki World od Warcraft: Zbrodnie wojenne
Christie Golden Wydawnictwo: Insignis Cykl: World of Warcraft (tom 13) Seria: Blizzard Legends fantasy, science fiction
World of Warcraft (tom 13)
Blizzard Legends
War Crimes
Insignis
2017-06-14
2014-06-18
2014-01-01
Przemysław Bieliński

Książki nie doczytałam nawet do końca. Była po prostu nudna, a akcja bardzo długo się rozwijała. Okładka jak i opis były w porządku, ale treścią naprawdę się załamałam i nie zamierzam próbować jeszcze raz tego przeczytać.

Dramatycznie wspominam ten tytuł. Ja wiem, że może to i zgubne oczekiwać po książce z serii WarCraft sensowności, ale to co dostałem mnie załamało na tyle, że nigdy więcej nie sięgnąłem po książkę z tej serii. Jak dla mnie już cała koncepcja wielkiego procesu sądowego dla zbrodniarza wojennego w tym uniwersum jest mocno naciągana, ale to co zostało mi zaserwowane budziło tylko zażenowanie. Nie wchodząc w szczegóły całość mogę tylko porównać do literackiej interpretacji jakiegoś prawniczego anime osadzonego w świecie Hordy i Przymierza, gdzie cała sądowa otoczka jest tak przerysowana, że budzi śmiech i politowanie. Podczas lektury nie mogłem pozbyć się wrażenia, że to fanfic nastolatki, a nie poważna niby pozycja.

Daję 2, bo książka jednak wydana jest ładnie, napisana jest ok. Treść jest dramatyczna i wolałbym o niej zapomnieć, ale chociaż latami wspominam ten tytuł jako przykład wyciągania pieniędzy tragicznie słabym tytułem od fanów serii.

Bardzo przyjemna lektura, trochę nie pasująca do World of Warcraft, ponieważ większość akcji dzieje się na sali sądowej, na której sądzony jest Garosh Hellscream - zbrodniarz wojenny, zło wcielone. Na sali obecnie są wszyscy najważniejsi bohaterowie Przymierza, jak i Hordy oraz Pandareni, gdyż wszystko odbywa się w Pandarii. Poznajemy wszystkie przeszłe wydarzenia za które sądzony jest Garosh za pomocą retrospekcji, pojawia się też kilka ciekawych zwrotów akcji, knucia oraz kombinowania. Całość czyta się bardzo dobrze i całkiem szybko. Solidne 7/10.

Z wszystkich książek jakie przeczytałem podpisane Warcraft, a przeczytałem praktycznie wszystkie przetłumaczone, to szczerze ta książka mnie bardzo zaskoczyła. Wiadomo nie jest to top fantasy, z top językiem, top bohaterami i ogólnie, ale książkę czyta się tak przyjemnie i tak wciąga a przy okazji jest spójna, nawet pomimo tego, że porusza ogrom wątków.
Także spodziewałem się miłego czytadła, a dostałem bardzo miłe czytadło.

Także spodziewałem...

O każdym z nas istnieją jakieś społeczne wyobrażenia, często jednoznaczne i mające się sprawdzać w każdym przypadku. Niby każdy wie, że to niesprawiedliwe, bo ludzie są o wiele głębsi niż ten obraz, którym wydają się z zewnątrz, ale tak samo oczywistym jest, że, może właśnie z powodu tej złożoności uczuć i ich konsekwencji, nikomu nie chce się nad tym myśleć, wszystkich zatem upraszczamy i osądzamy.
Właśnie to między innymi podoba mi się w tej książce - nie ma już podziału Horda–Przymierze, źli–dobrzy, honorowi-niehonorowi, nagle do każdego przykłada się identyczną miarę i wynikają z tego zaskakujące rzeczy. Bo, nie oszukujmy się, honor to pojęcie dość abstrakcyjne i, choć prawie każdy świadomie do niego dąży, prawie każdy również w którymś słabszym momencie nie daje rady mu podołać.
Rozprawa sądowa jest jednym z tych wydarzeń, gdzie nie ma już miejsca na maski. Jedno z takich, kiedy możesz się przekonać, kim naprawdę jesteś, jak reagujesz, czy potrafisz zapanować nad emocjami i jak one w ogóle na ciebie wpływają. Obnażają się prawdziwe oblicza. To czy je przyjmiesz, jak ocenisz – zależy już od ciebie. A może w ogóle nie powinniśmy oceniać. Może jedyną osobą, którą powinniśmy czasem ocenić, jesteśmy my sami. A może ocena nie jest w ogóle trafionym słowem.
Odpowiadający Wam punkt widzenia musicie znaleźć sami. Ta historia otworzy Wam wiele takich dróg, nie daje jednej właściwej odpowiedzi. Dlatego tak ją polubiłam i dlatego jeszcze kilka dni po jej przeczytaniu wciąż myślę o tym, na jakie jeszcze inne sposoby mogę ją zinterpretować.

Schodząc tymczasem na ziemię: książka napisana jest przyjemnym, „szybko-się-czytającym” językiem - to jest ta Christie Golden, którą znam i jaką zapamiętałam, a nie ten dziwny incydent literacki kreślący nam przedtem koślawo historię Arthasa. Co prawda zachowania niektórych postaci doprowadzały mnie momentami do szału, ale na inne miałam okazję spojrzeć z nowej, nieznanej mi wcześniej perspektywy. Tym bardziej, że zostały wykreowane naprawdę dobrze, autentycznie. Jaina, Baine, który od czasu do czasu naciągał mój wcześniej bezwzględny kredyt zaufania, na szczęście ostatecznie ponownie zyskał przychylność; Go’el, Varian. Myślę, że i Wam będzie się dobrze o nich czytać. Będziecie przeżywać te wydarzenia razem z nimi, wchodząc w ich umysły, śledząc ich przemyślenia, rozumiejąc ich poczynania. Vereesa absolutnie urzekła moje serce.

Krótko po przeczytaniu zastanawiałam się jeszcze, czy ta książka aby nie neguje dobra. Morał oczywiście był podkreślony, ale to zło w zasadzie odniosło tutaj zwycięstwo, nadzieja jakby przysłowiowo okazała się matką głupich. Gdyby nie znać dalszej części tej historii, która ukazuje, że triumf był tylko chwilowy, to można by było naprawdę popaść w wątpliwości. Bo czy to nie właśnie dobre serca okazały się tutaj zgubne? Próbowałam myśleć tak, jakbym była w tamtym miejscu i w tamtym czasie, bez wykraczającej w przyszłość wiedzy - co jeszcze mogłoby mnie przekonać, żeby mimo wszystko pozostać miłosierną. I doszłam do wniosku, że jest to warte dlatego, że czasami… musi być gorzej, żeby później było lepiej. Gdzieś to zasłyszałam. Właśnie z tego powodu przeważnie nawet jeśli robisz coś obiektywnie lub nawet tylko subiektywnie właściwego i chwilowo nie wychodzi to na dobre, nie znaczy, że nie wyjdzie na takie ostatecznie.
Tak czy tak, to są ogromnie trudne decyzje. Czasem nawet trzeba wybrać po prostu… mniejsze zło. Najważniejsze jest, kim my się staniemy wedle tych wyborów. Bo nawet jeśli jeden złoczyńca przetrwa trochę dłużej niż to było zakładane, to od nas zależy, ile więcej zła pojawi się na świecie.

Nawet sie czyta. Ale szalu nie ma

Nawet sie czyta. Ale szalu nie ma

W miarę się czyta

W miarę się czyta

Garrosh Hellscream przed sądem. Recenzja książki World of Warcraft: Zbrodnie wojenne.

Wielu z nas uwielbia filmy o adwokatach oraz sędziach. Z przyjemnością oglądaliśmy takie dzieła jak: Ludzie honoru, Mój kuzyn Vinny, Uznany za niewinnego, Filadelfia, Klient, Firma, Adwokat diabła, czy w końcu Kłamca Kłamca. Wszystkie te filmy miały coś wspólnego. Sale rozpraw, na której toczy się bój o to, po czyjej stronie stoi prawo i porządek. Lecz gdy taką nietypową sprawę — niczym z jednego z wymienionych filmów — przeniesiemy do świata Warcrafta, to ktoś może się zastanawiać czy to zadziała? Tego dowiecie się z tekstu. No i takim sposobem doszedłem od filmów do książki Christie Golden pt. World of Warcraft: Zbrodnie wojenne. Zapraszam na kolejny odcinek Biblioteczki Gracza #40. Proszę wstać, sąd idzie.

Więcej na https://gameplay.pl/news.asp?ID=112054

Kolejne spotkanie ze światem Azeroth.

Zbrodnie wojenne jest książką, którą czytało się bardzo lekko i przyjemnie. Niektóre wydarzenia rozgrywające się w książce wymagały przewertowania internetu, w celu uzupełnienia informacji z przeszłości Azeroth.

Zbrodnie wojenne jest chyba pierwszym i ostatnim spotkaniem bohaterów Hordy i Przymierza w atmosferze zawieszenia broni. Na jednej sali można spotkać postaci, które poza miejscem akcji od razu rzuciłyby sobie do gardeł.

Polecam :)

Kolejne spotkanie ze światem Azeroth.

Książka jest dedykowana fanom gry bądź lore World of Wacraft firmy Blizzard.

Jest lekko napisana, pochłonęłam tę książkę w dwa dni. Tych wydarzeń w książce nie ma w grze, ale bardzo fajnie jest się dowiedzieć co się działo po aresztowaniu Garrosha Hellscream'a za haniebne czyny. Książka opowiada o sądzie nad Garroshem między dodatkiem Mists of Pandaria a Warlords of Draenor. Wyjaśnia, czemu doszło właśnie do wydarzeń obecnych w Warlords of Draeneor - jak to się stało. A resztę już się dowiadujemy grając w grę World of Warcraft.

Oprócz całego sądu nad Garroshem, poruszane są rózne wątki między innymi historie z przeszłości, utracona miłość Veressy i jej "pakt" z Sylvanas, zemsta Jainy Proudmoore, zraniony honor Hordy... są momenty akcji i książka podrywa do czytania.

Bardzo polecam, szczególnie tym co chcą znać Lore World of Warcraft. Nie pożałujecie.

Książka jest dedykowana fanom gry bądź lore World of Wacraft firmy Blizzard.

• Warcraft
  • World of Warcraft