W niewoli ambicji

Tłumaczenie: Agnieszka Podolska
Seria: Autobiografie: Moja historia
Wydawnictwo: Amber
La démesure

Céline ma dwa lata, kiedy jej ojciec postanawia, że zostanie pianistką. Ma osiem lat, kiedy wygrywa pierwszy konkurs. Nikt z oklaskujących cudowne dziecko nie wie, jaką ceną jest okupiony ten sukces... Wstrząsająca autobiografia kobiety dręczonej w dzieciństwie przez chore ambicje ojca Pewnego wieczoru, niedługo po moich dziesiątych urodzinach, ojciec zbił mnie i zabronił jeść kolacji, po...

Pewnego wieczoru, niedługo po moich dziesiątych urodzinach, ojciec zbił mnie i zabronił jeść kolacji, po czym stwierdził, że nie pójdę spać, dopóki nie wymierzy mi ostatniej kary. Zapytałam z płaczem, co mu takiego zrobiłam, żeby zasłużyć na cierpienie, jakie mi zadawał. Nawet Haydn, nasz owczarek niemiecki, był lepiej traktowany ode mnie. Ojciec odpowiedział zimno, patrząc mi prosto w oczy:

„Jesteś gorsza od psa.”

Całymi latami Céline jest bita, głodzona, zamykana w piwnicy, poniżana. W każdy weekend, kiedy ojciec - szanowany inżynier - jest w domu, drży o swoje życie. Ćwiczy do upadłego, by na scenie błyszczeć w roli genialnej małej pianistki. Jest w niewoli niespełnionych ambicji ojca. Nikt, nawet matka, nie przychodzi jej z pomocą.

Céline ma talent, ale z każdym rokiem gra na pianinie jest dla niej coraz większą męczarnią. Fizyczne i psychiczne tortury ojca są coraz bardziej wyrafinowane i perwersyjne. Wreszcie czternastoletnia Céline składa doniesienie do prokuratury. Lecz jej piekło się na tym nie kończy…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1573/w-niewoli-ambicji

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1573/w-niewoli-ambicji

Gosia | 2017-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Zawsze ciężko oceniać książki oparte na autentycznych przeżyciach, bo w jakiej skali je oceniać? Przyznawać najwyższą notę za najbardziej traumatyczne przeżycia? Jak mierzyć te osobiste dla kogoś krzywdy? Oceniać bardziej wartość literacką, gdy ciężko oddzielić warstwę emocjonalną od literatury?
"W niewoli ambicji" to autobiografia Céline Raphael, od małego dziecka zmuszanej przez ojca do katorżniczych ćwiczeń na pianinie. Bita, poniewierana i poniżana, długo nie uzyskała pomocy ze strony dorosłych, wpadła w depresję i anoreksję, nabawiła się ciężkich stanów lękowych.
Ta książka to dowód na inteligentną przemoc w tzw. dobrej rodzinie.
To apel do wszystkich dorosłych, by uważniej przyglądali się dzieciom, także tym ze swojego otoczenia, szczególnie dotyczy to nauczycieli.
Bo na rodziców z przerostem chorej ambicji chyba nie ma co liczyć, oni już stracili swoje granice i powinni się leczyć.

hanterkaa | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Kolejna przerażająca historia,która wydarzyła się naprawdę i której nie da się wyrzucić z pamięci.To książka,z którą warto się zapoznać.Należałoby się chociażby za wytrwałość i wolę walki autorki,która wyrwała się spod psychicznej i fizycznej tyranii swojego ojca,który chciał zaspokoić swoje ambicje.Jest to książka przeznaczona szczególnie dla rodziców i wychowawców.

Lidka | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Temat,który dotknął zapewne wielu z nas :( Przynajmniej mnie również dotyczył i bardzo emocjonalnie podchodziłam do treści. Smutna opowieść o dziecku maltretowanym przez ojca. Despotyzm i obsesja na którą wielu z nas niestety przymyka oko :(
Polecam szczególnie rodzicom. Może niektórym z nich otworzy oczy.

Polaa | 2015-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Spodziewałam się większej "drastyczności" tej książki. Zdziwiła mnie postawa matki, która patrzyła przez tyle lat! na cierpienie swojej córki. Przeczytałam ją w 2 dni i polecam tym, którzy lubią czytać ciężkie i prawdziwe historie ludzi pokrzywdzonych przez los czy przez swoich najbliższych.

Dona | 2015-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Życie małej dziewczynki Celine od 2,5 roku życia staje się okropne, kiedy to ojciec kupując jej pianino, wyraża jasny cel ..... jest nim osiągniecie międzynarodowej kariery pianistycznej.

"Zostałam maszyną do grania a ojciec stał się moim katem" [96 str].
Każdy błąd czy pomyłka powoduje, że ojciec wpada w szał. System kar jest niewiarygodny... poprzez biciem paskiem po gołej pupie, ciągnięcie za włosy po schodach, strącanie z krzesła,zamykanie w ciemnej piwnicy, czy systematyczne golenie głowy . Niemniej bolesne jest znęcanie psychiczne - ćwiczenia gry 45 godzin tygodniowo, zamykanie w pokoju do gry , wyrzucanie jej przedmiotów z pokoju. Tata Celine traktował ją jak zwierzę "Jesteś gorsza od zwierzęcia" [5 str].
Było to patologiczne dążenie do perfekcji.
Sukcesy, które odnosiła a było ich sporo zostały okupione przemocą i bólem.

Zachowanie jej ojca odbiło piętno na całej rodzinie, również na nim , wierzył w słuszność swojego postępowania, powielając postępowanie ...

wiolagg66 | 2016-05-27

Książka oparta ma emocjach i autentycznych przeżyciach bohaterki. \
Jestem wstrząśnięta tym,co się jej przytrafiło.
Szkoda,że ludzie są zbyt ślepi,by zobaczyć cudzą krzywdę.
Myślę,że ta książka powinna nam otworzyć oczy :)

_Chimena_ | 2018-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2018

Ta książka powinna być przestrogą dla każdego rodzica (lub przyszłego rodzica), aby nigdy nie przekładał własnych niespełnionych ambicji i kompleksów nad dobro dziecka.
Tej książki nie da się wyrzucić z pamięci. Ona w sposób dobitny i przejmujący pokazuje jak zbyt ambitny rodzic może zniszczyć dziecku życie, dzieciństwo, psychikę. Dotyka jeszcze jednego problemu: największe dramaty i patologie bardzo często rozgrywają w tzw. szanowanych domach, w których rodzice pracują na poważanych stanowiskach, a rodzina teoretycznie żyje na wysokim poziomie. Tymczasem konfrontacja z brutalną rzeczywistością bywa czasem przerażająca i daleka od naszych wyobrażeń na temat pewnych kręgów społecznych.

Kiwi_ | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Właśnie przed chwilą skończyłam ją czytać. Emocje są we mnie jeszcze świeże i niepoukładane.
Ciężko jest czytać takie historie,wiedząc,że wydarzyły się one naprawdę.
Bezmiar cierpienia jeśli chodzi o bohaterkę i nieopisana znieczulica jeśli chodzi o pracowników domów dziecka,nauczycieli.

Amanda | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

"Wziął ją do ręki i rzucił o ziemię. Rozległ się okropny hałas. Brzmiał jak krzyk. Kasetka rozbiła się i klown się złamał. Pozytywka umarła. Trochę jak ja "

Bardzo ciężka a zarazem emocjonalna książka. Momentami ciężko było zrozumieć postępowania głównej bohaterki - Céliny Raphaël.

Ale jednak czytając jej historie możemy łatwo wyobrazić lub powiedzieć jak byśmy postąpili na jej miejscu.
Ale czy jesteśmy tego tacy pewni? Jednak łatwo się mówi a inaczej robi...

"Nigdy nie podejrzewał, że mój sukces okupiony był przemocą i bólem"

Życie małej dziewczynki Celine od 2 roku życia staje się okropne, kiedy to ojciec kupując jej pianino i wybiera dla niej karierę pianistki (...) nie zważając na to, że krzywdzi własną córkę fizycznie także i psychicznie.

"Kiedy wrócił o dziewiętnastej, był wściekły i wydzierał się na matkę. Nie pozwolił mi zjeść kolacji. Od razu usiedliśmy do pianina. Tego wieczora każda pomyłka stawała się pretekstem do bicia. Ojciec bił mnie pięścią,...

Magdalena | 2017-05-21
Przeczytana: 19 maja 2017

"W niewoli ambicji", to autobiografia Céline, która jako dziecko, była zmuszana przez swojego ojca, do wielogodzinnej gry na pianinie. Céline od najmłodszych lat była traktowana przez ojca jak ktoś gorszy, ktoś kto nigdy nie robi nic prawidłowo. Chore ambicja taty, doprowadziły dziewczynkę na szczyt umiejętności pianistycznych i na samo dno stanów lękowych, depresji i skrajnej rozpaczy. Wobec dziewczynki stosował nie tylko przemoc psychiczną, ale również fizyczną, bijąc ją i poniżając przy najmniejszym potknięciu. Ani matka, ani młodsza siostra, zdominowane przez ojca, nie mogły jej pomóc. Céline przez wiele lat pozwalała na to, w końcu przerywając milczenie.
Mocna biografia, pozostająca na długo w pamięci.