Żydzi w średniowiecznej Europie środkowej: w Czechach, Polsce i na Węgrzech

Wydawnictwo: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
historyczna

Książka ukazuje dzieje Żydów w średniowiecznej Europie środkowej. Autorka omawia m.in. genezę migracji Izraelitów i historię ich osiedlania się w Czechach, Polsce i na Węgrzech. Przedstawia sytuację prawną, organizację i kulturę izraelic-kich gmin Pragi, Krakowa, Budy i innych miast. Wyjaśnia skomplikowane relacje między społecznościami chrześcijan i wyznawców judaizmu od spokojnej koegzystencji poprzez formowanie się antyżydowskich przekonań i stereotypów po prześladowania i pogromy ludności żydowskiej.

książek: 1949
Penelopa | 2015-11-03