Podróże z filozofią w tle

Wydawnictwo: Znak
Filozofia, podróże.
filozofia i etyka
joly_fh

„Podróże z filozofią w tle” to owoc szczególnej pasji. Wybitny filozof i kosmolog ks. Michał Heller nie rozstaje się z piórem i notatnikiem. W samolocie, w pociągu, na ławce w parku, a nawet w przerwie między wykładami powstają zapiski, które później dają początek interesującym artykułom i esejom. „Podróże…” to zbiór takich właśnie tekstów. Znajdziemy w niej rozważania o urodzie matematyki i...

„Podróże…” to zbiór takich właśnie tekstów. Znajdziemy w niej rozważania o urodzie matematyki i sztuce udzielania wywiadów, o języku japońskim i Wielkim Zderzaczu Hadronów, o starogreckiej poezji i okularach Stephena Hawkinga.

Największym atutem nowego, poszerzonego wydania książki są artykuły powstałe po otrzymaniu przez ks. Hellera Nagrody Templetona. To piękne teksty, w których między znakomite opisy świata ludzi i natury – na przykład Wysp Kanaryjskich albo norweskich fiordów – co rusz wkracza najważniejsze pytanie filozofii: pytanie o sens istnienia.

źródło opisu: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2014

źródło okładki: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2014

Wojciech Gołębiewski | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

To jest wyjątkowa książka Księdza Profesora, bo inne wymagają sporej dawki wiedzy w zakresie nauk ścisłych. Otrzymaliśmy zbiór uwag i przemyśleń wrażliwego erudyty, wywołanych podróżami, spotkaniami autora, jak i wydarzeniami stricte naukowymi. Książka została wydana w 2006 roku, przeto w „Krótkim życiorysie księdza profesora Michała Hellera” /str.9-15/ brak wzmianki o Nagrodzie Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią, którą otrzymał, jako pierwszy Polak, w 2008 roku oraz Orderze Orła Białego, który otrzymał w 2014 r. za zasługi w nauce.
To, że Ksiądz Profesor Michał Heller nie jest mumią, ale spostrzegawczym, inteligentnym, z dużym poczuciem humoru humanistą świadczy m.in. poniższa uwaga: /str.27/
„W Galleria degli Uffizi we Florencji znalazłem następujący napis, wyskrobany scyzorykiem na drzwiach toalety:
„To be is to do” ...

Dusia | 2016-06-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 28 maja 2016

Chwilami brakło mi wiedzy, przy czytaniu tej książki. Poczucie humoru, dystans do świata i intelekt autora jest godny podziwu.
Jestem pewna, że to cud, że taki ksiądz chodzi po ziemi.

Beata | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

"Podróże z filozofią w tle" są przede wszystkim zbiorem myśli człowieka, który nie boi się podejmować najtrudniejszych refleksji, kluczowych dla rodzaju ludzkiego od samego początku. Wielką zaletą światopoglądu Hellera jest nieuleganie sztucznym podziałom - nie tylko pokazuje dialog między wiarą a nauką, ale też widzi potrzebę ukazania wzajemnej korelacji nauki i kultury, nauk ścisłych i humanistycznych, porzucając współczesny stereotyp. Warto pochylić się nad myślą Hellera, że sprawy nauki, tak samo jak sprawy religii, stają się dla współczesnego społeczeństwa rzeczą obojętną (jaką wiedzę posiada przeciętny człowiek w zakresie matematyki i fizyki?).
Autor nie ulega emocjom towarzyszącym zwykle konfliktom pomiędzy ateistami a teistami, w sposób logiczny, racjonalny przedstawia swój punkt widzenia, co jest niesamowitą zaletą, szczególnie w przypadku sporu, gdzie pochopność jest czymś, co prowadzi do błędu i irracjonalności.

betelgeuze | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Po lekturze tytuł wydaje się nieco szumny. Jak już ktoś zauważył, podróżowania to tu tyle, co kot napłakał. Filozofii tylko niewiele więcej. Heller jest przede wszystkim naukowcem i ciekawe jest to, co pisze o nauce (interesującym fragmentem był dla mnie np. rozdział o spotkaniu z Richardem Dawkinsem w studiu telewizyjnym).

Formuła zapisków z podróży (po konferencjach głównie) sprzyjała wielu uwagom o kulturze, społeczeństwie itd. Dodałbym - uwagom człowieka inteligentnego, co należy uznać za dużą zaletę książki w tych trudnych czasach.

Niestety, całość sprawia wrażenie skompilowanej nieco na siłę, czasem ze zbyt błahych fragmentów.
Książki nie polecałbym czytelnikom, którym zagadnienia współczesnej nauki są obce. Powiedziałbym, że to lektura wyłącznie dla kogoś, kto lubi zapiski, z których przebija ogromna wiedza, pamiętniki intelektualne w których odnajdujemy własne lektury, itd, itd.

| 2016-03-19
Przeczytana: 2008 rok

Chciałbym, aby ks. prof. Michał Heller został następnym papieżem. Może pod Jego panowaniem dostąpiłbym łaski wiary. Ksiądz Profesor łączy w sobie racjonalne myślenie i duszę.
" Wnioski wynikające z teorii Hellera przyprawiają o zawrót głowy i zmuszają do przewartościowania tak podstawowych pojęć, jak czas i przyczynowość. Wynika z niej, że w tzw. erze Planca, czyli w okresie bardzo bliskim Wielkiego Wybuchu, istnieje Wszechświat, ale nie istnieje czas! Stwierdzenie takie nie oznacza bezruchu i statyczności, bo kosmologia kwantowa opisuje sytuacje dynamiczne, w których czas jest pojęciem niepotrzebnym. Ale musi się zmienić rozumienie przyczynowości jako związku zakładającego następstwo zdarzeń, bo następstwo takie jest możliwe tylko, gdy działa czas, jak głosi choćby wielki filozof Dawid Hume". (Edwin Bendyk w: Polityka nr 11/2016)
A ja z Profesorem bywałem w tych samych miejscach, m.in. w Sromowcach Niżnych. Modliliśmy się w tej samej drewnianej świątyńce. Różnił nas tylko czas! A...

amigowiec | 2017-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Książka stanowi wybitny przewodnik - właściwie po czym? Zdawać by się mogło, że to zlepek zdarzeń, przemyśleń - bardziej w formie dziennika. Nic bardziej mylnego! Książka ta jest napisana w taki sposób, że zaraziłem się "naukowością", jeszcze bardziej zainteresowała mnie zagadnieniem kosmologii fizycznej. Niech nikogo nie zmyli fakt, że Prof. Michał Heller jest księdzem. Jest wybitnym naukowcem, fizykiem, kosmologiem. W wybitny sposób łączy kulturę, filozofię i naukę. Mi, osobie "areligijnej" czytało się tę pozycję wyśmienicie! Nie każdemu jednak mogę ją polecić. Ale jeśli lubisz czytelniku programy popularnonaukowe - jak i taką literaturę, to pozycja obowiązkowa!

Felicja | 2015-01-11

Tak na prawdę nie dałam rady przeczytać jej całej.

Początek ciekawy, gładko się czyta i raz po raz wywołuje uśmiech, zdumienie, albo skłania do przemyśleń, ale to szybko staje się męczącą rutyną, która po prostu nudzi.

Nie polecam, ponieważ praktycznie to ciągłe powtarzanie tego samego w każdym możliwym kontekście.

drStefanMartel | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Na stronie 153 znajduje się kolejny podrozdział podróży prof. Hellera, zatytułowany "Skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy?".
Podobne pytanie, by nie rzec, że takie samo postawił Dan Brown w swojej książce "Początek". Naturalnie książka prof. Hellera pt. "Podróże z filozofią" została wydana wcześniej - 2014 rok, wyd. Znak.
Zastanawiam się, czy Dan Brown zadał to samo pytanie w swoim sensie a nie brzmieniu opierając się na książkach prof. Hellera, czy też niezależnie. Ten drugi przypadek wskazywałby na fakt, że Brown właściwie próbuje odkrywać i badać wszechświat poprzez swoje powieści.

MaKaFi | 2016-03-26
Przeczytana: marzec 2016

Postać autora była dla mnie odkryciem. Jego styl wyrażania myśli, same rozważania, historie i życie opisane w tej konkretnej książce są dla mnie bardzo inspirujące. Od kilku lat to pierwsza książka w trakcie której sięgnęłam ołówek by podkreślać niektóre fragmenty, by w trakcie czytania wracać do nich wielokrotnie. Mądra, ciepła książka poruszająca wiele tematów współczesnej kultury, nauki i religii.

dudi | 2014-02-17
Przeczytana: 14 lutego 2014

Trochę po wierzchu wszystko.Podróże -owszem są - ale takie zwykłe: bilet,samolot, hotel,miasto... do tego trochę filozofii na zasadzie : o czym było sympozjum... Nieco się zawiodłem.