Żydzi papieża

Tłumaczenie: Małgorzata Szubert
Wydawnictwo: Świat Książki
brak tytułu oryginału, zbiór tekstów
religia
joly_fh

Opowieść o spiskach, intrygach, poufnych rozmowach i desperackich próbach ratowania ludzkiego życia Papież Pius XII zyskał niechlubne miano "papieża Hitlera" za rzekomą bezczynność wobec tragedii Żydów w czasie Holokaustu. Gordon Thomas przedstawia w tej książce całkowicie odmienny wizerunek Piusa XII. To za jego sprawą działała tajna siatka - którą tworzyło około pięćdziesięciu księży,...

Papież Pius XII zyskał niechlubne miano "papieża Hitlera" za rzekomą bezczynność wobec tragedii Żydów w czasie Holokaustu. Gordon Thomas przedstawia w tej książce całkowicie odmienny wizerunek Piusa XII. To za jego sprawą działała tajna siatka - którą tworzyło około pięćdziesięciu księży, zakonnic i mieszkańców Rzymu - pomagająca ratować Żydów. Trzecia Rzesza uznała go za tak poważne zagrożenie, iż planowano go porwać.

Gdy zaczęły się prześladowania Żydów, Pius skłonił przywódców społeczności żydowskiej, Niemców niechętnych nazizmowi oraz katolickich duchownych do współpracy przy zdobywaniu podrobionych wiz umożliwiających Żydom i zbiegłym jeńcom alianckim opuszczenie Włoch. Wielu Żydów pozostało jednak w Rzymie. Gdy Niemcy zajęli miasto, watykańska siatka dostarczała im fałszywe dokumenty i oferowała bezpieczne schronienie - na przykład w szpitalu bonifratrów, gdzie ukrywano ich jako cierpiących na chorobę zakaźną. Organizowanie kryjówek i dokumentów wyjazdowych uratowało życie tysiącom osób.

Wykorzystując m.in. nieznane materiały źródłowe, autor przedstawia działania siatki, kreśli portrety głównych postaci, między innymi siostry Pascaliny, gospodyni i najbardziej zaufanej powiernicy papieża, Izraela Zollego - naczelnego rabina Rzymu, ale także osiemnastoletniej Celeste di Porto, członkini bandy Czarnych Panter, która wydała okupantom dziesiątki Żydów.

Thomas ukazuje zawiłości polityki papieża, który unikał publicznego potępienia Hitlera i reżimu nazistowskiego, a jednocześnie potajemnie ratował Żydów. To dlatego, po śmierci Piusa XII, Golda Meir publicznie złożyła mu hołd.

źródło opisu: Świat Książki, 2014

źródło okładki: www.wydawnictwoswiatksiazki.pl

anetapzn | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Bardzo dobra książka. Rozpoczynając jej lekturę, ani przez moment nie pomyślałam, że tak mnie wciągnie.
Papież Pius XII, którego pontyfikat przypadł na okres II wojny światowej, przez wielu uznawany jest za papieża Hitlera. Od dawna zarzucana mu jest bierność z jaką rzekomo przyglądał się zagładzie Żydów. M.in. ponoć zezwolił (poprzez milczenie) w 1943 roku na wywiezienie z Rzymu i automatycznie skazanie na śmierć ponad 1000 Żydów. Zwolennicy papieża są jednak odmiennego zdania. Jednym z nich jest autor niniejszej książki.
Zgodnie z tym, co Thomas pisze, Pius XII uratował kilka tysięcy Żydów. W celu pomocy jak największej liczbie osób, stworzył w Watykanie tajną organizacje składającą się z ponad 50 księży, zakonnic i osób świeckich. To były osoby na stałe (jeżeli można to tak określić) działające w ramach organizacji. poza tym istniało gro osób od czasu do czasu pomagających osobom ukrywającym się. Dzięki ich niestrudzonemu heroizmowi uratowano wielu ludzi. M.in. 2000 Żydów...

ziomal | 2016-05-16
Przeczytana: 12 maja 2016