Rejs wyklętych

Wydawnictwo: Replika
Voyage of the Damned
historia
Ag2S

W maju 1939 z portu w Hamburgu wypływa transatlantyk "St. Louis" z 937 niemieckimi Żydami na pokładzie. Wyruszając za zgodą hitlerowskich władz w drogę do krainy wolności, uchodźcy nie zdają sobie jeszcze sprawy, że stali się tragicznymi ofiarami działań propagandy III Rzeszy... Od momentu dojścia Hitlera do władzy do czasu rozpoczęcia wojny w 1939 roku, z terytorium Niemiec uciekały...

Od momentu dojścia Hitlera do władzy do czasu rozpoczęcia wojny w 1939 roku, z terytorium Niemiec uciekały dziesiątki tysięcy Żydów. Szukali schronienia w wielu krajach europejskich i jeszcze dalej - Palestynie, Wenezueli, Meksyku, Kenii, Rodezji Północnej... Jednakże większość uchodźców pragnęła dostać się do legendarnej krainy nieograniczonych możliwości - Stanów Zjednoczonych.

Z taką nadzieją 13 maja 1939 roku wkraczała na pokład grupa 937 osób żydowskiego pochodzenia, która, jak się później okazało, nigdy nie dotarła do celu. Pomimo wstępnych ustaleń warunków azylu oraz dramatycznej walce załogi i dyplomatów o los uciekinierów, odmówiono im schronienia. Po wielu dniach oczekiwania u brzegów amerykańskich portów, statek pasażerski "St. Louis" musiał zawrócić do Europy, dostając się w sam środek demonicznej machiny Hitlera.
Wojnę przeżyła zaledwie niewielka część pasażerów rejsu, których, po latach, udało się odnaleźć autorom książki. W wyniku rozmów i historycznych badań powstała poruszająca książka, odtwarzająca dzień po dniu przebieg tragicznego rejsu i przybliżająca sylwetki uciekinierów, którzy podzielili los wyklętych.

Juta | 2012-07-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2012

Bardzo wciągająca książka. Z pełnym napięciem przewracałam strony. Zżyłam się z bohaterami, bałam się o nich. Polecam wszystkim, którzy lubią prawdziwe historie z wojną w tle!

tyrmand | 2016-12-04
Kamil Żółkiewicz | 2016-03-22