ziemia mielnicka województwa podlaskiego w XV I- XVII wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
historyczna

Podlasie, region historyczny położony w północno-wschodniej Polsce i zachodniej Białorusi, jest ciągle słabo poznany przez historyków. Dotyczy to zarówno nowożytnego województwa podlaskiego włączonego w 1569 roku do Korony, jak i jego części wyodrębnionej w osobne województwo brzeskie w składzie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jedną z części koronnego Podlasia była ziemia mielnicka leżąca w malowniczej dolinie Bugu. O formowaniu się jej terytorium w XVI-XVII wieku, osadnictwie, własności ziemskiej i podziałach kościelnych traktuje niniejsza praca. Autorka książki, dr Dorota Michaluk, jest adiunktem w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się historią polityczną i społeczną Litwy i Białorusi w XVI -XX wieku.

karimisia | 2014-01-20