Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek

Cykl: Historia z alkowy (tom 11)
Wydawnictwo: Bellona
Sarah

Patrząc na historię kobiet w Europie od czasów średniowiecznych, wydaje się, że rola przedstawicielek płci pięknej w dziejach była znikoma. Tymczasem, pomimo ograniczonych praw i zależności od mężczyzn, kobiety mocno zaznaczyły swoją obecność na kartach historii wielu europejskich państw. Pośrednio lub bezpośrednio zmieniały dzieje Europy, jak chociażby Klotylda, za sprawą której Chlodwig przyjął chrześcijaństwo, czy nasza rodzima Dobrawa, która wprowadziła nasz kraj w krąg chrześcijańskiej Europy.
Niektóre doradzały przywódcom świeckim i kościelnym, ciesząc się wielkim autorytetem moralnym, inne, jak chociażby Agnes Sorel, skłaniały władców do podjęcia działań przeciwko najeźdźcom, korzystając z tego, czym tak hojnie obdarzyła ich Matka Natura - urody, wrodzonego wdzięku i seksapilu. Okazuje się, że nawet te, które przeszły do historii jako bezwzględne władczynie nie zapominały o tym, że są kobietami i potrafiły namiętnie kochać. Przykładem jest tu chociażby Eleonora Akwitańska, która walnie przyczyniła się do rozpętania wojny stuletniej, czy chociażby Katarzyna Wielka, której zauroczeniu koronę zawdzięczał nasz ostatni król Stanisław August Poniatowski. Nawet babka Europy, królowa Wiktoria, w powszechnej świadomości funkcjonująca jako nobliwa, starsza pani w nieco śmiesznych strojach, bynajmniej nie stroniła od rozkoszy łoża i to do późnego wieku?

źródło opisu: http://www.matras.pl/europa-jest-kobieta-romanse-i...(?)

źródło okładki: http://www.matras.pl/europa-jest-kobieta-romanse-i...»

Magdalena | 2019-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2019

Zawiodła mnie ta pozycja. Treści w niej zawarte po dane są w sposób podręcznikowy, czego nie znoszą w książkach historycznych. Ja chcę ciekawostek, żartów i dobrze osadzonej fabuły! Wołałabym że książka o takiej treści zawierała życiorysy dwóch trzech kobiet a nie kilku i to potraktowanych po macoszemu. Z kilku rozdziałów nie dowiedziałam się niestety nic nowego a moja wiedza nie jest zbyt szeroka. Daję cztery gwiazdki za rozdziały o królowej: Elżbiecie, Margo, Wiktorii i carycy Katarzynie resztę można sobie darować. Nie wiem czy kiedykolwiek sięgnę po pozycje Iwona Kienzler, raczej nie.

Świetna, kobieca książka o kobietach silnych.
Świetna do czytania w drodze do pracy, tak jak ja to czyniłam.
Polecam.

krecik_czyta | 2018-11-14
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 19 września 2018

Na samym początku pragnę zaznaczyć, że nie jest to książka dla historyków i znawców historii, ponieważ niczego nowego się z niej nie dowiedzą. Natomiast osoby, które interesują się rolą kobiet na przestrzeni wieków, zdecydowanie powinny sięgnąć po tę pozycję od Wydawnictwa Bellona.

Współcześnie raczej nikt nie kwestionuje ważnej pozycji kobiety w społeczeństwie i nie ogranicza jej roli tylko do macierzyństwa i prowadzenia domu. Jedna jak wiemy z lekcji historii, nie zawsze tak było. Przez całe wieki, a nawet tysiąclecia, kobiety były nikim. Liczyli się tylko mężczyźni. Jak pokazują najnowsze badania i odkrycia, pierwotna ludność Europy była najprawdopodobniej społeczeństwem matriarchalnym, w którym pozycja kobiet była bardzo wysoka, a nawet dominująca. Ach… jak wtedy musiało być cudownie! Później napłynęły grupy Indoeuropejczyków, nastąpił rozwój rolnictwa i hodowli. No i wszystko siadło. Nastał model patriarchalny.

O jakich cudownych kobietach przeczytamy w omawianym tytule? Są...

CUD-NATURY | 2018-11-03

Temat ciekawy, ale brakuje mi dokładniejszego opracowania postaci, zwłaszcza tych mniej znanych. Niewykorzystany potencjał.

| 2017-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Frywolna i lekka książka, która nawrzucała mi masę anegdot o pewnych topowych postaciach kobiecych w historii. Mimo wszystko – podobno nierzetelna i (co zauważyłem) z błędami książeczka. Idealna na wakacje.

Elżbieta | 2017-11-29
Przeczytana: listopad 2017

Jest to zdecydowanie lektura dla osób, które nie znają historii opisywanych pań. Jeżeli ktoś zapoznał się biografią którejkolwiek z nich, po przeczytaniu kompilacji pani Kienzler poczuje niedosyt. No bo nie ma co ukrywać, życiorysy chociażby Eleonory Akwitańskiej, Elżbiety I Tudor, czy Katarzyny Wielkiej to tematy na osobne i to potężne opracowania.
Inna sprawa, że sugerując się drugą częścią tytułu, spodziewałam się więcej informacji o życiu uczuciowym wpływowych kobiet Europy, a często gęsto musiałam się zadowolić lakonicznymi zdaniami w stylu: „najpierw w alkowie władczyni gościł pan X, który dość szybko został zastąpiony przez pana Y”. Nawet przy największej sympatii dla autorki nie można powiedzieć, żeby wyczerpywało to temat…. W sporadycznych przypadkach o romansach, czy życiu uczuciowym opisywanej damy nie dowiadujemy się prawie nic (patrz: Małgorzata I Duńska), w zamian dostajemy za to opis dokonań politycznych, czy reform gospodarczych władczyni. Nie twierdzę, że nie były...

Karina | 2017-10-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 października 2017

Patrząc na tytuł miałam nadzieję na coś trochę innego - właśnie na opowieść o miłościach słynnych Europejek. Dostajemy w dużej mierze jedynie biografie, szczególnie w przypadku pierwszych historii z ewentualnie krótka informacją o małżeństwie czy tym podobnym. Dodatkowo trochę błędów i nadużywanie sformułowań "zamknął oczy na zawsze i "nawiasem mówiąc". Język całej książki jest też taki jakiś infantylny. Podsumowując nie sądzę żebym kiedyś sięgnęła po inną książkę tej autorki.

Vemona | 2017-09-15
Przeczytana: maj 2014

Pozycja ciekawa, choć bardziej dla kogoś mniej znającego historię. Niektóre rozdziały nie były dla mnie niczym nowym, natomiast te, których bohaterki są bardzo mało znane - uważam za zbyt krótkie i brak w nich dobrej bibliografi... Mimo to, warto się zainteresować.

Patrycja | 2017-09-15

Po prostu - czytadełko. Czasami pomylone są daty - nie traktujcie tego zatem jak podręcznika. Po przeczytaniu nie bardzo rozumiem dlaczego ma podtytuł - romanse i miłości słąwnych Europejek. Bo z jednej strony przy rodziale poświęconym Katarzynie II owszem, jej życie miłosne jest opisane dość nieźle, natomiast przy opisie Małgorzaty - królowej duńskiej jej życia miłosne nie ma prawie wcale. Dziwny jest albo podtytuł, albo postacie.

Owca | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 04 maja 2017

Książce zdecydowanie potrzebna jest korekta. Występuje w niej cała masa pomyłek w datach i imionach. Jedno zdanie przeczy następnemu. Wiem, że nie jest to opracowanie naukowe, ale raczej zbiór ciekawostek, jednak nawet one przez tak liczne błędy stają się zupełnie niewiarygodne.
Przeczytałam, ale nie polecam. Autorka zdecydowanie poszła tu na ilość, a nie na jakość.