W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii

Tłumaczenie: Magdalena Loska
Wydawnictwo: Astra
In Bed with the Tudors: The Sex Lives of a Dynasty from Elizabeth of York to Elizabeth I
historia
venicet5

Nieślubne dzieci, niewierne królowe, dotknięci impotencją królowie, na których barkach spoczywają losy całej dynastii. Seks i narodziny dzieci całkiem dosłownie stanowiły dla Tudorów kwestię życia lub śmierci – Elżbieta York zmarła w wyniku powikłań poporodowych, dwie żony Henryka VIII zostały ścięte za zdradę małżeńską, a dobrowolne dziewictwo Elżbiety I stało się sygnałem zapowiadającym upadek dynastii.

Amy Licence zaznajamia czytelnika z okolicznościami narodzin dwóch synów Elżbiety York, Artura i Henryka, późniejszym małżeństwem Katarzyny Aragońskiej z obu mężczyznami, informacjami na temat pozostałych pięciu żon Henryka VIII oraz jego kochanek, a także życiem seksualnym jego córek.

Książka zawiera szczegółowe omówienie doświadczeń wszystkich wspomnianych kobiet, od kwestii płodności, zapłodnienia i ciąży poprzez wydarzenia w zaciszu komnat, w których rodziły, aż po macierzyństwo i śmiertelność potomstwa w wieku niemowlęcym. Opowieść o każdej z nich stanowi połączenie epizodów z osobistego życiorysu, przedstawionych na tle danego momentu dziejowego. Jednym omawiane kwestie przyniosły krótkotrwałe sukcesy, w przypadku innych zaś ostatecznie zdecydowały o ich losie.

źródło opisu: Astra, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwo-astra.pl/

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1240

W czasach Tudorów

W dawnych czasach rola kobiety sprowadzała się do jednego – bycia uległą. Jej zadania polegały na słuchaniu mężczyzn, rodzeniu dzieci i podporządkowaniu się panującym obyczajom społecznym. Płeć piękna nie posiadała żadnych praw, bardzo często za każde zło winiono właśnie kobietę, widząc w niej czarownicę czy niezdolną do obdarzenia swojego męża męskim potomkiem. Życie białogłowych nie było usłane różami, oczywiście lepiej urodzone damy borykały się z mniejszą liczbą problemów, jednak nawet one nie miały prawa głosu. Najlepszym przykładem jest sześć żon Henryka VIII, królowych, których los nie oszczędził.

Amy Licence w swoim dziele „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” przedstawia relacje panujące w czasach rządów tej właśnie dynastii pomiędzy kobietami i mężczyznami. Książka ta to swego rodzaju badania nad macierzyńskimi i małżeńskimi doświadczeniami królowych z wspomnianej dynastii, od roku 1485 do 1603. W sposób bardzo jasny i przejrzysty autorka szczegółowo opisuje poszczególne związki, przy okazji poszerzając wiedzę czytelnika w zakresie panujących w tamtym okresie przesądów czy położniczych prawideł.

Książka została podzielona na jedenaście rozdziałów. Każdy z nich skupią się na innych osobach czy związkach. Historię podróży po małżeńskich perypetiach Tudorów autorka rozpoczyna od związku Elżbiety Yorki i Henryka VII. W pierwszym rozdziale Licence wspomina o uroczystości i przebiegu ceremonii zaślubin pary: wyglądzie komnaty, gdzie odbył się ślub, spisie jadła, by później przedstawić los pierwszego dziedzica Tudorów – Artura. Kolejna część również została poświęcona Elżbiecie i Henrykowi VII, tym razem skupiając się na zabobonach związanych z okresem zajścia w ciążę i porodu oraz postaci najbardziej znanego Tudora, Henryka VIII.

Trzecia oraz czwarta część odnoszą się do relacji wspomnianego wyżej Henryka VIII oraz jego pierwszej żony, Katarzyny Aragońskiej. Dodatkowo autorka wplata w historię małżeństwa informacje dotyczące metod aborcji stosowanych w XVI wieku oraz o roli akuszerek. Jak wiadomo Katarzyna miała przed Henrykiem innego małżonka, jego brata. Losy pierwszego ukochanego królowej oraz przebieg zaręczyn z Henrykiem VIII zostają szczegółowo opisane w tych właśnie rozdziałach.

Zanim dowiemy się kilku ważnych informacji o kolejnej żonie Tudora, Licence poświęca jeden z rozdziałów, piąty, romansom Henryka. Ten z Elżbietą Blount okazał się nader owocny, kobieta obdarzyła swojego króla potomkiem, natomiast drugi, z Marią Boleyn trwał krótko i jest pełny niewiadomych, jeżeli chodzi o królewskich potomków.

Kolejne rozdziały to historie miłostek, ślubów i skandali dotyczące kolejnych żon Henryka VIII: Anny Boleyn, Jane Seymour, Anny Kliwijskiej, Katarzyny Howard oraz Katarzyny Parr. Część dziesiąta i jedenasta dotyczy natomiast potomków Henryka VIII.

„W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” to nie tylko pozycja, która przybliża nam miłosne meandry związków Tudorów, zwłaszcza Henryka VIII, ale również dzieło przybliżające panujące w tamtych latach przekonania dotyczące kwestii porodu i ciąży. Opisane metody stosowane podczas porodów mogą zadziwiać i przerażać współczesne kobiety. Stopień śmiertelności, zarówno wśród rodzących , jak i dzieci, nie zadziwia tak bardzo, kiedy weźmie się pod uwagę zaniedbania towarzyszące czynności.

Tak jak zostało to wspomniane na początku, kobiety nie posiadały w tamtych czasach prawie żadnej władzy. Kiedy zachodziły w ciążę musiały udać się w odosobnienie, sumiennie przestrzegać zabobonnych praktyk, ograniczyć kontakty z mężczyznami oraz wydać na świat dziedzica rodu. Kiedy tylko coś nie szło zgodnie z ustalonym schematem, winą obarczano albo rodzącą, albo towarzyszące jej kobiety.

Wprawdzie pozycji przedstawiających losy żon Henryka VIII powstało już całkiem sporo, i zapewne w przyszłości pojawi się ich jeszcze więcej, jednak w dziele Amy Licence nie chodzi tylko o pokazanie miłosnych historii, ale podkreśleniu roli kobiety, pokazaniu, że na płci pięknej ciążyło wielkie brzemię.

Ta książka to idealne uzupełnienie wiadomości dotyczących Tudorów. W sposób bardzo przejrzysty autorka zabiera czytelnika w podróż w przeszłość, by pokazać mu jaka presja była wywierana na kobiety, zwłaszcza królowe. Danie swojemu małżonkowi męskiego potomka dominowało życie kobiety, w przeciwnym razie jej pozycja była zagrożona, o czym świadczą liczne przykłady kolejnych żon Henryka VIII.

Monika „Katriona” Doerre

Czytam-Sobie | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Właśnie takie opracowania historyczne lubię najbardziej: nie wojny i ich przebieg czy rozgrywki polityczne, a codzienne życie w dawnych epokach.
Ta książka pokazuje życie codzienne „od łoża”. Ale o seksie jest tu właściwie nie za wiele - wbrew temu co na okładce czy w opisie. Głównie o tym co potem, czyli ciąża, połóg, śmierć dzieci i matek. O tym, że kobiety chciały wychodzić za mąż, choć były świadome tego, że są jednie narzędziem rozrodu, przedłużenia linii rodowej czy dynastii. O tym, jak potwornie bały się ciąży, a szczególnie porodu i połogu, bo towarzyszyły temu dramatyczne przeżycia: nie tylko ból w czasie porodu, ale w większości liczne powikłania – a co za tym idzie – straszliwe cierpienia już po porodzie, nawet gdy poród odbył się prawidłowo. A śmiertelność była zatrważająca, zarówno dzieci, jak i kobiet. Dowiadujemy się o zwyczajach dotyczących ślubu, nocy poślubnej, ciąży, porodu i połogu. I wcale nie tylko o królowych czy księżniczkach, także o zwyczajnych kobietach...

migotynka | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Każda ze znanych mi kobiet chociaż raz w życiu zastanawiała się, jak kiedyś kobiety radziły sobie z zachowaniem higieny, sprawami łóżkowymi, ciążą, porodem i połogiem. W dzisiejszych czasach wszystkie produkty potrzebne współczesnej kobiecie są na wyciągnięcie ręki a medycyna stoi na wysokim poziomie. A jak było w średniowieczu? Czym była kobieta niewieścia? Czy dwór wiedział, co to intymność i dyskrecja? W jaki sposób dbano o higienę? Jak wyglądał poród i ceremonia oczyszczenia? W jaki sposób kobiety starały się regulować swoją płodność?. Książka Amy Licence odpowiada na wszystkie pytania.

Jedenaście kobiet. Jedenaście różnych, często tragicznych historii. Elżbieta York, Katarzyna Aragońska, Anna Boleyn, Maria Tudor, Maria Boleyn, Elżbieta Blount, Jane Seymour, Anna Kliwijska, Katarzyna Howard, Katarzyna Parr, Elżbieta I. Każdą z nich łączy osoba Henryka VIII - kochanka, męża i ojca. Zdecydowana większość z nich miała tylko jedno pragnienie - urodzić żywe i zdrowe dziecko. W...

Kasia | 2015-12-30
Przeczytana: 2015 rok

Gorąco polecam książkę Amy Licence nie tylko miłośnikom opowieści o Tudorach, ale wszystkim zainteresowanym historią, zwłaszcza w jej społecznym aspekcie.

Cała opinia:

Karolina | 2015-05-31

Przyznam szczerze, że po tytule spodziewałam się czegoś innego. Miałam nadzieję na odkrycie jakichś pikantnych tajemnic alkowy Tudorów, mniejszych i większych fetyszy, nieznanych mi romansów i zdrad.

Sporą niespodzianką dla mnie było, gdy okazało się, że jest to popularnonaukowa opowieść zasadniczo na temat prokreacji, okresu ciąży, połogów i wychowywania dzieci. Jest to również obraz kobiet czasów Tudorów, ich opłakanej sytuacji w kraju patriarchatu, niezachwianej i absolutnej władzy mężczyzn i spychaniu kobiet na marginalne pozycje.

Dziś wydaje się wręcz nieprawdopodobne, jak wiele zabobonów funkcjonowało w tamtych czasach. Przyczyną większości poronień, śmierci przy porodzie a także śmierci we wczesnym niemowlęctwie była nikła wiedza medyczna, w szczególności ginekologiczna, brak świadomości o kluczowej roli higieny (położne nie myły rąk przed czy w trakcie porodu!), a także złe warunki w jakich kobiety dorastały, żyły, a także rodziły. I dotyczyło to zarówno tych wysoko...

Myszka | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Przeczytałam z wypiekami na twarzy! Nawet lepsze od serialu o Tudorach, który mogłabym oglądać na okrągło! Słyszałam, że jest cały cykl książkowy o Tudorach i chyba bedę musiała go poszukać. (W tym miejscu puszczam oczko do mojego chłopaka - może Mikołaj by mi go przyniósł pod choinkę?)...

Zuza Pytkowska | 2015-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Bardzo dobra, nie tylko dla zainteresowanych historią i rodziną Tudorów, ale także dla każdego, kogo interesują dawne dzieje i niegdysiejsze zwyczaje. Autorka w bardzo przystępny sposób przedstawia życie XVI-wiecznej kobiety i co jest wielkim plusem, podaje zarówno przykłady arystokratek, jak i zwyczajnych mieszczanek, czy nawet biedaczek. Jedynym minusem książki może być lekki chaos i przerywanie ciągniętego wątku innym.

asenata | 2019-03-15
Na półkach: 2019, Przeczytane, Historia
Przeczytana: 13 marca 2019

Super książka, lekko napisana, świetnie się ją czyta. Treść jak w tytule, ale nie chodzi o seks, a o dziedziczenie tronu :) Zabierałam się do niej z pół roku, przekładałam z kąta w kąt, ale się doczekała. Polecam.

| 2014-12-01
Fealrin | 2015-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Gdyby autorka trzymała się ściślej konkretnie historii z życia Tudorów to mimo, że książka byłaby mniejsza objętościowo to zdecydowanie bardziej przypadłaby mi do gustu. Ciągłe wymienianie licznych i obcych mi nazwisk zwykłych ludzi oraz ich historii nudziło mnie. Zdaję sobie też sprawę, że tematyka niektórych żon Henryka VIII nie obfituje w pewne informacje, jednak chociażby Katarzynie Howard poskąpiono zainteresowania. Poza tym irytujące było powtarzanie się informacji, przez co czasami miałam wrażenie, że kolejny raz czytam ten sam akapit, chociaż dawno byłam w innym rozdziale.

Emerald | 2016-10-23
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2016
Przeczytana: 23 października 2016

Niech nikogo nie zmyli tytuł - to nie pikantne historie z alkowy, ale opisy kobiecych spraw - porodu, połogu, antykoncepcji. Czy narodziny dziecka w pałacu znacznie różniły się od narodzin w chłopskiej chacie? Kim naprawdę były akuszerki, lekarze, co wiedzieli (a raczej czego nie)? Jak posiadanie potomstwa i poronienia wpłynęły na losy Tudorów? Bez zbędnej historiografii, bardzo ciekawie.