Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: TAPPI
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Darmowe dodatki Edytuj książkę
AMisz

Kolejna część przygód Wikinga Tappiego. Krótkie, ciepłe, pięknie zilustrowane opowiadania o Tappim i jego przyjaciołach. Pełne dobrych emocji, podpowiadające dzieciom czym jest przyjaźń, jak odróżnić dobro od zła itp. Idealne do wspólnego czytania przed snem w domu i przedszkolu. Seria opowieści o Tappim i jego przyjaciołach porusza tematy bliskie dzieciom w wieku przedszkolnym. Bohaterowie...

Kolejna część przygód Wikinga Tappiego.
Seria opowieści o Tappim i jego przyjaciołach porusza tematy bliskie dzieciom w wieku przedszkolnym. Bohaterowie przeżywają podobne troski, co dzieci, dzięki czemu mały czytelnik może zmierzyć się z własnymi lękami i kłopotami. Seria zawiera klasyczne baśniowe elementy: dobrzy i xli bohaterowie, dobro nagradza zło, silniejsi i odważniejsi pomagają tych słabszych, przyjaźń i lojalność wygrywa z podłością.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2014

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6123

Czując druk nosem

Kolejny tom przygód Tappiego, wikinga o gołębim sercu, przynosi, jak zwykle, dziesięć nowych historii z życia głównego bohatera i jego przyjaciół. Znów można wraz z bohaterami pochodzić po Szepczącym Lesie i odwiedzić jego rozmaitych mieszkańców. Każdy z nich może stać się bohaterem jakiejś ciekawej historii i przeżyć różne przygody. Opowieści utrzymane są w dalszym ciągu w klimacie ciepłych, kojących bajkowych historii do czytania przed snem, otulających małego czytelnika przytulnymi słowami. Amatorzy ambitnych trudnych bajek nie znajdą tu raczej nic dla siebie i tak miało był – książka bowiem ma za zadanie ukoić i przynieść pozytywne przesłanie, trudne tematy zostawiając innym publikacjom.

Niektóre z opowiastek zawierają morał wyrażony wprost przez narratora lub jednego z bohaterów, inne wymagają sformułowania ich samodzielnie przez czytelnika. Z jednej strony można to poczytywać za zaletę tego tytułu (oraz pozostałych z serii), jako że autor nie stara się na siłę okrasić  każdej historii dydaktyczną pointą (co zalatywałoby moralizatorstwem rodem z poprzednich dziesięcioleci). Z drugiej jednak strony sprawia to, że poszczególne opowieści różnią się objętością i konstrukcją a w rezultacie – pod względem formalnym – nie do końca do siebie przystają i sprawiają, że tom nie jest spójny. Natomiast dla przeciwwagi warto podkreślić, że styl poszczególnych historii jest podobny i dotyczy to również klimatu całości.

Tym razem pojawia się, zasługujący na uznanie, wątek promowania...

Tym razem pojawia się, zasługujący na uznanie, wątek promowania czytelnictwa i niuchania wśród książek. Wypada tylko żałować, że nie znajduje on kontynuacji w dalszych opowieściach, choćby tylko jednozdaniowej wzmianki. Podobnie rzecz wygląda w kwestii ilustracji (skądinąd sympatycznych) tego wątku – są tylko dwie i nie bardzo obrazują temat. Oprócz tego fani Tappiego znajdą wśród poruszanych tematów znane już kwestie znaczenia przyjaźni, pomocy innym czy bezinteresowności, znów będą mogli zastanowić się nad tolerancją dla inności czy problemami bezpieczeństwa i rozsądnej zabawy. Książeczkę można czytać jako całość lub każde z opowiadań oddzielnie, ponieważ stanowią one zamknięte całości. Na pewno zaciekawią i przyciągną czytelników w wieku przedszkolnym. A może nawet skłonią ich do sięgnięcia po wiedzę na temat Wikingów i ich historii?

Jowita Marzec

ilo99 | 2017-10-18
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 18 października 2017

Z twórczością Marcina Mortki znam się nie od dziś. Zaczynałam od „Karaibskiej krucjaty”, która wcale mnie nie zachwyciła, po czym dałam mu jeszcze jedną szansę sięgając po „Morza Wszeteczne” i zaśmiewałam się do łez podczas lektury, a ostatnio pochłonęłam nie wiem kiedy trylogię „Pod pękniętym niebem”. Dlatego z niejaką ostrożnością otworzyłam książkę o przygodach Tappiego. Lecz urzekła mnie niemal od pierwszej strony. Postacie są różnorodne, choć głównie zwierzęce. Mają swoje przywary, lecz potrafią zdobyć się na wysiłek naprawienia krzywd, bądź popełnionych błędów. No, i oczywiście, jest Tappi, przysłowiowy lek na całe zło – łagodzi spory, zabiera przyjaciół w ciekawe miejsca, uspokaja i uczy pomagać sobie nawzajem. Dziecko z uwagą słucha o przygodach trolli, wiewiórki, reniferka i reszty bohaterów. Bawią je ich imiona, przejmuje się ich losem, a przy okazji, w zupełnie nienachalny sposób, uczy się jak należy postępować. I ten pozytywny przekaz jest dla mnie najważniejszy. Bo...

kultur-alnie | 2015-11-05
Przeczytana: 16 lutego 2015

Mieszkańców Szepczącego Lasu lubię bardzo. Tappi to taki mądry, ciepły, empatyczny wiking, z którym można o wszystkim pogadać. Krótkie teksty opowiadają dzieciom o przyjaźni, strachu, pomaganiu bliskim, sprawianiu przyjemności. W tym tomie dodatkowo wyprawa do niezwykłego miejsca, po wyjściu z którego każdy jest szczęśliwy:)

Pamiętacie Tappiego? Jestem pewna, że jeśli zaglądacie na naszą stronę to doskonale znacie już tego wielkiego i przesympatycznego wikinga, bo pisałam o nim już kilkakrotnie :) A dlaczego tak "ciągle" o nim wypisuję? Oczywiście dlatego, że Nikodem go uwielbia i ja też go uwielbiam. Zarówno jego jak i wszystkich jego cudnych przyjaciół z Szepczącego Lasu. Mam nadzieję, że i Wam do gustu przypadły te książeczki dlatego staram się pokazywać wszystkie coraz to nowsze i równie ciekawe opowieści :)

Seria "Tappi i przyjaciele" to seria, która powstała dla młodszych czytelników. Tak naprawdę wszystko zaczęło się od książki "Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu". Ta książka ukazała się około dwóch lat temu i z powodu dużej ilości tekstu i małej ilości ilustracji przeznaczona jest dla starszych dzieciaków, powiedziałabym, że tak dla 9-10 letnich.

Od tamtej pory powstały jeszcze dwie inne części dla starszych czytelników oraz cztery dla tych młodszych :) I właśnie dzisiaj chciałabym...

Patrycja | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019