Historia Grecji nowożytnej

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historyczna

Książka przedstawia dzieje tego kraju od schyłku XVIII w., kiedy rozpoczął się proces odrodzenia narodowego Greków, aż po początek XXI w. w którym Grecja, członek Unii Europejskiej od 1981 r., weszła jako nowoczesne państwo o ugruntowanej demokracji.

Elevander | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Z historią Grecji nowożytnej mamy pewien problem. Ani to Grecja antyczna, ani bizantyńska: takie trochę nie wiadomo co. Richard Clogg w sposób zwięzły ukazał dzieje Grecji nowożytnej od roku 1770 (umowny początek procesu odrodzenia narodowego Greków) po początek XXI stulecia. Narracja ma charakter chronologiczny, a dotyczy głównie zagadnień polityki zewnętrznej i wewnętrznej. Siłą rzeczy dłuższe są rozdziały poświęcone burzliwemu stuleciu dwudziestemu. Książka napisana jest językiem przystępnym i dobrze się ją czyta. Wzbogacona została o liczne ilustracje, przy czym podpisy pod nimi są za długie, często też dublują informacje w tekście głównym. Za to minus. Na plus zasługują natomiast liczne biogramy i tabele zamieszczone na końcu pracy: najważniejsze postacie i daty są tam ładnie wyłożone, idealnie do powtórki. Warto przeczytać, bo burzliwe dzieje Grecji są nam Polakom bardzo mało znane, niewiele o nich napisano po polsku, a losy narodu, który ukształtował ongiś europejską...

Arckov | 2011-03-04
puchatek13 | 2016-07-03