Ofiara Polikseny

Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal
kryminał, archeologia, Troja
geokuba

Inne wydania

Praca archeologa jeszcze nigdy nie była tak niebezpieczna. Przekonują się o tym Pola Mor i jej ekipa podczas wykopalisk w starożytnej Troi. Kłopoty zaczynają się tuż po odkryciu tajemniczego szkieletu, najprawdopodobniej szczątków mitycznej Polikseny. Naukowcy nie zdążą nacieszyć się sensacyjnym znaleziskiem, gdyż Mario Ybl, antropolog z ich zespołu, natrafia na inne zwłoki, tym razem......

Praca archeologa jeszcze nigdy nie była tak niebezpieczna.
Przekonują się o tym Pola Mor i jej ekipa podczas wykopalisk w starożytnej Troi. Kłopoty zaczynają się tuż po odkryciu tajemniczego szkieletu, najprawdopodobniej szczątków mitycznej Polikseny. Naukowcy nie zdążą nacieszyć się sensacyjnym znaleziskiem, gdyż Mario Ybl, antropolog z ich zespołu, natrafia na inne zwłoki, tym razem... współczesne.
Jak to możliwe, ze grecka mitologia nieoczekiwanie staje się rzeczywistością? Czy ktoś z naukowców jest zarazem wyrafinowanym mordercą? Upał, trupy i sporo humoru - Ofiara polikseny to wciągający kryminał archeologiczny.
Powieść Ofiara Polikseny otrzymała nagrodę Wielkiego Kalibru w 2013 roku.

źródło opisu: Grupa Wydawnicza Foksal, 2014

źródło okładki: zdjęcie autorskie

• Zostawić Daringham Hall
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne

7 (47 ocen i opinii)
Ósme życie (dla Brilki)
Nino Haratischwili

8,91 (11 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Spotlight. Zdrada
Sacha Pfeiffer , Michael Rezendes , Walter Robinson , Matt Carrol

8,42 (12 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Beata | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Bardzo dobra powieść, choć moim zdaniem to parodia kryminałów. Akcja osadzona na wykopaliskach archeologicznych w Turcji, dowiadujemy się wielu szczegółów dotyczących pracy archeologów oraz patologów itd. Ale mnie najbardziej podobało się poczucie humoru głównego bohatera oraz jego osoba i działalność detektywistyczna - chaotyczna i amatorska, ale pełna zapału:) - jako się rzekło - doskonała parodia powieści kryminalnych.

Marago | 2015-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

"Ofiara Polikseny" autorstwa Marty Guzowskiej pozwoliła mi na jakiś czas odpłynąć od rzeczywistości. To intrygujący kryminał ze wspaniałym tłem archeologicznym. Nic dziwnego - autorka jest panią doktor archeologii, a akcja powieści rozgrywa się na terenie obecnej Turcji, na stanowiskach archeologicznych Troi. Jeżeli specjalista danej dziedziny pisze z zacięciem książkę, a w dodatku potrafi posługiwać się pięknym językiem, ma pomysł na suspens - to powstaje z tego rzecz wyjątkowa. I powstała. Od "Ofiary Polikseny" nie mogłam się oderwać. Do tego stopnia, że z wielką przyjemnością zaczęłam pochłaniać kolejną powieść kryminalną Marty Guzowskiej, czego i Państwu życzę.

Koronczarka | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

No rewelacja moi kochani! Książkę określa się jako kryminał, ale ja powiedziałabym, że to pastisz kryminałów. Główny bohater to przerysowany komisarz Wallender czy bohaterowie Krajewscy czy Czubajowscy. Po przejściach (właśnie rzuciła go cud dziewczyna i nic dziwnego), nadużywający alkoholu, niekonwencjonalny. Śledztwo prowadzi w sposób dyletancki, chaotyczny, po pijaku rzucający oskarżenia na prawo i lewo. Zakończenie zaskakuje samego głównego bohatera nic nie mówiąc już o czytelniku. Autorka w widoczny sposób bawi się swoim bohaterem, czytelnikiem, a przy tej okazji odsłania kulisy swojego zawodu - jest archeologiem i uczestniczyła w pracach na terenie Troi, gdzie właśnie toczy się akcja jej powieści. Wszystko niezwykle ciekawe.

Mako | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kryminały
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Na wykopaliskach starożytnej Troi dochodzi do serii morderstw inspirowanych mitologicznymi wydarzeniami. Antropolog Mario Ybl chce odkryć prawdę, kto z ekipy archeologów stoi za tymi zbrodniami.
I w zasadzie o fabule trudno więcej napisać, bo mimo sporej objętości nie została ona niepotrzebnie zagmatwana. I dobrze, bo prostota w kryminałach potrafi być zaletą.
Wypełniaczem są tutaj dialogi, w zamierzeniu zapewne zabawne, ale mnie nie śmieszyły, a czasem wręcz wydawały się prostackie. Być może miały oddawać klimat grupowy na wyprawach archeologicznych, w których uczestniczyła autorka, ale na potrzeby literatury chyba wolałabym, żeby nadała im więcej polotu i finezji. Na dodatek pewne frazy powtarzały się do znudzenia. Książkę możnaby również odchudzić, usuwając mnóstwo niepotrzebnych opisów, ani nie wnoszących nic do intrygi, ani nie odmalowujących tła wydarzeń.
Główny bohater irytował mnie jak rzadko kiedy. Jego arogancja i bezczelność została posunięta jak dla mnie do karykatury....

OkiemMK | 2014-01-10

Ofiara Polikseny to krwawe morderstwa, rytuały z przed wieków i zagadki w archeologicznym stylu. Dodajmy do tego przywary ludzkie, specyficzny humor głównego bohatera, który zaprezentowałam częściowo w cytatach i wyrafinowanego mordercę...zapowiada się smakowicie...
Grupa archeologów podczas wykopalisk na terenie starożytnej Troi odkrywa tajemniczy szkielet - najprawdopodobniej mitycznej postaci Polikseny złożonej w ofierze - najmłodszej córki króla Prima, branki wodza Achillesa. Jeśli ta historia okaże się prawdą - będzie to odkrycie na skalę światową. Prace trwają. Kilka dni później antropolog Mario Ybl trafia na terenie wykopalisk na współczesną zbrodnię popełnioną w ramach jakiegoś starożytnego rytuału...Czy te sprawy się ze sobą łączą? Jakie motywy odkryjemy w sprawie tych zbrodni?

Ofiara Polikseny to ciekawa lektura, którą czytało mi się niezwykle szybko. Jej największym atutem dla mnie był wątek archeologiczny i specyficzny humor. Wątki i akcja przedstawione w książce były...

Profesor Mario Ybl (choć wolę sarkastyczne Jebl Griffina) Pijak, Błazen i Cynik jak sam siebie nazywa. Dla wiadomości Poli: najlepszy antropolog jakiego zna, i o niebo lepszy od wielu, których nie zna. Cierpiący na nyktofobię egocentryk i sól w oku niemal każdego z kim współpracuje. Naukowiec z najwyższej półki cierpiący na totalny tumiwisizm.
Pierwszym niezaprzeczalnym plusem tej książki są bardzo dobrze zarysowane postacie i solidne osadzenie w realiach. Drugim- specyficzny humor i język często ślizgający się od banału do banału, ale przez to mający swój niezaprzeczalny urok.
Nie jest to kryminał najwyższych lotów z nie wiadomo jakim suspensem i zapewne na polskim rynku jest więcej pozycji, które zasługują na nagrodę Wielkiego Kalibru bardziej niż ta. Mimo wszystko nie podzielam skrajnie negatywnych opinii dużej części czytelników, bo książka mnie rozbawiła, a cenię sobie ludzi, którzy umieją mnie rozśmieszyć.

NOTATKI:

Poliksena była najmłodszą córką króla Troi Priama i...

nellanna | 2014-11-28

Przykład powieści kryminalnej, z dużą zawartością wiedzy wszelakiej; zarówno specjalistycznie archeologicznej, antropologicznej, jak i z zakresu medycyny sądowej.Czasami odnosiłam wrażenie, że autorka korzysta z fachowych konsultacji. Dysponuje bazą danych, które koniecznie zobowiązała się sprzedać!Aż chciało się robić notatki, bo człowiek nie zna dnia ani godziny... Dowcipny chociaż czasami irytujący bohater.Niestety, sama intryga mnie rozczarowała.
Może następna odsłona mnie bardziej przekona?

BeataBe | 2012-09-05
Przeczytana: 05 września 2012

Ta autorka ma talent i ogromny potencjał. Świetnie skonstruowany główny bohater. Świetnie ukazane tło powieści. Książka ma klimat i jest naprawdę solidnie napisana. Jednak ma mały minus. Jak na powieść kryminalną to właściwie duży. Historia kryminalna niespecjalnie ciekawa. Nie porywa. Przewidywalna. Właściwie sama w połowie książki przewidziałam możliwych sprawców i ich motywy. A tak nie powinno być. W kolejnej książce liczę jednak na więcej.

Przeczytana: 12 stycznia 2012

Troja, miasto, ku…, wolności!*

„Ofiara Polikseny” Marta Guzowska
wyd. W.A.B.
rok: 2012
str. 432
Ocena: 4,5/6

Ofiara Polikseny jest debiutancką powieścią doktor Marty Guzowskiej, pani archeolog, pracującej dla Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka obecnie mieszka w Wiedniu i od dwunastu lat jest członkiem ekipy wykopaliskowej w Troi. Książka, którą właśnie miałam okazję przeczytać, jest pierwszą częścią cyklu kryminalno-archeologicznego, którego głównym bohaterem jest Mario Ybl.

Przyznam szczerze, że wyczekiwałam tej pozycji z niecierpliwością. Niezmiernie zaintrygował mnie opis tej powieści, przede wszystkim zaś fakt, iż jej clue miało dotykać kwestii związanych z archeologią i antropologią. Jak się można domyślić są to tematy, które w jakiś tam sposób mnie fascynują i o których lubię od czasu do czasu dowiedzieć się odrobinę więcej. Książka trafiła do mnie akurat w czasie zwolnienia lekarskiego, co normalnie uznałabym za niezwykle pozytywne zrządzenie...

IzaReads | 2015-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2015

Mario Ybl, czyli słynny, główny bohater, o który tyle słyszałam.
Jest to bardzo dobrze wykreowana postać, która momentami wydaje się być przerysowana, ale taką nie jest. (Niestety, znam parę osób, które są tak samo bezczelne i aroganckie). I moim zdaniem idealnie wzbogaca historię. Mimo, że zachowuje się jak wielkie dziecko, które nikogo nie szanuje, jest na swój sposób bardzo uroczy. Jest to bohater, który niebywale mnie intryguje. W trakcie lektury, tylko czekałam co takiego zrobi lub powie. Swoimi tekstami wzbudzał śmiech na moich ustach i kręcenie głową jak dorosły facet może się tak zachowywać.
Domyślam się, że w takim podejściu do siebie i innych musi się kryć jakieś drugie dno i mam nadzieję, że w kolejnych tomach autorka choć trochę skupi się na problemach osobistych Maria.

Marta Guzowska oprócz interesującego głównego bohatera, stworzyła bardzo różnorodne postacie, które również polubiłam. Mamy tu biznesmana, który chce wesprzeć finansowo wykopaliska, szefa, któremu...

Nagrody Wielkiego Kalibru

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłosiła nominacje do jedenastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Ogłoszono szóstą edycję ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014! To z pewnością dobra nowina dla wszystkich, którzy piszą (albo mają taki zamiar).