Ofiara Polikseny

Cykl: Mario Ybl (tom 1) | Seria: Zima z kryminałem 2014
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal
5,92 (225 ocen i 48 opinii)
kryminał, archeologia, Troja
geokuba

Praca archeologa jeszcze nigdy nie była tak niebezpieczna. Przekonują się o tym Pola Mor i jej ekipa podczas wykopalisk w starożytnej Troi. Kłopoty zaczynają się tuż po odkryciu tajemniczego szkieletu, najprawdopodobniej szczątków mitycznej Polikseny. Naukowcy nie zdążą nacieszyć się sensacyjnym znaleziskiem, gdyż Mario Ybl, antropolog z ich zespołu, natrafia na inne zwłoki, tym razem......

Praca archeologa jeszcze nigdy nie była tak niebezpieczna.
Przekonują się o tym Pola Mor i jej ekipa podczas wykopalisk w starożytnej Troi. Kłopoty zaczynają się tuż po odkryciu tajemniczego szkieletu, najprawdopodobniej szczątków mitycznej Polikseny. Naukowcy nie zdążą nacieszyć się sensacyjnym znaleziskiem, gdyż Mario Ybl, antropolog z ich zespołu, natrafia na inne zwłoki, tym razem... współczesne.
Jak to możliwe, ze grecka mitologia nieoczekiwanie staje się rzeczywistością? Czy ktoś z naukowców jest zarazem wyrafinowanym mordercą? Upał, trupy i sporo humoru - Ofiara polikseny to wciągający kryminał archeologiczny.
Powieść Ofiara Polikseny otrzymała nagrodę Wielkiego Kalibru w 2013 roku.

źródło opisu: Grupa Wydawnicza Foksal, 2014

7,51 (370 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

6,85 (144 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marago | 2015-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

"Ofiara Polikseny" autorstwa Marty Guzowskiej pozwoliła mi na jakiś czas odpłynąć od rzeczywistości. To intrygujący kryminał ze wspaniałym tłem archeologicznym. Nic dziwnego - autorka jest panią doktor archeologii, a akcja powieści rozgrywa się na terenie obecnej Turcji, na stanowiskach archeologicznych Troi. Jeżeli specjalista danej dziedziny pisze z zacięciem książkę, a w dodatku potrafi posługiwać się pięknym językiem, ma pomysł na suspens - to powstaje z tego rzecz wyjątkowa. I powstała. Od "Ofiary Polikseny" nie mogłam się oderwać. Do tego stopnia, że z wielką przyjemnością zaczęłam pochłaniać kolejną powieść kryminalną Marty Guzowskiej, czego i Państwu życzę.

książek: 2097
Koronczarka | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

No rewelacja moi kochani! Książkę określa się jako kryminał, ale ja powiedziałabym, że to pastisz kryminałów. Główny bohater to przerysowany komisarz Wallender czy bohaterowie Krajewscy czy Czubajowscy. Po przejściach (właśnie rzuciła go cud dziewczyna i nic dziwnego), nadużywający alkoholu, niekonwencjonalny. Śledztwo prowadzi w sposób dyletancki, chaotyczny, po pijaku rzucający oskarżenia na prawo i lewo. Zakończenie zaskakuje samego głównego bohatera nic nie mówiąc już o czytelniku. Autorka w widoczny sposób bawi się swoim bohaterem, czytelnikiem, a przy tej okazji odsłania kulisy swojego zawodu - jest archeologiem i uczestniczyła w pracach na terenie Troi, gdzie właśnie toczy się akcja jej powieści. Wszystko niezwykle ciekawe.

Mako | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kryminały
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Na wykopaliskach starożytnej Troi dochodzi do serii morderstw inspirowanych mitologicznymi wydarzeniami. Antropolog Mario Ybl chce odkryć prawdę, kto z ekipy archeologów stoi za tymi zbrodniami.
I w zasadzie o fabule trudno więcej napisać, bo mimo sporej objętości nie została ona niepotrzebnie zagmatwana. I dobrze, bo prostota w kryminałach potrafi być zaletą.
Wypełniaczem są tutaj dialogi, w zamierzeniu zapewne zabawne, ale mnie nie śmieszyły, a czasem wręcz wydawały się prostackie. Być może miały oddawać klimat grupowy na wyprawach archeologicznych, w których uczestniczyła autorka, ale na potrzeby literatury chyba wolałabym, żeby nadała im więcej polotu i finezji. Na dodatek pewne frazy powtarzały się do znudzenia. Książkę możnaby również odchudzić, usuwając mnóstwo niepotrzebnych opisów, ani nie wnoszących nic do intrygi, ani nie odmalowujących tła wydarzeń.
Główny bohater irytował mnie jak rzadko kiedy. Jego arogancja i bezczelność została posunięta jak dla mnie do karykatury....

OkiemMK | 2014-01-10

Ofiara Polikseny to krwawe morderstwa, rytuały z przed wieków i zagadki w archeologicznym stylu. Dodajmy do tego przywary ludzkie, specyficzny humor głównego bohatera, który zaprezentowałam częściowo w cytatach i wyrafinowanego mordercę...zapowiada się smakowicie...
Grupa archeologów podczas wykopalisk na terenie starożytnej Troi odkrywa tajemniczy szkielet - najprawdopodobniej mitycznej postaci Polikseny złożonej w ofierze - najmłodszej córki króla Prima, branki wodza Achillesa. Jeśli ta historia okaże się prawdą - będzie to odkrycie na skalę światową. Prace trwają. Kilka dni później antropolog Mario Ybl trafia na terenie wykopalisk na współczesną zbrodnię popełnioną w ramach jakiegoś starożytnego rytuału...Czy te sprawy się ze sobą łączą? Jakie motywy odkryjemy w sprawie tych zbrodni?

Ofiara Polikseny to ciekawa lektura, którą czytało mi się niezwykle szybko. Jej największym atutem dla mnie był wątek archeologiczny i specyficzny humor. Wątki i akcja przedstawione w książce były...

nellanna | 2014-11-28

Przykład powieści kryminalnej, z dużą zawartością wiedzy wszelakiej; zarówno specjalistycznie archeologicznej, antropologicznej, jak i z zakresu medycyny sądowej.Czasami odnosiłam wrażenie, że autorka korzysta z fachowych konsultacji. Dysponuje bazą danych, które koniecznie zobowiązała się sprzedać!Aż chciało się robić notatki, bo człowiek nie zna dnia ani godziny... Dowcipny chociaż czasami irytujący bohater.Niestety, sama intryga mnie rozczarowała.
Może następna odsłona mnie bardziej przekona?

Profesor Mario Ybl (choć wolę sarkastyczne Jebl Griffina) Pijak, Błazen i Cynik jak sam siebie nazywa. Dla wiadomości Poli: najlepszy antropolog jakiego zna, i o niebo lepszy od wielu, których nie zna. Cierpiący na nyktofobię egocentryk i sól w oku niemal każdego z kim współpracuje. Naukowiec z najwyższej półki cierpiący na totalny tumiwisizm.
Pierwszym niezaprzeczalnym plusem tej książki są bardzo dobrze zarysowane postacie i solidne osadzenie w realiach. Drugim- specyficzny humor i język często ślizgający się od banału do banału, ale przez to mający swój niezaprzeczalny urok.
Nie jest to kryminał najwyższych lotów z nie wiadomo jakim suspensem i zapewne na polskim rynku jest więcej pozycji, które zasługują na nagrodę Wielkiego Kalibru bardziej niż ta. Mimo wszystko nie podzielam skrajnie negatywnych opinii dużej części czytelników, bo książka mnie rozbawiła, a cenię sobie ludzi, którzy umieją mnie rozśmieszyć.

BeataBe | 2012-09-05
Przeczytana: 05 września 2012

Ta autorka ma talent i ogromny potencjał. Świetnie skonstruowany główny bohater. Świetnie ukazane tło powieści. Książka ma klimat i jest naprawdę solidnie napisana. Jednak ma mały minus. Jak na powieść kryminalną to właściwie duży. Historia kryminalna niespecjalnie ciekawa. Nie porywa. Przewidywalna. Właściwie sama w połowie książki przewidziałam możliwych sprawców i ich motywy. A tak nie powinno być. W kolejnej książce liczę jednak na więcej.

ewanna | 2014-03-03

Jeśli to jest najlepszy polski kryminał bodajże 2012 roku, to ja się boję zaglądać do reszty. Nie, żeby było bardzo źle. Choć żarty są nadciągane i nieśmieszne, a fabuła średnio skomplikowana, niestety - z rozczarowującą mnie końcówką. Zadowalające - opisy archeologiczne - czegoś się tam douczyłam, choć jako historyk dorabiający w wakacje na wykopaliskach (polskich co prawda) - to mało. No i opisy sądowo - rozkładowe, dosadne, ale w sumie ciekawe. Tyle tylko, że nie na tym powinien polegać kryminał. Mnie rozczarowało.

Joanna | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, Autorzy polscy

Ilość stron: 429

To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Jest to kryminał z archeologią w tle. Nie interesuje mnie ta dziedzina, jednak tu jest przedstawiona ciekawie i z humorem. Bardzo dobrze się to czyta i szubko. Wątek kryminalny zaciekawia od początku. Nie miałam podejrzeń co do tego kto zabił. Zakończenie mnie zaskoczyło. Na pewno przeczytam coś jeszcze tej autorki.

„Ofiara Polikseny” polecam każdemu.

Sylwia | 2012-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Troja, miasto, ku…, wolności!*

„Ofiara Polikseny” Marta Guzowska
wyd. W.A.B.
rok: 2012
str. 432
Ocena: 4,5/6

Ofiara Polikseny jest debiutancką powieścią doktor Marty Guzowskiej, pani archeolog, pracującej dla Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka obecnie mieszka w Wiedniu i od dwunastu lat jest członkiem ekipy wykopaliskowej w Troi. Książka, którą właśnie miałam okazję przeczytać, jest pierwszą częścią cyklu kryminalno-archeologicznego, którego głównym bohaterem jest Mario Ybl.

Przyznam szczerze, że wyczekiwałam tej pozycji z niecierpliwością. Niezmiernie zaintrygował mnie opis tej powieści, przede wszystkim zaś fakt, iż jej clue miało dotykać kwestii związanych z archeologią i antropologią. Jak się można domyślić są to tematy, które w jakiś tam sposób mnie fascynują i o których lubię od czasu do czasu dowiedzieć się odrobinę więcej. Książka trafiła do mnie akurat w czasie zwolnienia lekarskiego, co normalnie uznałabym za niezwykle pozytywne zrządzenie...