Okładka książki Ofiara Polikseny

Ofiara Polikseny

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mario Ybl, Zima z kryminałem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Grupa Wydawnicza Foksal
kryminał, archeologia, Troja
typ
papier
geokuba
5.74 (108 ocen i 21 opinii)

Opis książki

Praca archeologa jeszcze nigdy nie była tak niebezpieczna. Przekonują się o tym Pola Mor i jej ekipa podczas wykopalisk w starożytnej Troi. Kłopoty zaczynają się tuż po odkryciu tajemniczego szkieletu, najprawdopodobniej szczątków mitycznej Polikseny. Naukowcy nie zdążą nacieszyć się sensacyjnym znaleziskiem, gdyż Mario Ybl, antropolog z ich zespołu, natrafia na inne zwłoki, tym razem... współczes...

Praca archeologa jeszcze nigdy nie była tak niebezpieczna.
Przekonują się o tym Pola Mor i jej ekipa podczas wykopalisk w starożytnej Troi. Kłopoty zaczynają się tuż po odkryciu tajemniczego szkieletu, najprawdopodobniej szczątków mitycznej Polikseny. Naukowcy nie zdążą nacieszyć się sensacyjnym znaleziskiem, gdyż Mario Ybl, antropolog z ich zespołu, natrafia na inne zwłoki, tym razem... współczesne.
Jak to możliwe, ze grecka mitologia nieoczekiwanie staje się rzeczywistością? Czy ktoś z naukowców jest zarazem wyrafinowanym mordercą? Upał, trupy i sporo humoru - Ofiara polikseny to wciągający kryminał archeologiczny.
Powieść Ofiara Polikseny otrzymała nagrodę Wielkiego Kalibru w 2013 roku.

źródło opisu: Grupa Wydawnicza Foksal, 2014

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
MKCzytuje | 2014-01-10

Ofiara Polikseny to krwawe morderstwa, rytuały z przed wieków i zagadki w archeologicznym stylu. Dodajmy do tego przywary ludzkie, specyficzny humor głównego bohatera, który zaprezentowałam częściowo w cytatach i wyrafinowanego mordercę...zapowiada się smakowicie...
Grupa archeologów podczas wykopalisk na terenie starożytnej Troi odkrywa tajemniczy szkielet - najprawdopodobniej mitycznej postaci Polikseny złożonej w ofierze - najmłodszej córki króla Prima, branki wodza Achillesa. Jeśli ta historia okaże się prawdą - będzie to odkrycie na skalę światową. Prace trwają. Kilka dni później antropolog Mario Ybl trafia na terenie wykopalisk na współczesną zbrodnię popełnioną w ramach jakiegoś starożytnego rytuału...Czy te sprawy się ze sobą łączą? Jakie motywy odkryjemy w sprawie tych zbrodni?

Ofiara Polikseny to ciekawa lektura, którą czytało mi się niezwykle szybko. Jej największym atutem dla mnie był wątek archeologiczny i specyficzny humor. Wątki i akcja przedstawione w książce były dość...

książek: 1913
Koronczarka | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

No rewelacja moi kochani! Książkę określa się jako kryminał, ale ja powiedziałabym, że to pastisz kryminałów. Główny bohater to przerysowany komisarz Wallender czy bohaterowie Krajewscy czy Czubajowscy. Po przejściach (właśnie rzuciła go cud dziewczyna i nic dziwnego), nadużywający alkoholu, niekonwencjonalny. Śledztwo prowadzi w sposób dyletancki, chaotyczny, po pijaku rzucający oskarżenia na prawo i lewo. Zakończenie zaskakuje samego głównego bohatera nic nie mówiąc już o czytelniku. Autorka w widoczny sposób bawi się swoim bohaterem, czytelnikiem, a przy tej okazji odsłania kulisy swojego zawodu - jest archeologiem i uczestniczyła w pracach na terenie Troi, gdzie właśnie toczy się akcja jej powieści. Wszystko niezwykle ciekawe.

ewanna | 2014-03-03

Jeśli to jest najlepszy polski kryminał bodajże 2012 roku, to ja się boję zaglądać do reszty. Nie, żeby było bardzo źle. Choć żarty są nadciągane i nieśmieszne, a fabuła średnio skomplikowana, niestety - z rozczarowującą mnie końcówką. Zadowalające - opisy archeologiczne - czegoś się tam douczyłam, choć jako historyk dorabiający w wakacje na wykopaliskach (polskich co prawda) - to mało. No i opisy sądowo - rozkładowe, dosadne, ale w sumie ciekawe. Tyle tylko, że nie na tym powinien polegać kryminał. Mnie rozczarowało.

Sylwia | 2012-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Troja, miasto, ku…, wolności!*

„Ofiara Polikseny” Marta Guzowska
wyd. W.A.B.
rok: 2012
str. 432
Ocena: 4,5/6

Ofiara Polikseny jest debiutancką powieścią doktor Marty Guzowskiej, pani archeolog, pracującej dla Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka obecnie mieszka w Wiedniu i od dwunastu lat jest członkiem ekipy wykopaliskowej w Troi. Książka, którą właśnie miałam okazję przeczytać, jest pierwszą częścią cyklu kryminalno-archeologicznego, którego głównym bohaterem jest Mario Ybl.

Przyznam szczerze, że wyczekiwałam tej pozycji z niecierpliwością. Niezmiernie zaintrygował mnie opis tej powieści, przede wszystkim zaś fakt, iż jej clue miało dotykać kwestii związanych z archeologią i antropologią. Jak się można domyślić są to tematy, które w jakiś tam sposób mnie fascynują i o których lubię od czasu do czasu dowiedzieć się odrobinę więcej. Książka trafiła do mnie akurat w czasie zwolnienia lekarskiego, co normalnie uznałabym za niezwykle pozytywne zrządzenie losu. Ni...

książek: 1954
bibliofil33 | 2014-07-08
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Profesor Mario Ybl (choć wolę sarkastyczne Jebl Griffina) Pijak, Błazen i Cynik jak sam siebie nazywa. Dla wiadomości Poli: najlepszy antropolog jakiego zna, i o niebo lepszy od wielu, których nie zna. Cierpiący na nyktofobię egocentryk i sól w oku niemal każdego z kim współpracuje. Naukowiec z najwyższej półki cierpiący na totalny tumiwisizm.
Pierwszym niezaprzeczalnym plusem tej książki są bardzo dobrze zarysowane postacie i solidne osadzenie w realiach. Drugim- specyficzny humor i język często ślizgający się od banału do banału, ale przez to mający swój niezaprzeczalny urok.
Nie jest to kryminał najwyższych lotów z nie wiadomo jakim suspensem i zapewne na polskim rynku jest więcej pozycji, które zasługują na nagrodę Wielkiego Kalibru bardziej niż ta. Mimo wszystko nie podzielam skrajnie negatywnych opinii dużej części czytelników, bo książka mnie rozbawiła, a cenię sobie ludzi, którzy umieją mnie rozśmieszyć.

BeataBe | 2012-09-05
Przeczytana: 05 września 2012

Ta autorka ma talent i ogromny potencjał. Świetnie skonstruowany główny bohater. Świetnie ukazane tło powieści. Książka ma klimat i jest naprawdę solidnie napisana. Jednak ma mały minus. Jak na powieść kryminalną to właściwie duży. Historia kryminalna niespecjalnie ciekawa. Nie porywa. Przewidywalna. Właściwie sama w połowie książki przewidziałam możliwych sprawców i ich motywy. A tak nie powinno być. W kolejnej książce liczę jednak na więcej.

Agnesscorpio | 2012-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2012

Każdy z nas chyba pamięta pasjonującą filmową serię o przygodach nieustraszonego archeologa. "Indiana Jones", mający twarz Harrisona Forda, był odważnym i niebywale męskim poszukiwaczem skarbów, przygód i tajemnic przeszłości. Jego atrybuty to kapelusz i lasso, krzywy uśmiech i cięta riposta.

Mario Ybl to światowej sławy antropolog, który, podobnie jak Jones, ma ostry język i niebywały refleks. Ale to chyba wszystkie analogie pomiędzy tymi postaciami. Mario, to bohater książki autorstwa Marty Guzowskiej, zatytułowanej "Ofiara Polikseny", wydanej przez wydawnictwo WAB.

Akcja książki toczy się w Turcji, nieopodal ruin Troi, gdzie grupa archeologów pracuje na wykopaliskach, gdzie znaleziono ślady bytności naszych przodków sprzed wieków. Nad pracami pieczę sprawuje piękna archeolog, doktor Pola Mor, z którą Mario był kiedyś związany. Wydaje się, że nadal coś jest między tą dwójką, a na pewno połączy ich dokonane wkrótce odkrycie. Odnajdują bowiem szkielet kobiety i wiele wskazuje na to...

Karolina | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

książka skusiła mnie obietnicą historii z dwoma elementami, które mnie interesują i które w połączeniu zwiastowały ciekawą fabułę tzn. wykopaliska + zbrodnie.

Nie wiem wprost od czego zacząć opisywanie słabych stron tej książki. Najpierw ogólnie: bohaterowie wkurzający (najchętniej sama bym ich powybijała i to wszystkich), dialogi leżą totalnie, równie dobrze mogłoby ich nie być bo nie wnoszą kompletnie nic do treści.

ten cały niby to światowej sławy antropolog - Mario, to pijaczyna i cham (taki obraz jego osoby przynajmniej stworzyła celowo bądź nie autorka.)
o pracy na wykopaliskach nie dowiedziałam się zgoła nic, kim była w ogóle ta osławiona Poliksena zostało to ledwie napomknięte chociaż tytuł sugerowałby, że odgrywa istotną rolę w całej opowieści(a przecież nie sądzę żeby każdy czytelnik znał Homera czy mitologię.)Praktycznie zero akcji.

Mario albo jest zachlany albo szuka akurat piwa. w międzyczasie odgania się jeszcze od much,które są chyba głównymi postaciami tej opowieśc...

CaroLina | 2012-08-01

To bardzo klimatyczny kryminał.
Na rozgrzanych słońcem wzgórzach Troi grupa naukowców prowadzi wykopaliska. Opędzając się od much i komarów, za dnia wypacając alkohol wypity wieczorem, leniwie dokonują potencjalnie wiekopomnego odkrycia. Chwilę później ktoś znajduje pierwsze zwłoki... Pogoda oraz specyfika życia w Turcji nie sprzyja szybkim działaniom, zatem i akcja powieści toczy się wolno. Wolno, przynajmniej w tym przypadku, nie oznacza mało interesująco. Mamy tutaj wszystko: romanse, zdrady i oszustwa. Mamy łzy, kłótnie i zawiedzione nadzieje. Mamy też ciekawe zakończenie.
Warto sięgnąć po tę książkę dla głównego bohatera - Mario Ybla, skrzyżowanie Indiany Jonesa z dr. Housem, antropologa alkoholika cierpiącego na nyktofobię - jedną z najbardziej wyrazistych postaci literackich ostatnich lat.
Polecam!

nikaahonen | 2014-02-25
Na półkach: Modern PL, Do bani, Przeczytane

Jeśli ktoś najpierw przeczytał "Głowę Niobe", to zapewne ciężko się rozczaruje. Poziom tych dwóch powieści dzieli przepaść (co chyba oznacza, że Marta Guzowska jako pisarka błyskawicznie się wyrabia). "Ofiara Polikseny" ma jedną główną wadę: bardzo źle się ją czyta. I to bynajmniej nie dlatego, że jest nudna. Jednak autorka stworzyła w niej wyjątkowo nieprzyjemną atmosferę (odpychający bohaterowie, prowadzący męczące i niekulturalne dialogi, sugestywne opisy brudu, upału i robactwa...). Jeśli taki był cel, to został osiągnięty w 100%. Jeżeli kiedykolwiek miałabym ochotę jechać do Turcji w lecie, to po tej lekturze na pewno bym ją straciła.
Powieść ta ma także jeden wielki plus: pokazuje, jak naprawdę wygląda praca archeologa. Dlatego należałoby ja polecić:
a) wszystkim młodym ludziom, którym się wydaje, że chcą zostać archeologami,
b) wszystkim tym, którym się wydaje, że jest to "fascynująca" praca,
c) archeologom i studentom archeologii, bo ci na pewn...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto