Wprowadzenie do psychologii

Tłumaczenie: Joanna Arentewicz
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Wege in die Psychologie
Daniel

Polecany przez wykładowców podstawowy podręcznik psychologii! Książka prezentuje najważniejsze zagadnienia z zakresu psychologii. Autor przybliża historię powstania tej nauki, różne kierunki jej rozwoju, zmieniające się przez lata teorie i ich twórców. Na licznych przykładach pokazuje, jaki związek mają one z codziennym życiem. Omawia między innymi psychologię rozwojową, spostrzeganie, motywację, pamięć, rozwiązywanie problemów, procesy uczenia się oraz emocje i radzenie sobie ze stresem. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów pierwszych lat takich kierunków nauk społecznych, jak psychologia, pedagogika czy socjologia, oraz dla osób zainteresowanych pasjonującą dziedziną psychologii.

źródło opisu: PWN

źródło okładki: PWN

Kazik | 2013-01-20
Na półkach: Przeczytane, Do nauki
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Będzie o trzymaniu dzieci w koszu na śmieci, monetach w butach i lodach w charakterze kozłów ofiarnych. O Czarnej/Białej Ewie z podwójną miesiączką i psach kicających po klatce na widok lampy. O rozwaleniu psychiki chłopca przez celowe wywołanie fobii przed futrzastymi przedmiotami i sprytnym mózgu gromadzącym tłuszcz na lepsze czasy - słowem, wszystko to, co o podstawach psychologii fajnie wiedzieć.

Na widok tej charakterystycznej okładki niejeden student reaguje odruchem wymiotnym - w kontekście konieczności przerabiania tej książki przed kolokwium jest to zrozumiałe, choć biedny Mietzel nijak sobie na to nie zasłużył. W jasny i przystępny sposób prezentuje każdemu zainteresowanemu podstawy tej młodziutkiej nauki, jaką jest psychologia, przy czym nie stroni od przykładów, ubarwiających treść dygresyjek i opisu ciekawych eksperymentów. Dla szczególnie dociekliwych na końcu każdego rozdziału znajduje się długa lista książek dotyczących danego zagadnienia.

Co tu dużo mówić -...

| 2016-04-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo "porządna", rzetelna i przystępna książka. Czyta się z ciekawością. Jak na podręcznik (?) jest to wciągająca rzecz. Stanowi dobry wstęp do poszerzenia podstawowych zagadnień - dzięki niej wynotowałam sobie dziesiątki nazwisk i pojęć, z którymi muszę się w przyszłości zapoznać. Poczynając od psychologii rozwoju poruszamy się po wielu innych obszarach tej bogatej w subdziedziny dyscypliny wiedzy: psychologię spostrzegania, podstawowe procesy uczenia się, pojęcie inteligencji, pamięć, motywację, uczucia, radzenie sobie ze stresem (jedno z moich ulubionych zagadnień psychologicznych); kończymy na psychologii procesów społecznych. Pewnie przyjdzie mi zapoznać się z jeszcze wieloma takimi "wprowadzeniami", "wstępami", jednak jeśli chodzi o książkę Mietzela, to jestem jak najbardziej zadowolona. Czuję, że mogę sięgnąć po podręcznik z ciut trudniejszą terminologią. Tutaj zamiast zawiłych definicji, wykresów, opisów mamy spójny, ciekawy wywód wiążący z sobą różne teorie,...

mgiełka | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Książka obrazuje jak szeroką dziedziną jest psychologia, dzieląc ją na podstawowe podkategorie m.in psychologię rozwoju, uczenia się, radzenia sobie ze stresem.W każdym rozdziale znajdziemy interesujące rysy każdej z nich. Doświadczenia, zdjęcia a także język ułatwiają przyswojenie i zapamiętanie materiału.

Zamiast masy gazetowych artykułów dotyczących emocji, polecam stopniowe wgłębianie się w tą pozycję. Dla mnie osobiście najważniejsze są zależności jakie możemy dzięki temu zauważyć zarówno u siebie jak i w całym społeczeństwie, na świecie. Kiedy jesteśmy bardziej skłonni do pomocy a w jakich warunkach reagujemy agresywnie? Co sprzyja uczeniu się? Czy praca zawodowa matki wpływa pozytywnie na rozwój dziecka? Błędy w odbiorze innych a także wzajemne oddziaływanie...Dlaczego jesteśmy nielogicznymi konsumentami oraz szczury kochające Mozarta:)

Dla wszystkich laików!

K1SS | 2014-08-15
Przeczytana: 2010 rok

Dość luźno napisana książka o podstawach psychologii. Brak krokowego zdefiniowania haseł i faktów. Raczej dla osób szukających amatorskiego wstępu do nauki.

Vianne | 2012-01-31
Przeczytana: 2006 rok

Dobry podręcznik dla osób, które chcą poznać podstawy psychologii. Przystępnie napisany, ładnie wydany, wiele przykładów, opisy najważniejszych doświadczeń i badań, przydatne ryciny, etc.

Hitomi99 | 2014-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Polecam przede wszystkim osobą które myślą o wybraniu się na psychologię.

Kordian Piżgała | 2019-06-20
Przeczytana: styczeń 2019