Podwieczorek oprawców

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
7 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

"Podwieczorek oprawców" to wybór reportaży pisanych na przestrzeni wielu lat. Choć opisują różne miejsca i różnych ludzi, układają się w jednorodną opowieść o człowieku w kleszczach historii. Wiele pokazanych tu losów to scenariusze napisane przez wydarzenia i mechanizmy, na które ich bohaterowie nie mieli żadnego wpływu. "Młyny historii mielą równo" - tak samo zdeterminowała życie pensjonariuszy domu spokojnej starości dla kombatantów i palestyńskiego studenta, mieszkańców wioski wybranej przez esbeków na miejsce kaźni i zomowców pacyfikujących fabryki, prawdziwego Birkuta i ludzi ze schroniska Brata Alberta.

Aleksandra N | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Wspaniała książka, dawno nie czytałam tak świetnych reportaży. Maciej Siembieda doskonale opisuje los ludzi uwikłanych w trudną historię naszego kraju. W "Podwieczorku oprawców" znajdziemy reportaże poświęcone Ślązakom i ich problemom z określeniem własnej tożsamości, prawdziwego Birkuta, mieszkańców Wilamowic z ich unikalnym językiem, czy wspomnienia kombatantów z II Wojny Światowej. Główną rolę w tej książce gra przede wszystkim historia. To ona decyduje o losach ludzi, których życie możemy poznać. Pozycja obowiązkowa dla miłośników polskiego reportażu.

adorable | 2010-12-11
Na półkach: Przeczytane, Szkoda czasu
Przeczytana: 11 grudnia 2010

Opis książki bardzo mnie zaciekawił, ponieważ lubię taką tematykę. "Podwieczorek oprawców" składa się z wielu, krótkich opowiadań, więc wszystko wskazywało na to, że książkę przeczytam szybko i sprawnie. Już po pierwszym opowiadaniu zmuszałam się do czytania.. Przebrnęłam przez kilka następnych, jednakże zdecydowałam, że nie dotrwam do końca. Przyznam się, że jestem zdziwiona, ponieważ historie ludzi były interesujące i wzruszające, a mimo to nie dobrnęłam do ostatniej strony. Widocznie, nawet najciekawsze opowiadania mogą zanudzić, gdy są napisane nie tak jak powinny. A szkoda, bo wiele spodziewałam się po tej lekturze..

FrauleinFeldgrau | 2015-01-16
bronkovic | 2012-10-14