Okładka książki The Now Habit: A Strategic Program for Overcoming Procrastination and Enjoying Guilt-Free Play Neil Fiore
Neil Fiore Wydawnictwo: Tarcher poradniki
poradniki
Tarcher
2007-04-05
2007-04-05

Książka do mnie bardzo przemawia i otwiera głowę na problemy, których nie zauważałem do tej pory.

Książka jest poprostu OK, podaje ciekawe narzędzia, autor dzieli sie bogatym doświadczeniem, jednocześnie nie przytacza za wiele badań, a wszystko jest bez jakiegoś efektu WOW. Czytając książkę zapomniałem jaki ma tytuł i w sumie bardziej określiłbym go "czego boimy się w działaniu", nie poczułem jakiegoś zwiększenia samodyscypliny. Na plus że jest krótka, a nie jak wiele poradników amerykańskich wypakowana pustymi uzupełnieniami i wiecznymi powtórzeniami.

Praktyczne porady przedstawione ze zrozumieniem a nawet empatią. Książka ponadczasowa, zawierająca idee dalej postrzegane jako rewolucyjne.

Warto przeczytać dla opisanych mechanizmów działania prokrastynacji, konceptu rozrywki bez poczucia winy i wstecznego kalendarza. Według mnie poza przydatną wiedzą, połowa książki to zbędę wypełniacze w postaci historyjek i porad ściągniętych od Carnegiego.

Według autora odkładanie działania to nawyk, który człowiek wykształca po to, aby radzić sobie z niepokojem dotyczącym rozpoczynania lub kończenia zadania. W książce podano 10 metod na rozwiązanie problemu odkładania działania:
1. Tworzenie poczucia bezpieczeństwa.
2. Zmiana negatywnego nastawienia.
3. Używanie objawu w celu znalezienia lekarstwa.
4. Rozrywka bez poczucia winy.
5. Myślenie w trzech wymiarach i wsteczny kalendarz.
6. Zmartwienia działające na Twoją korzyść.
7. Odwrotny harmonogram.
8. Ustalanie realistycznych celów.
9. Praca w stanie przepływu.
10. Kontrolowane niepowodzenia.

Pięć stwierdzeń odróżniających osoby odkładające działanie od ludzi czynu:
1. Muszę -> Wybieram
2. Muszę skończyć -> Kiedy mogę zacząć?
3. Ten projekt jest zbyt duży i ważny -> Mogę wykonać jeden mały krok
4. Muszę być doskonały -> Mogę być doskonale ludzki
5. Nie mam czasu na rozrywkę -> Muszę znaleźć czas na rozrywkę

Istnieje co najmniej 5 czynników rozpraszających:
1. Silne emocje.
2. Ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
3. Przypomnienia o tym, co należy zrobić.
4. Fantazje umożliwiające "ucieczkę".
5. Niezidentyfikowane loty oryginalności.

„Jeśli chcesz, żeby zadanie zostało szybko wykonane, powierz je najbardziej zajętej osobie.”

Prawo Murphy'ego: jeżeli coś może się nie udać, to się nie uda.
Ludzie sukcesu nie muszą mieć gwarancji, że wszystko pójdzie doskonale i bezproblemowo, osoby takie pragną podejmować ryzyko w granicach rozsądku (z wyjątkiem prawa Murphy'ego),ludzie sukcesu wielokrotnie ponoszą porażki i zaczynają od nowa, nie dopuszczając, by porażki stanowiły o ich wartości.

Zamień negatywne wzory nawyków pozytywnymi neuronalnymi wzorami. Osiągnięcie celu nie może być jego jedynym wyznacznikiem. Przeprowadź pozytywny dialog ze sobą, aby uniknąć samokrytycyzmu, frustracji i depresji. Książka w głównej mierze opiera się na tym, aby pozbyć się krytycyzmu. Podobno nawet 30 sekund w sytuacji powodującej obawy przy zastosowaniu wewnętrznego dialogu wystarczy, aby rozpocząć proces zastępowania reakcji lękowej pozytywnymi rozwiązaniami. Jest też mowa o prowadzeniu rejestru dotyczącego odkładania działania, rozrywce bez poczucia winy, stanie flow, relaksacji i potędze podświadomości.
Aby rozwinąć w sobie wytrzymałość do działania musisz pracować nad nastawieniem charakteryzującym się zaangażowaniem, opanowaniem i gotowością na wyzwania. Zaczynaj najpierw od nieprzyjemnych czynności.

Na koniec w książce były także wzmianki o samodyscyplinie u innych ludzi - jaką postawę powinniśmy przejawiać wobec innych, aby oni także nie odkładali działań. Między innymi chwalić ich, a nie krytykować. Być jak doradca, a nie dyrektor. Każdy pragnie być doceniany i mieć możliwość wyboru. Krytyczna postawa wobec siebie, jak i innych w niczym może nie pomóc.

"Mamy więcej przyjaciół, jeśli nie dajemy im powodów do zazdrości."

Za książkę zabrałem się z polecenia kogoś (w sumie to słuchałem audiobooka i tak) i niestety, nie podobała mi się zbytnio. Może to wina tego, że już wcześniej przeczytałem i przesłuchałem kilka książek w tym temacie, może wina lektora (chociaż rzadko biorę to pod uwagę, no i zresztą nie był taki zły),a może po prostu faktycznie jest przeciętna, gdyż przez jakąś połowę czasu autor wychwala swój plan samodyscypliny i przytacza niezbyt ciekawe historyjki jakichś osób, a dałoby się połowę książki bez problemu skrócić i nie było aż takiego lania wody. Zatem ja nie polecam, tym bardziej, że nie jest to zbyt świeża publikacja i ukazało się sporo lepszych i ciekawszych tytułów. Chociaż na plus mogę wymienić końcówkę książki, jak autor odniósł się także do prokrastynacji innych osób i jak na to reagować, bo zazwyczaj ten aspekt był pomijany w tego typu książkach. Ogólnie samo przesłanie książki jest całkiem w porządku, ale treść przekazu zbyt nieciekawa.

1. Tworzenie poczucia bezpieczeństwa.
2. Zmiana negatywnego nastawienia.
3. Używanie objawu w celu znalezienia lekarstwa.
4. Rozrywka bez poczucia...

Tak to już jest, że zupełnie inaczej mózg przetwarza wiedzę, kiedy nie mamy co robić i czekamy na objawienie, a zupełnie inaczej kiedy naprawdę potrzebujemy pomocy i chcemy jak najszybciej wykorzystać zdobytą wiedzę, żeby sobie pomóc. Podejrzewam, że większość tych negatywnych opinii na temat książki wynika z faktu, że ktoś ma ochotę sobie ponarzekać i szuka pierwszej lepszej okazji, żeby wyładować swoją życiową frustrację albo po prostu chciał poczytać sobie powieść fantasy tylko się pomylił.

Dla mnie książka jest genialna. Bardzo dobrze opisuje mechanizmy powodujące odwlekanie działania co jest najważniejsze jeśli chodzi o realną zmianę swojego życia.

Sam tytuł książki sugeruje, jakie będzie przesłanie. Istotą rozważań autora jest potrzeba wprowadzenia własnej dyscypliny. Można to osiągnąć przez wyznaczenie celów i realizowanie zadań, uwzględniając w pierwszej kolejności zadania, które są dla nas najważniejsze. Zachęcam do przeczytania książki.

Fantastyczna książka! Zupełnie inne podejście do problemu prokrastynacji, czyli odkładania działań na później. Książkę znalazłam akurat w takim momencie życia, gdy jej najbardziej potrzebowałam. Zmieniła u mnie bardzo wiele. Zawiera wiele praktycznych wskazówek do wprowadzenia od razu, wskazuje zupełnie inne sposoby motywacji, planowania czasu itd. Rzeczywiście niektóre kwestie powtarzają się w kilku miejscach w książce, ale mnie pozwoliło to na ugruntowanie zaleceń autora. Warto zwrócić uwagę, że polska okładka książki i tytuł są kompletnie niespójne z jej zawartością. Tłumaczenia niektórych treści też mogłyby być lepsze.

Na początku autor poświęca dużo czasu na opis tego kim jest czytelnik, w jego mniemaniu osoba pochłonięta nawykiem proktastynacji. Trochę mnie to zniechęciło. Z książki warto zapamiętać sposób na sprawdzenie na co rzeczywiście poświęcamy czas każdego dnia zwany odwrotnym harmonogramem. Opis sposobu relaksacji poprzez autosugestię i wprowadzania się w stan przepływu jest bardzo pomocny choć trochę zbyt długi do codziennego stosowania.
W mojej ocenie Neil Fiore zbyt mocno skupia się na opisie przyczyn proktastynacji a zbyt mało na jej skutkach i sposobach niwelowania.
Podsumowując nie była to odkrywcza lektura. Jednak nie da się ukryć, że autor jest ekspertem i specjalistą, jednak przelanie swojej wiedzy na papier nie do końca mu się udało.

Książka opisuje wiele praktycznych rad oraz mechanizmów, porusza ciekawe aspekty dotyczące dyscypliny na podstawie wieloletnich doświadczeń autora. Mimo iż czytałem ją w wersji elektronicznej, jest to książka z której zrobiłem najwięcej notatek.

• Rozwój osobisty
  • Psychologia