Pokolenie kolosów

Okładka książki Pokolenie kolosów Piotr Tomza
Okładka książki Pokolenie kolosów
Piotr Tomza Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2014-03-05
2014-03-05
literatura polska

Okładka książki Azja 2. Opowieści podróżne Katarzyna Boni, Max Cegielski, Dorota Chojnowska, Iga Cichoń, Dariusz Fedor, Tomasz Fedor, Magdalena Gołębiowska, Rafał Grądzki, Jacek Konieczny, Magdalena Konik, Piotr Lipiński, Magdalena Rittenhouse, Barbara Rusinek, Michał Rusinek, Bartek Sabela, Paweł Smoleński, Katarzyna Stachyra, Piotr Tomza, Beata Wasilewska, Paulina Wilk
Azja 2. Opowie... Katarzyna Boni, Max...
Okładka książki Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia Dominik Szczepański, Piotr Tomza
Nanga Parbat. ... Dominik Szczepański...

Fantastyczna i inspirująca. Bardzo ucieszyło mnie to,że mamy takich bohaterów w Polsce, ludzi kreatywnych, odważnych, z pasjami. Trochę zasmucił fakt, iż część z nich opowiadało o swoich dokonaniach na Kolosach a kilka lat później już ich nie było. Za swoje pasje i ciekawość świata, a czasem brawurę, zapłacili najwyższą cenę. Warto o nich wiedzieć, są nie tylko odkrywcami ale prawdziwymi KOLOSAMI!

Bardzo ciekawy reportaż o wielkiej imprezie podróżników, eksploratorów, jaskinio-łazów, nurków ekstremalnych alpinistów i ludzi ciekawych świata.

Zawiera zarówno wszystkie nazwiska osób nagrodzonych i wyróżnionych Kolosami w poszczególnych latach, jak i opowieści o wyprawach czy eksploracjach niektórych z nich, a także informacje o samej imprezie.

Książka opowiadająca o historii jednej z najbardziej prestiżowych i znanych imprez podróżniczych w kraju. Opowieści te poznajemy rok do roku z krótkich podsumowań kolejnych edycji. Jej główną część stanowią sylwetki wybranych zwycięzców - od amatorów, pasjonatów, po zawodowych eksploratorów. Jest także dokładny wykaz zwycięskich postaci i ich osiągnięć. Inspirująca, motywująca, pełna pasji... Dla wszystkich, którzy kochają prawdziwe podróże.

Inspirująca! Kilkanaście historii, kawał świata, przeróżni ludzie. Jako częsta uczestniczka Kolosów, myślałam że książka mnie rozczaruje, ale zdecydowanie ma w sobie tą samą energię, która jest podczas imprezy Kolosy w Gdyni. Trzeba przeczytać, nawet jeśli nie chce się zwiedzić świata.

“Pokolenie Kolosów” to książka Piotra Tomzy wydana z okazji 15-lecia nagród. Czytelnik znajdzie w niej historie i opowieści osób, które tworzyły historię “Kolosów” i które zostały nagrodzone tymi statuetkami. W książce można przeczytać opowieści Andrzeja Ciszewskiego, który dostał odznaczenie za eksplorację jaskiń, Sylwestra Czerwińskiego, który wybrał się w samotną podróż rowerową z Polski na Nową Zelandię i pokonał łącznie 50 197 km czy Sylwii Bukowskiej – polskiej alpinistki.
Niezwykle motywująca jest historia Kingi Choszcz – podróżniczki, którą w Ghanie pokonała malaria mózgowa. Osoba Henryka Widery (żeglarza i skrzypka) pokazuje, że nigdy nie jest za późno na odkrywanie świata i że największe rzeczy można osiągnąć właśnie na emeryturze.
To oczywiście nie wszyscy bohaterowie książki, ale ci, którzy wywarli na mnie największe wrażenie. W “Pokoleniu…” znajdziemy też spis wszystkich laureatów Kolosów z lat 1999-2014 oraz rozmowę z Januszem Janowskim – pomysłodawcą i organizatorem Kolosów.

Cała recenzja na http://kingagajatravels.pl/35-ksiazka-do-kawy-pokolenie-kolosow/

Oh! Z całego serca podziwiam osoby, które potrafią podsumować tą książkę jednym słowem. Wpadłam na nią dość przypadkowo, szukając innej pozycji głównie w tematyce wspinaczki, ale absolutnie nie żałuję wyboru. Nie pamiętam kiedy tak się wciągnęłam w lekturę. Bardzo fajne zestawienie historii, niektóre wzruszają, niektóre potrafią nieźle rozbawić. Pomaga zrozumieć, że nie ma czegoś takiego jak wzór na osobę, która osiągnie sukces. Nieważne jaki masz zawód, czy masz rodzinę, czy jesteś otwarty i towarzyski albo lekko mrukowaty, czy podchodzisz do wszystkiego ze szczegółową dokładnością. Nie ma wzoru i to jest piękne! Daje nadzieję i motywację. Aż chce się już nigdy nie zapomnieć o swoich marzeniach i nie odkładać ich na później. Na pewno po nią sięgnę w chwilach zwątpienia, bo niektóre historie i osobowości bohaterów wywołały we mnie ogrom pozytywnych emocji. Polecam!:))

Świetna książka!
Wiele inspirujących i niezwykle ciekawych opisów wypraw uhonorowanych Kolosami. Naprawdę niesamowicie się czyta. Mnie osobiście najbardziej urzekły historie przedsięwzięć, z których aż bije to, że są zrobione z pasji , miłości do podróżowania a nie dla poklasku, szukania sponsorów czy gwiazdorzenia. Przykład - 65-letni pan emeryt który wybrał się w rowerową podróż po Polsce i w ten sposób "napisał" na mapie imię swojej zmarłej żony. Albo Marek Klonowski i jego próba zdobycia Nanga Parbat zimą: "Mieliśmy takie, a nie inne środki, i znaliśmy jeden sposób podejścia: wbijanie się z namiotem do przodu. Jakie tam namioty bazowe? Szczyt alpejski, wersja extreme. Wysiadasz z autobusu i idziesz do góry."
Mimo iż nie brak tu także historii o tragicznym zakończeniu (kajakarze zamordowani w Peru, śmierć Kingi Choszcz z powodu malarii...) to jednak z całej książki płynie jedno przesłanie - śmiałym szczęście sprzyja!
Polecam serdecznie, warto przeczytać!
Jedną gwiazdkę odejmuję za niewielki chaos - kilka razy odniosłam wrażenie że wplecione pomiędzy opisy osób i ich wypraw wypowiedzi są umieszczone tam przypadkowo i trochę przeszkadzało mi to w uporządkowaniu sobie faktów.

Świetna książka!

Daję dychę. Powodów jest kilka (bez gradacji)
- zajebisty pomysł na nagrody i jak udowadnia książka - to nie pieniądze stwarzają Kolosa...
- za inspirację - no, ciężko znaleźć wymówkę, żeby czegoś samemu nie zrobić. Nie chodzi oczywiście o jakieś ekstremalne sprawy, ale żeby mieć pasję w życiu
- za przełamywanie schematów
- za to, że ta książka dalej będzie pisała się sama, co roku nowe rozdziały będą dopisywane nie przez pieniądze, ale przez pomysły, pasje, marzenia
- za pokorę - piekarz, emeryt, niepełnosprawny - zabierają każdy jeden argument, że się nie da. Nie da się to stan umysłu, a nie stanu konta

polecam wszystkim, którzy chcą coś w życiu przeżyć, a ... no właśnie, ciągla mają jakieś "a". Ci, co już doszli do kolejnych liter alfabetu też polecam, bo książka naprawdę inspiruje, pcha do przodu.

Daję dychę. Powodów jest kilka (bez gradacji)
- za przełamywanie schematów
- za to, że ta książka dalej będzie pisała się...

O tym jak mały człowiek, może osiągać rzeczy wielkie. Inspirujące opowieści , wśród nich Kingi Choszcz - mojej osobistej idolki, której osoba zaraziła miłością do podróży. Książka podkręca apetyt na poznawanie nowych miejsc i ludzi.

Mam ambiwalentne odczucia w stosunku do tej książki. Jestem jednocześnie zafascynowany opisanymi w niej ludźmi i ich wyczynami jak i rozczarowany formą w jakiej historie te zostały podane.
Książka ta jest niezwykle bogatą kopalnią informacji na temat wyjątkowych osobowości. Zawiera mrowie tropów którym warto przyjrzeć się bliżej. Każda opisana w niej osoba dokonała czegoś niezwykłego. Wielu opisało swe wyczyny w odrębnych publikacjach, często cytowanych na kartach tej książki. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że warto było poświęcić nieco czasu na tą lekturę.
Słabą stroną książki (w moim subiektywnym odczuciu) jest sposób edycji. Rozdziały są chaotyczne, sprawiają wrażenie przygodnie zestawionych ze sobą akapitów. Nie do końca też wiadomo po co wprowadza się na początku każdego z nich krótkie zagajenie o danych laureatach Kolosów po czym reszta rozdziału dotyczy kogoś innego. Na szczęście na końcu książki występuje kalendarium z listą laureatów oraz krótkimi opisami ich przedsięwzięć więc można jakoś logicznie poukładać wiedzę z 2/3 książki.
Znając treść "Pokolenia Kolosów" mogę śmiało polecić odpuszczenie sobie tej publikacji na rzecz przeczytania wyżej wspomnianego kalendarium. Z pewnością można je odnaleźć w sieci a zaoszczędzony czas poświęcić na książki laureatów.

Piotr Tomza Pokolenie kolosów Zobacz więcej