Lucyfer

Tłumaczenie: Piotr Oczko
Wydawnictwo: Universitas
Lucifer
837052513X

To tragedia o upadku anioła, uważana za najwybitniejszy dramat Vondla (1587-1679), zwanego "niderlandzkim Szekspirem". Nieudowodniona hipoteza, jakoby dramat ten zainspirował Miltona, zapoczątkowała historycznoliteracki "spór o Raj utracony". To również pierwsza i jak dotąd jedyna sztuka Vondla przetłumaczona na język polski. Autorem tłumaczenia jest Piotr Oczko (ur.1973).

FrouFrou | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Bardzo słabe tłumaczenie, które nie oddając języka siedemnastowiecznego, nie pozwala docenić dzieła Vondela, na którym rzekomo miał się wzorować Milton. Zatem dopóki nie pojawi się w Polsce odpowiednie tłumaczenie, respektujące specyfikę staropolszczyzny, należy czytać dramaturga wyłącznie w oryginale, na co niestety porwać się mogą tylko niderlandyści. Reszta, nieznająca języka Hieronima Boscha, może obejść się smakiem.

Magdalena Gościniak | 2016-03-17
Przeczytana: 21 lutego 2016

O tej książce przypomniałam sobie po obejrzeniu filmu Gusta Van den Berghe’a. Cóż to za przyjemność czytelnicza! Starzy Mistrzowie potrafią chwytać za serce!
Oto rozpisana na wersy liryczna opowieść o buncie aniołów. Niosący Światło (łac. Lucifer) zazdrości Adamowi. Rozgrywa się dramat rozpisany na 3 akty.
Moim zdaniem tekst napisany przez Joosta van den Vondla w roku 1654 (sic!) wart jest odczytania i dzisiaj. Zawiść, roszczenia, autorskie pomysły na to, jak być powinno, a jak nie jest… Muszę też przyznać, że tak niezwykle pięknych słów o relacji łączących Adama i Ewę, wypowiedzianych przez Anioła, który chwilę później upadł, w historii literatury jest niewiele. Tak mistycznego opisu ludzkiego świata dokonanego przez Aniołów, próżno szukać i w prozie, i w poezji. Bo van den Vondel odwraca hierarchię. Adam i Ewa stoją wyżej Aniołów. Zawsze stali. Od początku stworzenia. A iskrą zapalną zmiany stała się zazdrość i piękne słowa obietnic, którymi karmi się roszczeniowe masy…
Niezwykle...

Schneeflocke | 2013-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Zdziwiło mnie, że w CAŁYM KRAKOWIE jest raptem 5 EGZEMPLARZY tej książki! W dodatku tylko w czytelniach. Mimo, iż jest tu na stronie napisane, że jest dostępna w księgarniach, wcale nie jest - chodzi o zupełnie inny utwór.

"Lucyfera" łatwo i przyjemnie się czyta. Jest to przedstawienie wyobrażenia Vondela o historii tego upadłego anioła. Polecam wszystkim, lubiącym gatunek dramatu, nawet tym niespecjalnie zainteresowanym tematyką biblijną.

Książka jest przetłumaczona z niderlandzkiego w przystępny sposób (np. brak staropolszczyzny, wysublimowanego słownictwa), co tylko świadczy na plus.

kaisuu | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016