Dzieci wdowy czyli opowieści masońskie

Okładka książki Dzieci wdowy czyli opowieści masońskie Jerzy Siewierski
Okładka książki Dzieci wdowy czyli opowieści masońskie
Jerzy Siewierski Wydawnictwo: Wydawnictwo Warsztat Specjalny popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo Warsztat Specjalny
1992-01-01
1992-01-01

Popularny wykład historii francmasonów czy też farmazonów (freemason) poprowadzony jest przez Siewierskiego zajmująco i ze swadą, zawiera też sporo ciekawostek. W posłowiu autor stara się wyważyć sąd nad polską masonerią, ponieważ byli wśród nich nie tylko zdrajcy, jak niektórzy targowiczanie (np. Adam Poniński),nie tylko oszuści i okultyści, nie tylko alchemicy, szaławiły czy amatorzy specjalnych wrażeń erotycznych (por. Zakon Mopsa),ale także pisarze (np. Julian Ursyn Niemcewicz.) powstańcy, patrioci walczący o niepodległość Polski, uczeni (sic!) i więźniowie carskich kazamat (np. Walerian Łukasiński). (...)

Cała opinia na stronie: https://nakanapie.pl/ksiazka/dzieci-wdowy-czyli-opowiesci-masonskie-937219/opinia/1682731

Sporo ciekawych faktów, podanych jednak w dość nudny sposób, mogło być lepiej. Tym niemniej warto, dla zainteresowanych tematem.

Książka porusza podstawowe kwestie z funkcjonowania lóż masońskich. Funkcjonowanie, zasady i etos.

Zdecydowanie nie jest to publikacja dla kogoś, kto szuka różnego rodzaju spisków. Zdecydowanie ciekawa pozycja, bardzo mocno wpłynęła na moje pojmowanie loży masońskiej.

Zacznę od tego, że to z pewnością masoński spisek, żeby wydać taką książkę - która może zanudzić czytelnika na śmierć). Żeby pokazać rzetelność autora wskażę jedną kwestię: Według autora podczas obrzędów zdobycia kolejnego stopnia w masonerii NIGDY NIKOMU NIC SIĘ NIE STAŁO. Nigdy. Nikomu. To jest rzetelność - sprawdzić coś takiego w całej historii. Setki dziewczynek grających w szkole w gumę zwichnęło nogę, tysiące czytelników zacięło się kiedyś kartką książki, rzesze ludzi potknęły się kiedyś na schodach, ale na masońskich rytuałach NIGDY NIKOMU nic się nie stało. To jest historia. Co prawda loże budowały specjalne machiny do obrzędów, miały rozbudowaną obrzędowość straszenia, ale nigdy nic.
A co jest w tej książce najważniejsze? Że Kościół Katolicki się myli, bo masoni są w porządku. Inne wyznania są ok. I niektórzy księżą są ok, bo lubią masonerię albo w niej są. Tylko KK jest zły i się myli.
Nie wiem po co to czytałem. Żałuję

Książka opisująca masonów, ich pochodzenie, misję działania oraz obrzędy.
Głównie opisane Loże Masońskie z Polski.
Dużo faktów, opisów, ciekawostek.
Książka pozbawia masonów ich tajemniczości, a ukazuje zwyczajną i przyziemną stronę.
Dla osób oczekujących czegoś spektakularnego, to tutaj tego nie znajdą.
Dla czytelników szukających pogłębienia wiedzy o masonach, to tutaj znajdą głównie odwołania do innych książek.
Według mnie przeciętna.

Książka opisująca masonów, ich pochodzenie, misję działania oraz obrzędy.
Głównie opisane Loże Masońskie z Polski.
Dużo faktów, opisów, ciekawostek.
Dla osób oczekujących czegoś spektakularnego, to tutaj tego nie znajdą.
Dla czytelników szukających pogłębienia wiedzy o masonach, to tutaj...

• Audiobooki
  • Popularnonaukowe
  • Graal, templariusze i takie tam
  • Książki Przeczytane
  • Legimi fakt
  • Legimi audio

Dodaj cytat z książki Dzieci wdowy czyli opowieści masońskie