Hannah Arendt i Martin Heidegger. Historia pewnej miłości

Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Ag2S

Jesienią 1924 roku mieszkanka Królewca Hannah Arendt przyjechała do Marburga kierowana wieściami, że na tamtejszym uniwersytecie można u pewnego filozofa nauczyć się nowego myślenia. Żądna wiedzy osiemnastoletnia studentka poznała trzydziestopięcioletniego Martina Heideggera. Mimo, że był żonaty, połączyła ich miłość i fascynacja myśleniem filozoficznym. Wdają się w ryzykowną namiętność...

Mimo, że był żonaty, połączyła ich miłość i fascynacja myśleniem filozoficznym. Wdają się w ryzykowną namiętność będącą początkiem pełnej przygód drogi myślowej, która ich rozdziela i łączy. Z tą historią potomni mają kłopot.

Niemało współczesnych nadal jeszcze uważa ją za skandal. Jak Żydówka mogła się zadawać z nazistą in spe? Jak mogła po wojnie, gdy widać było dzielącą ich przepaść, ponownie szukać więzi?

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy

źródło okładki: Państwowy Instytut Wydawniczy

ChristinaL | 2018-04-15

Heideggera pasjonowalo myslenie, szczegolnie zajmowaly go byt, swiadomosc i wyksztalcenie. Pociagala wladza i wywieranie wplywu. W filozofii widzial dalekosiezne poslannictwo, pragnal glebokiej reformy uniwersytetow i oddzielenia elitarnego wychowania od masowego ksztalcenia. Byl gorliwym zwolennikiem narodowego socjalizmu, fascynowal sie Hitlerem.
Kiedy poznal Hannah wahal sie miedzy bliskoscia a oddaleniem. Ona twierdzila, ze nauczyl ja myslenia i kochania. Na podstawie ksiazki trudno wyrobic sobie opinie co do natury ich relacji, bez watpienia byla to wiez meczaca i zagmatwana.
Ksiazka jest proba analizy pogladow dwojga wielkich myslicieli XX wieku i eksplikacji ich dziel.
Przy czytaniu pomocne bedzie elementarne rozeznanie w filozofii oraz w historii i polityce ubieglego wieku.
Warto tez obejrzec dramat biograficzny 'Hannah Arendt' w rezyserii Margarethe von Trotta.

Ola | 2014-04-14

Na przeciwnych słońcach
Antonia Grunenberg podejmuje temat, który wciąż wywołuje kontrowersje i budzi emocje. Przedstawia historię związku i trudnej przyjaźni dwojga wybitnych i niepokornych, a zarazem najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku. Poznali się w 1924 roku na uniwersytecie w Marburgu. Heidegger był charyzmatycznym wykładowcą, przyciągającym rzesze studentów. Pracował nad dziełem „Bycie i czas”, którego publikacja miała zapewnić mu tytuł najwybitniejszego filozofa XX wieku. Arendt przybyła do Marburga dla jego sławy, chciała studiować pod kierunkiem człowieka, który nauczy ją „nowego myślenia”. Heidegger szybko zwrócił na nią uwagę, stała się jego muzą, recenzentką i ściśle strzeżoną miłością. Po trzech latach Hannah przerwała romans, przenosząc się na inny uniwersytet. Nie wydaje się, by Heidegger zbyt mocno przeżył rozstanie. Znalazł się w szczytowym momencie swojej kariery. Studenci otaczali go kultem, w akademickim świecie z trudem jednak budował swoją pozycję....

Coldoutside | 2016-08-10
Przeczytana: 2015 rok