Ostatni Jeniec Wielkiej Wojny

Wydawnictwo: W.A.B.
838929110X
historia
żabot

Odnajdywanie własnego miejsca na niemieckiej przez parę stuleci ziemi to nie jedyny, będący spadkiem po ostatniej wojnie, kłopot z Niemcami. Mieliśmy ich więcej. I tak spróbowałem w tej książce odtworzyć: przełamanie spadku nienawiści, konflikt z NRD o kontrolę nad ujściem Odry oraz spór o znajdujące się w Krakowie zbiory berlińskiej Pruskiej Biblioteki Państwowej, ostatniego jeńca wielkiej wojny.
Te kłopoty Polaków z Niemcami to kłopoty poważne. Bez oswojenia Ziem Zachodnich i Północnych, bez odzyskania kontroli nad dostępem z morza do Świnoujścia i Szczecina, bez chrześcijańskiego pojednania elit obu narodów Polacy byliby dziś inni, a na pewno inaczej wyglądałoby nasze z Niemcami sąsiedztwo.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie