Kopiec

Okładka książki Kopiec
Zealia BishopH.P. Lovecraft Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Biblioteka Grozy horror
154 str. 2 godz. 34 min.
Kategoria:
horror
Seria:
Biblioteka Grozy
Tytuł oryginału:
The Mound
Wydawnictwo:
C&T Crime & Thriller
Data wydania:
2013-11-21
Data 1. wyd. pol.:
2013-11-21
Liczba stron:
154
Czas czytania
2 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374702881
Tłumacz:
Katarzyna Bogiel
Tagi:
groza horror opowieści niesamowite
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przypadek Charlesa Dextera Warda H.P. Lovecraft, Edward T. Riker
Ocena 0,0
Przypadek Char... H.P. Lovecraft, Edw...
Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Ocena 8,6
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
267 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2739
619

Na półkach:

Całkiem przyjemny zbiór opowiadań grozy, aczkolwiek mimo wszystko nierówny. O tyle ciekawy, że Lovecraft pracował nad zawartymi w książce tekstami jako ghostwriter, biorąc za tę fatygę konkretne uposażenie i zrzekając się umieszczania swojego nazwiska w przypadku publikacji prac. Te bowiem firmowane były nazwiskiem zleceniodawczyni - Zealii Bishop. Dziś jednak o twórczości Zealii, autorki sporej liczby opowiadań romansowych, nikt już nie pamięta, za to moda na Lovecrafta sukcesywnie się rozrasta, dzięki czemu na okładce wydanej u nas książki krzyczy wypisane wołami nazwisko samotnika z Providence, podczas gdy nazwisko Zealii jest malutkie i upchnięte w kąciku. Cóż, znak czasów...

Zbiór otwiera najkrótszy, ale i najsłabszy tekst, "Klątwa Yiga", w podstawowym zrębie wyraźnie przypominający charakterem narracji prozę Ambrose'a Bierce'a. Jest dość klimatyczny, ale zbudowany według klasycznego już dla Lovecrafta schematu, wliczając w to wizytę w psychiatryku i wysłuchiwanie tajemniczych opowieści. Znacznie lepiej wygląda sprawa z tytułowym "Kopcem", inteligentnie splatającym tradycyjną opowieść grozy z lost race fiction. Zewnętrzny szkielet fabuły serwuje nawiedzone wzgórze, kryjące w swoim wnętrzu niewypowiedzianą grozę. Jego wypełnienie stanowi natomiast odcyfrowana ze znalezionego na powierzchni kopca pergaminu opowieść XVI-wiecznego Hiszpana, który - poprzez leżącą na pustkowiu jaskinię - dotarł do zaginionej, podziemnej cywilizacji, od tysiącleci pozbawionej styczności z powierzchnią. Opowiadanie bardzo ładnie buduje mitologię Cthulhu, wprowadzając na scenę informacje dotyczące położonych jeszcze niżej przynajmniej dwóch innych, znacznie starszych cywilizacji, ale jego celem jest nie tyle wywołanie u czytelnika dreszczu grozy, ile opisanie staczającego się w dekadencję, pokojowo nastawionego społeczeństwa, zamieszkującego zbudowane ze złota wieżowce.

Zbiór zamykają "Sploty Meduzy", najżwawsze z kompletu, cechujące się największą oryginalnością i potrafiące zadowalająco plastycznie oddać tragedię, jaka dotknęła dawną kolonialną posiadłość. Dodatkowym smaczkiem są bardzo zręcznie wplecione w narrację elementy z naszej „normalnej” historii.

Książka jest więc jak najbardziej warta uwagi, choć trzeba brać poprawkę na to, że nie każdemu proza Lovecrafta może przypaść do gustu, zwłaszcza że w "Kopcu" praktycznie nie ma co liczyć na dialogi i czytelnik zostaje postawiony przed zwartą ścianą narracyjnego tekstu.

I jedna uwaga - opublikowane w "Kopcu" teksty nie są niczym nowym na naszym rynku. Wszystkie trzy gościły już w zbiorach opowiadań wydawanych przez S.R. w latach 1997-2004. Jak ktoś więc czytał "Ukochanych zmarłych" i "Godzinę czwartą", to nie ma po co sięgać po "Kopiec"...

Całkiem przyjemny zbiór opowiadań grozy, aczkolwiek mimo wszystko nierówny. O tyle ciekawy, że Lovecraft pracował nad zawartymi w książce tekstami jako ghostwriter, biorąc za tę fatygę konkretne uposażenie i zrzekając się umieszczania swojego nazwiska w przypadku publikacji prac. Te bowiem firmowane były nazwiskiem zleceniodawczyni - Zealii Bishop. Dziś jednak o twórczości...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    371
  • Chcę przeczytać
    301
  • Posiadam
    162
  • Horror
    21
  • Fantastyka
    12
  • Teraz czytam
    8
  • Ulubione
    7
  • Groza
    7
  • 2014
    6
  • Chcę w prezencie
    6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kopiec


Podobne książki

Przeczytaj także