Kopiec

H.P. LovecraftZealia Bishop Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Biblioteka Grozy horror
The Mound
horror
Katarzyna Bogiel
Biblioteka Grozy
groza horror opowieści niesamowite

Zbiór niewielu, bo tylko trzech, ale za to bardzo lovecraftowskich opowiadań. Może i pani Bishop wiezie swoje nazwisko obok Lovecrafta, ale po lekturze tego pod czym Lovecraft podpisywał się samodzielnie nie można mieć wątpliwości, że ona jest tu pasażerką na gapę.

Pod względem miodności ustawiłbym te opowiadania w tej kolejności:
1. "Sploty Meduzy"
2. "Klątwa Yiga"
3....

Książka zawiera trzy całkiem ciekawe opowiadania Lovecrafta, poszerzające Mitologię Cthullu. Wszystkie trzy pod pewnymi względami (w rozumieniu mitologii) się uzupełniają.
Pierwsze i ostatnie opowiadanie są dość krótkie, ale całkiem ciekawe. Trochę starszą w takim Lovecraftowym stylu, ale mniej niż np.: "Kolor z Innego Wszechświata" czy "Widmo nad Innsmouth".
Drugie...

Wszystkie trzy opowiadania bardzo dobre, przy czym każde kolejne lepsze od poprzedniego. Tytułowy "Kopiec" trochę za bardzo rozwleczony, ale mimo to robi wrażenie. Przenika go specyficzna atmosfera dekadencji, tak samo jak i trzeci utwór - "Sploty Meduzy". Jest on moim zdaniem najlepszy, choć też ma pewien mankament - wyziera z niego mianowicie straszliwy rasizm Lovecrafta....

"Współpraca bardzo udana"
Książka zawiera trzy opowiadania, które zostały napisane przy pomocy innego pisarza (pisarki). Sam Mistrz uznał pomysły za zbyt banalne, aby je skończyć. Dobrze, że Pani Zealia wpadła na pomysł pomocy, zachowując jednak charakterystyczny styl H.P.Lovecrafta. Zresztą, jak ludzie gadają większość tekstu napisał sam Lovecraft.
Nie kłóćmy się o...

Całkiem przyjemny zbiór opowiadań grozy, aczkolwiek mimo wszystko nierówny. O tyle ciekawy, że Lovecraft pracował nad zawartymi w książce tekstami jako ghostwriter, biorąc za tę fatygę konkretne uposażenie i zrzekając się umieszczania swojego nazwiska w przypadku publikacji prac. Te bowiem firmowane były nazwiskiem zleceniodawczyni - Zealii Bishop. Dziś jednak o twórczości...

Współczesna beletrystyka z gatunku horroru, thrillera, makabry i powieści z dreszczykiem pełna jest historii o różnym stopniu wydźwięku – natężeniu i sposobie odbioru jej treści przez czytelnika, gdzie w grę wchodzi przede wszystkim umiejętność budowania stanów emocjonalnych i napięcia. Sklepy internetowe, księgarnie stacjonarne i nawet supermarkety czy kioski zalewają nas...

To moja druga przeczytana książka Lovecrafta. Pierwszy raz z jego twórczością miałem kontakt kilkanaście lat temu w liceum. Opowiadania, które wtedy czytałem wywarły na mnie większe wrażenie niż trzy opowieści zebrane w tomie "Kopiec". Nie wiem na ile wynika to z tego, że są to opowiadania, które Lovecraft poprawiał po Zealii Bishop, a na ile wynika to z tego, że jestem...

Tytułowa opowieść niezwykle klimatyczna, ogólnie warto przeczytać jeżeli zna się już najistotniejsze teksty Lovecrafta a chce czegoś jeszcze w tym stylu.

Pierwsze i trzecie opowiadanie podobało mi się najbardziej. Lovecraft zawsze potrafi mnie zaskoczyć i wprowadzić w nerwowy nastrój, gdy czytam jego arcydzieła.:D

Kopiec to naprawdę świetne opowiadanie. 7,5

Dyskusje