Rozbiory Polski - Muller Michael g.

Wydawnictwo: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
historyczna

Książka przedstawia rozbiory Polski w XVIII w. jako zjawisko historii europejskiej. Przedmiotem dyskusji pozostają zewnętrzne i wewnętrzne przyczyny upadku dawnej Rzeczpospolitej. Autor analizuje proces rozbiorów głównie pod kątem motywów, którymi kierowali się biorący udział w wydarzeniach aktorzy sceny politycznej, jak też z punktu widzenia podejmowanej przez nich strategii. Szczególną uwagę poświęca mocarstwom rozbiorowym. zajmuje się również następstwami rozbiorów i ich wpływem na kulturę polityczną Europy w XIX wieku. Będąc niemieckim historykiem, autor interesuje się zwłaszcza rolą Prus w rozbiorach i wpływem pruskiej polityki rozbiorowej na historię Niemiec.

Bzium | 2014-01-02
ziombel | 2016-06-11